Binnenland 'Amerikanen Kamer eist helderheid vijver Tuin over 'gevangenislek' in Heerhugowaard Justitie verdenkt Hells Angels van doodmartelen hasjhandelaar KMMiMMimUMM* Problemen met rechts groter dan met islam 4 Zaterdag 27 oktober 2007 PZC 12.000 m2 planten - vissen en natuur Vijver en tuinaanleg j levenslange garantie! Rana Natuurpark Vijvercentrum Welleweg 35 Dreischor tel. 0111-401459 internet inf. www.hetgroenekikkertje.nl Ma.+zo. gesi. Gedetineerde geeft vertrouwelijke stukken aan dagblad Metro. heerhugowaard - CDA en WD hebben gisteren staatssecretaris Ne- bahat Albayrak van Justitie om op heldering gevraagd, omdat vertrou welijke informatie van de gevange nis in Heerhugowaard in handen is gekomen van een gedetineerde. De interne stukken, die onder meer personeelsgegevens bevat ten, zaten tussen de persoonlijke bezittingen die de gedetineerde tij dens zijn verlof mee naar huis had genomen. De gevangene heeft de informatie doorgespeeld naar het dagblad Metro. Volgens Metro staan in de stukken telefoonnummers, adresgegevens en verslagen van functioneringsge sprekken. Ook zaten in de dozen notulen van vergaderingen, waar in onder meer gesproken wordt over personeelsproblemen, ver moedelijke prostitutie in de gevan genis en problemen met de veilig heid. Kamerlid Fred Teeven van de WD wil dat minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie ingrijpt. „Dat de interne controle bij sommige in richtingen nog steeds volstrekt te kortschiet, is weer eens overduide lijk gebleken." De Dienst Justitiële Instellingen noemt de zaak 'zeer ernstig' en stelt een onderzoek in. PETER Meer incidenten met rechtsradicalen dan met radicale moslims. den haag - Incidenten met rechts-radicalen komen ruim drie keer vaker voor dan problemen met radicaliserende moslims. Dat blijkt uit onderzoek van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) onder 75 gemeenten. Acht gemeenten meldden inciden ten met islamitisch radicalisme, terwijl 27 gemeenten te maken hadden met rechts-radicalisme. De problemen met extreemrechts spelen vooral in de Kop van Noord-Holland, Oost-Brabant, Noord-Limburg, Zuid-Holland en Oost-Groningen. Rob Witte, medewerker jeugd en veiligheid van Forum, het Insti tuut voor Multiculturele Ontwik keling, herkent het probleem. „Het zou me niets verbazen als er nog meer incidenten door rechts-radi calen worden veroorzaakt dan nu bekend is. Dat probleem is veel groter dan de problemen met de Mohammed B.'s van deze wereld." Volgens hem is er in Nederland veel aandacht voor de groep mos lims die radicaliseert, maar is er nauwelijks oog voor extreem rechts. „Die incidenten worden va ker afgedaan als kwajongensstre ken. Terwijl in de laatste decennia meer mensen ernstig zijn ver wond door extreemrechts dan door moslimextremisten." Witte pleit voor meer aandacht voor geradicaliseerde Nederlan ders. „Of het nou moslim-radica len of rechts-radicalen zijn." Uit het onderzoek van de VNG bleek ook dat gemeenten vooral behoefte hebben aan hulp bij sig nalering van radicalisering. Nederlandse Tweede Kamerleden keken een dag rond in het Amerikaanse detentiecentrum Guantanamo Bay op Cuba. De reacties liepen uiteen van afkeer tot bewondering. door Frank Hendrickx Het uitzicht over de baai van Guantana mo is prachtig, maar na een dag te zijn rondgeleid door Amerikaanse militairen hebben de Nederlandse parlementariërs er geen oog voor. Hevig zwetend en met rood aangelopen hoofden kij ken de Kamerleden terug op hun bezoek aan het uiterst omstreden detentiekamp in Cuba, waar nog ruim 330 mensen worden vastge houden. Sommigen al jarenlang. Geert Wilders (PW) kent na de toer door de verschillende gevange nisfaciliteiten geen twijfel „Ik ben enorm trots op de Amerikanen. Niet alieen zij, maar ook wij vech ten tegen terroristen. Dit is dé ma nier om dat te doen. Het zal een mooie dag zijn als we in Neder land ook zo'n administratief deten tiecentrum hebben. Liever van daag dan morgen." WD'er Hans van Baaien sluit evenmin uit dat Nederland een soort Guantanamo krijgt, al is het maar om de Verenigde Staten uit de brand te helpen. Van het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken hebben de Kamerleden het verzoek gekregen een aantal ge vangenen uit Guantanamo Bay over te nemen. In het kamp zitten tachtig gedetineerden die weg mo gen, maar volgens de VS kunnen zij niet terug naar hun landen. „Nederland moet dan bijsprin gen", meent de WD'er. „Het kan zijn dat de Guantanamo-gevange- nen in Nederland veroordeeld wor den of worden vrijgelaten als zij geen gevaar vormen. Maar het kan ook zijn dat we die mensen in be waring moeten nemen in een ei gen detentiekamp." Andere Kamerleden voelen daar niets voor. „De Amerikanen los sen het zelf maar op", meent SP-Kamerlid Harry van Bommel. „Eerst houden zij die mensen vijf, zes jaar vast op basis van aanwij zingen die in geen enkele recht bank standhouden en aan het ein de van de rit zeggen zij: willen jul lie ze niet hebben? Het probleem is hier gecreëerd. Wij gaan onze ge vangenissen daar niet voor open stellen." Het CDA en de Christenunie zijn minder stellig, al staat geen van beide partijen 'te springen' bij het idee dat een aantal gevangenen vanuit Guantanamo naar Neder land wordt gevlogen. „Maar deze mensen zijn natuurlijk niet voor de lol opgepakt", meent CDA'er Coskun Cörüz. „Zij zitten hier ook ten behoeve van onze veilig heid. Daarom kijken wij op een iets andere manier naar het Ameri kaanse verzoek." De vice-commandant van het de tentiecentrum, brigadegeneraal Ca meron Crawford, begeleidt de Ne derlandse delegatie. Hij verzekert de Kamerleden dat alle gevange nen humaan worden behandeld. De omstandigheden in het kamp zijn volgens Crawford 'perfect'. „Ik hoop dat dit bezoek de mythes en leugens over Guantanamo uit de wereld helpt." Hij weet niet iedereen te overtui gen. PvdA'er Martijn van Dam is geschokt over de manier waarop de Amerikanen na zes jaar nog steeds honderden gedetineerden uit Afghanistan, Saudi-Arabië, Je men, Irak en andere land vasthou den. „We moesten enorm aandrin gen om Kamp 1 te mogen bekij ken. De Amerikanen wilden ons alleen de moderne faciliteiten van Kamp 5 en Kamp 6 laten zien, maar in het oudere kamp zitten de gevangenen nog gewoon in een kooitje. Dat kan ik niet humaan noemen. Alleen daarom al heeft dit bezoek zin gehad. Dat hadden we nog niet eerder gezien." Van Dam twijfelt aan de betrouwbaar- Hog- KOAA ^]E- Nou (3 IJ p Ik. B£n M06 Lang niet pftowKfN Strafzaak tegen 22 leden motorclub Amsterdam begint maandag. amsterdam - Justitie brengt de Amsterdamse Hells Angels in ver band met de dood van hasjhande laar Paul Epskamp (47) die in ja nuari 2005 zo werd gemarteld dat hij overleed. Zijn lijk werd vervol gens gedumpt. Een Amsterdamse Hells Angel is eerder dit jaar door de Alkmaarse rechtbank tot 3,5 jaar celstraf ver oordeeld voor betrokkenheid bij de zaak. Omdat het slachtoffer zou zijn gedwongen naar clubhuis An gel Place van de Amsterdamse Hells Angels te komen, heeft justi tie de zaak nu ook toegevoegd aan het dossier van de zaak Acroniem: de strafzaak tegen 22 prominente Hells Angels die maandag begint in de rechtbank van Amsterdam. De Hells Angels ontkennen 'iedere betrokkenheid'. De veroordeelde Amsterdammer is in beroep ge- gaan. Epskamp werd verantwoordelijk gehouden voor diefstal van hasj ter waarde van zo'n 5 miljoen eu ro, uit een loods in het Noord-Hol landse Nibbixwoud. Volgens getui gen, onder wie de broer van Eps kamp, werd hem opgedragen zich bij Angel Place te melden. Zou hij niet direct naar het clubhuis ko men, dan zouden zijn belagers hem thuis komen opzoeken 'bij zijn dochter'. Later werd hij overge bracht naar een woning in Roosen daal. Daar werd Epskamp bedreig den vervolgens zo geslagen dat Maandag begint de strafzaak te- gen 22 prominente Hells Angels. Het doodmartelen van hasjhande laar Paul Epskamp is door Justitie toegevoegd aan het dossier. twee ribben braken. Omdat hij vol hield niet te weten waar de partij hasj was, is met een boormachine in zijn knieën geboord. In allebei de knieschijven zaten meerdere gaatjes. Als gevolg van de marte ling is hij aan een hartstilstand overleden. Justitie heeft de zaak vorige maand aan het Acroniemdossier tegen de 22 Hells Angels toege voegd, omdat de zaak 'onder streept dat geweld een oogmerk is van de criminele organisatie die de Hells Angels vormen', zegt woord voerder Wirn de Bruin van het lan delijk parket van justitie. De Amsterdamse Hells Angels snappen niet wat de zaak in het dossier van strafzaak Acroniem doet. Hun club heeft met het ge weld niets te maken. „Dit is weer zo'n rare actie van justitie", zegt 'president' Daniël 'Unu' Uneputty van Hells Angels Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4