25% Speurtocht naar vingera KORTING OP ALLE SHOWMODELLEN PAAUWE GRATIS KEUKENMON 40% KOR Kansen particulier grondbezit op PELGRIM APP/ olanda Bruin zitmeubelen - relax-fauteuils eetkamers - kasten slaapkamers - tienerkamers matrassen en bedbodems verlichting - woonaccessoires MEUBELEN! Marconistraat 15B Goes, 01 13 - 226962 www. sa spaa u we. n I 36 Zaterdag 27 oktober 2007 PZC GEERSDIJK - Het Zeeuws Particulier Grondbezit (ZPG) gaat de kansen voor nieuwe ontwikkelingen bij particulier grondbezit bespreken. Daarbij gaat het onder meer om aanleg van nieuwe landgoederen en de mogelijkheden voor particu lier natuurbeheer. Hierover belegt het ZPG een verga dering op 1 november, op land goed Rijckholt bij Geersdijk (vanaf 16.00 uur). Landschapsarchitect Jan Willem Bosch belicht een aantal uitgevoer de plannen voor nieuwe landgoe deren (Pluimpot, Tholen; Kogel hof Noord-Beveland; Buiten-Peke- linge, Walcheren). Ekko Aertsen van de Federatie Particulier Grond bezit gaat in op de Natuurschoon- wet. Provinciaal medewerker Piet van der Reest licht de mogelijkhe den voor particulier natuurbeheer toe. Naam: Jolanda Bruin Beroep: Medewerkster afdeling Samenleving van de gemeente Schouwen-Duiveland. Leeftijd: 35 Woonplaats: Oosterland door René Schrier Waarom hangt de Europese vlag zo vaak voor het gemeentehuis van Schou wen-Duiveland? Dat heeft te maken met de gemeenten waarmee Schouwen-Duiveland jumelages heeft: Hatfield in Engeland, Saint Hilaire in Frankrijk en Na- mestovo in Slowakije. In de zomer van 2005 heeft de Raad voor Europa de gemeente als blijk van waardering de Europese vlag toegekend. Dat had ook weer te ma ken met contacten die een collega van me, Bert Stuit, had met een amb tenaar van de Europese Commissie. Leeft de Europese gedachte dan zo sterk op Schouwen-Duiveland Nou nee, dat ook weer niet. We krijgen er eigenlijk nooit wat over te horen. Ook niet toen bijvoorbeeld de publiciteit rond het referendum speelde. Nee, ik geloof niet dat de burgers op Schouwen-Duiveland daar zo vol van zijn. Alleen toe we die vlag kregen, hoorde je er wel eens een reactie op. Is de gemeente wel trots op de vlag Jazeker, we zijn erg blij met die vlag. Hij wappert hier heel vaak voor het gemeentehuis. We zien het als een mooie Europese onderscheiding. Lang niet iedere Nederlandse gemeente heeft er een. En is er nog wat over van die jumelages, waar het allemaal om ging? Zeker, dat dateert al vanaf de watersnoodramp. Namestovo is er later bij gekomen. We hebben nu met alle drie de gemeenten regelmatig uitwis selingen. Aanvankelijk waren het ook de sport- en muziekverenigingen, maar de laatste jaren zijn het vooral groepen jongeren die over en weer gaan. Het ene jaar komen er jongeren uit de gemeenten waar we de uitwisseling mee hebben en het andere jaar gaan er jongeren vanuit Zierikzee daar naar toe. Theo en Frans Laurentius houden een zevei experts geworden op het gebied van watermerken. Er zijn er name lijk niet zo veel van dergelijke des kundigen in Europa, laat staan in Nederland. Theo: „Het is een uit de hand gelo pen hobby. We hebben veel water merken van papiermolens uit Frankrijk gevonden. Dus de vier dagen vakantie die ik dit jaar nam, hebben mijn vrouw en ik doorge bracht in het Franse Troyes. Op zoek naar overblijfselen van oude papiermolens." Uit de reconstructie van de water merken kan niet alleen de leeftijd van het papier worden gehaald. Ook de economische en politieke geschiedenis van Europa is te re construeren. Zo kwam er veel pa pier uit Frankrijk. Daar stonden de papiermolens meestal vlak bij snel- stromende riviertjes, vooral aan de rand van het Centraal Massief Die riviertjes moesten de papiermo lens aandrijven, Na de val van Ant werpen in 1585 droogde de papier stroom uit Frankrijk op. Maar er was enorme behoefte aan papier, want er werd erg veel gedrukt en geschreven. Vandaar dat de Neder landers uitweken naar papier uit Zwitserland. Vader en zoon Lau rentius kwam brieven tegen die waren geschreven op papier met watermerken uit bijvoorbeeld VIER VRAGEN AAN Europarlementslid Toine Manders wil alle gemeenten een Europese vlag geven. In Hulst en Zierikzee wappert die vlag al voor het gemeentehuis. Sluis heeft hem besteld. Vader en zoon Laurentius hebben vele honderden watermerken uit Rembrandts tijd in kaart gebracht. door René Schrier nlangs kwam iemand met een ets van Ferdi nand Bol bij Rem- brandt-kenners vader en zoon Laurentius in Middelburg. Ze draaiden de ets om en keken naar het watermerk. Het bleek een watermerk te zijn dat helemaal nog niet bestond in de tijd van Fer dinand Bol. Daar was dus iets niet in de haak. Wat de kunsthanddelaren Theo en Frans Laurentius tegenwoordig hele dagen doen heeft veel weg van detectivewerk. Ze hebben zich vastgebeten in een speurtocht naar vingerafdrukken in papier. „De mensen denken dat we gek zijn. Als we tegenwoordig een ets van Rembrandt in handen krijgen, draaien we hem eerst om, om op de achterkant naar het watermerk te kijken. Iedereen begint meteen te roepen wat een prachtige ets, maar wij willen eerst zien of het klopt. Of de informatie op de ach terkant overeenkomt met wat op de voorkant staat. Pas daarna we ten we of we het kunstwerk mooi vinden." Theo en Frans Laurentius wilden eigenlijk meer informatie hebben over het werk van Rembrandt. Zo wilden ze - als dat bijvoorbeeld niet uit de ondertekening te halen was - de exacte datum van zijn et- Een bekend watermerk uit de zeven tiende eeuw, het potje. sen zien te achterhalen. Het water merk in het papier van de etsen zou ze daar bij kunnen helpen. Maar juist van de zeventiende eeuw waarin Rembrandt leefde was in Nederland bijna niets te vinden op het gebied van water merken. De oplossing vonden ze in het Zeeuws Archief in Middelburg en in de talrijke brieven die daar wor den bewaard. Die brieven zijn ge schreven op papier met een water merk en wat belangrijker is, de brieven zijn allemaal voorzien van een datumaanduiding. Zo was goed na te gaan in welke periode een bepaald watermerk en dus een papiersoort werd gebruikt. Daarmee kon ook de leeftijd van het papier waarop de etsen van Rembrandt werden gedrukt vrij exact achterhaald worden. Het was een monnikenwerk in het Zeeuws Archief Theo Laurentius: „En de verleiding was groot om de brieven te gaan lezen. Want er za ten hele interessante geschriften tussen, bijvoorbeeld van Michiel de Ruyter of de gebroeders Evert- sen." Laurentius geeft aan dat het min of meer toevallig is dat het Zeeuws Archief is uitgekozen voor de stu die naar watermerken. Het had net zo goed het archief van Dord recht, Amsterdam of een andere plaats in Nederland kunnen zijn. Het Zeeuws Archief lag voor hen nu eenmaal om de hoek en het had als voordeel dat er uit alle hoe ken van Europa en andere delen van de wereld brieven te vinden waren, vooral dankzij de zeevaren de activiteiten vanuit Zeeland. Zoon Frans Laurentius maakte van alle watermerken röntgenfo to's, waardoor het mogelijk werd de merken heel precies te bestude ren. De foto's zijn ook gebruikt in het eerste boek dat vader en zoon Laurentius naar aanleiding van hun naspeuringen hebben ge maakt. Een Engelstalig naslagwerk van alle watermerken die ze gevon den hebben in de periode 1600 en 1650. Het eerste boek, van een se rie van in totaal vijf delen. Althans dat is de bedoeling. Want de he ren Laurentius zijn ondertussen Een leeuw als watermerk kwam ook vaak voor. bij aankoop van een keuk Actie geldig t/m 28 oktober 2007. Vraag naar de actevoorw;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58