ifdrukken in oud papier 28 OKTOiWl GEOPENp TAGE TING n/IÖiMïEN. Onderzoek naar het vloeken GRATIS LIJM VOEGSEL iRATUUR ^undert Onduidelijke regels leiden tot vrijspraak PZC Zaterdag 27 oktober 2007 37 ai den in de showroom bij aankoop van tegels y-» Jan-van ZO V 11.00 tot 17.00 uur! Gewoon goed in keukens, badkamers ft tegels Lokkerdreef 10, 4879 ND Etten-Leur. Tel 076-5048800 welk jaar Rembrandt een bepaald soort papier in huis had. In theo rie zou het zo kunnen zijn dat ie mand erg lang met een voorraad papier deed, maar uit het onder zoek is gebleken dat het papier er toch vrij snel doorheen ging. Er was een schreeuwend gebrek aan papier, vult Frans aan. De zoektocht naar de herkomst van watermerken is te vergelijken met detectivewerk. De gekste din gen kunnen houvast bieden. Zo vertelt Theo dat op enig moment de hand hebben kunnen leggen op boekjes uit Nazi-Duitsland. Niet in verband met de propagan da, maar omdat in die boekjes van uit heemkundig perspectief artikel tjes zijn opgenomen over oude pa piermolens. Een ander boekje dat een dankba re bron voor het watermerkonder zoek bleek, was een Frans werkje over de handel van de Fransen met de Vlamingen, waar gemaks halve ook de Hollanders mee wer den bedoeld. Soms leiden toevalli ge ontdekking weer naar welkome informatie. Zo was Frans Lauren- tius bezig met een onderzoekje naar een stempel in een tinnen voorwerp, toen hij in dat stempel een afbeelding herkende die hij al eerder in een watermerk had ge zien. Zo was de herkomst van weer een watermerk verklaard. Want van het tinnen stempel wa ren wel gegevens bekend. Het zit ook wel eens tegen. Dan wordt een officieel stuk of een brief gevonden, met daarop keurig een datum. Wat er niet bij stond was dat het om een kopie ging. Dat betekende dus dat die datum wel klopte, maar dat de tekst was overgeschreven op papier dat veel recenter was. Omdat een watermerk soms stond voor een zekere kwaliteit, zie je dat papierfabrikanten zo'n water merk ook wel overnamen, om ook de indruk van kwaliteit te wekken. Zo is de zotskap een heel bekend Zwitsers watermerk dat al uit de vijftiende eeuw stamde. Het raak te in Engeland onder de naam foolscap zo bekend dat het syno niem werd voor een bepaalde pa pierafmeting, namelijk 8,5 bij 13,5 inches ofwel 216 343 millimeter. De schrijvers hebben er nog even aan gedacht om achter in het boek alle foto's van de watermerken die zijn opgenomen - 675 in totaal - op een dvd bij te voegen, als ex traatje. Theo pakt een ander naslagwerk over watermerken. Achterin dat boek zitten enkele zogenaamde floppy discs. Twintig jaar geleden een zeer gangbaar medium om met een computer gegevens op te slaan. Tegenwoordig is er geen ap paraat meer dat floppy discs kan le zen. Theo: „Over 100 jaar is er dus ook geen apparaat meer dat dvd's kan lezen. Maar dit boek ligt er dan nog steeds." Taalkundige wil weten welke veranderingen er in samenleving zijn. MIDDELBURG - De Leidse taalkundi ge Piet van Sterkenburg wil weten hoe het staat met vloeken en ver wensingen in Zeeland. Het gaat om de verschuiving in woorden en uitdrukkingen, en in hoeverre de maatschappelijke ontwikkelin gen invloed hebben op dit onder werp. En ook of de houding tegen over vloeken verandert. Van Sterkenburg heeft een vragen lijst opgesteld, die via internet inge vuld kan worden. Zie www.thesis- tools.com/?qid=37ioi8dn=ned. De Zeeuwse gegevens maken deel uit van een landelijk onderzoek, waar de taalkundige al tien jaar mee be zig is. Hij wil niet alleen graag de me ning weten van mensen die (regel matig) vloeken, ook van degenen die daar tegen zijn. Van Sterken burg verstaat onder vloeken zelf- ontladingen met woorden als God, Jezus, verdoemen en nieuwe woorden die vanaf circa i960 gang baar zijn geworden als shit, fuck you. Als verwensing ziet hij formu les van 'krijg de klere' tot 'tering'. MIDDELBURG - Enkele maanden ge leden kwam de economische poli tierechter in Middelburg niet toe aan een uitspraak in een scheep vaartzaak omdat de regelgeving voor het vervoer van gevaarlijk stoffen voor de binnenvaart uit blonk door onduidelijkheid. Giste ren was het in Middelburg van het zelfde laken een pak en werd een vijftigjarige schipper uit Rijswijk vrijgesproken. Begin vorig jaar lag de binnenvaart- tanker Thrasos bij Terneuzen en de havendienst rook de lucht van styreen. De lading was al gelost. De waterpolitie nam een kijkje, rook eveneens een sterke geur en constateerde dat er uit een andere opening een luchtstroom kwam. Het schip is bezig met het ontgas sen, oordeelde de verbalisant des tijds. Nee, vond de schipper, het was ventileren. Officier van justi tie Huisman eiste een boete van 750 euro, maar politierechter Beg- heyn dacht er anders over. „Als je mensen wilt straffen, moet je eerst duidelijk maken wat de regels zijn. Die duidelijkheid is er niet en dus kom ik tot vrijspraak." De officier van justitie gaat in hoger beroep. «tiende eeuws papier tegen het licht, op zoek naar een watermerk. foto Ruben Oreel Bern en Basel. Dat werd via de Rijn aangevoerd. Weer later kwam het papier uit Zuid-Duitsland. Daarna kwamen de Zwitsers weer in beeld en uiteindelijk na 1650 de Fransen weer. Nederland maakte zelf geen papier, vertelt Theo, om dat er geen energiebronnen zoals watermolens waren. De Neder landse windmolens waren in die tijd nog niet sterk genoeg om de papiermolens aan te drijven. Pas vanaf 1670 ontstond in de Zaanstreek iets van een papierin dustrie, natuurlijk ook weer met ei gen watermerken. Vanzelfsprekend hebben vader en zoon Laurentius hun kennis over watermerken onmiddellijk gekop peld aan Rembrants etsen die door hun handen gingen. Want daar was het aanvankelijk allemaal om te doen. Tot opzienbarende ontdekkingen heeft dat nog niet geeft Frans aan. Theo is al sinds 1985 met het onderzoek naar wa termerken bezig. Aanvankelijk was het de bedoeling twee boeken te maken. Eén over de eerste helft van de zeventiende eeuw en één over de tweede helft. „Maar het 'De mensen denken dat we gek zijn. We bekijken eerst de achterkant van een ets en dan pas de voorkant. geleid. „Eerder worden veronder stellingen of vermoedens die je al had, nu bevestigd door wat we over de watermerken hebben ont dekt. We hebben nu het bewijs", Een watermerk komt van een simpel koperdraadje Het hoofdbestanddeel van papier was vroeger vermalen lompen. Met be hulp van een zeef werd door een grote bak met waterige papierpulp ge schept. De zeef bestond uit een netwerk van koperdraden. Als handgeschept papier tegen het licht wordt gehouden zijn de hier door ontstane lijnen nog steeds te zien. De lijnen die ver uit elkaar lopen heten de kettinglijnen. Die dicht tegen elkaar liggen noemt men de water lijnen. Op de plaatsen waar de draden het papier raakten werd de pulp verder in gedrukt en werd het papier uiteindelijk dunner. Van dit principe werd han dig gebruik gemaakt bij het maken van een watermerk. Met een ijzerdraadje werd een figuurtje gemaakt, dat op het schepraam werd bevestigd. Zo werd een afbeelding in het papier gedrukt en ont stond als het ware een vingerafdruk van het papier. worden er meer, als ik het mag meemaken", voegt Theo er aan toe. Zo richten we ons nu vooral op de gangbare formaten, maar het is de bedoeling het vijfde deel te wijden aan grotere papierforma ten, voor bijvoorbeeld atlassen en dergelijke. Het lijvige eerste deel, dat gisteren gepresenteerd is, is echt iets voor de liefhebbers. Zodra uitgever Hes en De Graaf de aankondiging van de publicatie op internet zette, kwamen de eerste bestellingen bin nen: een voor het Rembrandthuis en een voor het Metropolitain Mu seum in Boston. Dat zijn de afne mers van het naslagwerk: hande laren die iets op willen zoeken over de leeftijd van een ets, verza melaars, musea en dergelijke insti tuten. Door het onderzoek weten pa en zoon Laurentius nu precies in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59