Dappere danser Groenlinks pleit voor bouw van brede school in Burgh-Haamstede Pluk de Nacht beetje anders, maar net zo leuk als Smartlappenroute Debat ontpoldering in galerie Kos Zierikzee m Kinderkanker 26 Zaterdag 27 oktober 2007 PZC S Plannen uitbreiding van De Kirreweie vallen (te) duur uit. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - GroenLinks pleit voor een brede school in Burgh-Haamstede. Volgens fractie voorzitter T. de Gelder is de tijd daar rijp voor. Hij zou graag zien dat hierover nagedacht wordt in het verlengde van de visie Burgh-Haamstede die eerder deze week in de raad is vastgesteld. Directe aanleiding voor De Gelder om met dit idee te komen is de si tuatie rond de openbare basis school De Kirreweie. Deze school kampt al tijden met ruimtegebrek. Dat wordt - in afwachting van uit breiding van de school - nu opge vangen door leerlingen onder te brengen in de nabijgelegen voor malige kleuterschool aan de Julia- nastraat. „Maar ik heb begrepen dat de uitbreiding van de school een groot financieel probleem wordt", zegt De Gelder. GroenLinks pleit voor een brede school in Burgh-Haamstede. Nu is een goed moment volgens de fractie omdat de verbouwing van de school duur blijkt te zijn. „Obase zegt dat het niet haalbaar is en een moeilijk en duur verhaal gaat worden." Obase is de koepel organisatie van het openbaar on derwijs op Schouwen-Duiveland. Volgens De Gelder is dit daarom een mooi moment om na te den ken over de ontwikkeling van een brede school. Daarbij wordt ook de christelijke basisschool De Wie ken betrokken, want deze school zit onder één dak met De Kirre weie. „En dan kun je gelijk kijken naar een goede buitenschoolse op vang en misschien kan er dan ook weer een gymzaal bij." Volgens De Gelder zijn beide scho len onderhand wel aan vervanging toe. „Ze zijn compleet versleten en uitgeleefd." Mogelijke locaties voor een nieu we brede school zijn er volgens De Gelder wel te vinden: het weitje naast de voetbalvelden van DFS zou kunnen of een terrein achter sportcentrum Westenschouwen. Wethouder R. van der Wekken heeft nog geen contact gehad met GroenLinks over dit idee en wacht het af al ligt nieuwbouw volgens hem niet voor de hand. „De scho len zijn nog niet afgeschreven." Hij bevestigt dat de ingediende plannen voor de verbouwing van De Kirreweie te duur zijn. „Maar T. de Gelder dat wil niet zeggen dat het hele maal niet kan. Het Rijk stelt be paalde bedragen beschikbaar per lokaal. Obase ging er van uit dat wij bereid zouden zijn om méér te betalen, omdat we dat bij Binnen de Veste in Zierikzee ook gedaan hebben. Maar dat was een heel an dere situatie. Daar was weinig ruimte en moesten we de lucht in en dat is veel duurder." Volgens Van der Wekken is Obase inmiddels weer aan het rekenen en hij wacht de resultaten daarvan af Zes Zierikzeese cafés houden kroegentocht met live muziek. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Van Herfstpop via de Smartlappenroute naar Pluk de Nacht. Wat maakt het uit hoe de jaarlijkse muziekroute in Zierikzee heet: als het maar gezellig is. En dat wordt het, melden de organisa toren, die met Pluk de Nacht van avond gokken op een bredere doel groep dan de laatste jaren, toen smartlappen centraal stonden. Al een aantal jaren slaat een aantal Zierikzeese cafés eind oktober de handen ineen. Samen organiseren ze een muziekroute, waarbij op el ke locatie een band wordt uitgeno digd. Dit keer blijft de opkomst niet beperkt tot smartlappen. „Dat beperkt de keuze voor bands nog al", verklaart mede-organisator Ca- miel van Tiggelhoven van eetcafé De Banjaard. „Bovendien bleek niet elke locatie even geschikt voor zulke muziek. We hebben dus ge kozen voor een bredere invulling." Dat neemt niet weg dat er ook van avond weer veel Nederlandstalige artiesten komen opdraven. De aftrap van Pluk de Nacht is in De Gekroonde Suikerbiet, waar Not lames Dean tussen 17.00 en Zes cafés in Zierikzee zetten van avond om de beurt een band op hun podium. Dit jaar staan niet al leen smartlappen op het pro gramma. 20.00 uur vrolijke, exotische klan ken op het podium brengt. De kroegentocht verplaatst zich vanaf 19.00 uur naar 't Visslop. Daar zingt Zeeuwse Ricky Nederlandsta lige nummers. Tussen 20.00 uur en middernacht zijn De Vlinder en Old Dutch aan de beurt. In De Vlinder komt Zig- gy Snack, terwijl Roy in All Dutch de bezoekers in het Nederlands vermaakt. Dat doet ook Alwin tus sen 22.00 en 01.00 uur in 't Cen trum. Dezelfde periode doet blues- groep de Baukje Singer Band café de Banjaard aan. De afsluiter is in Later, waar een suprise act tot 03.30 uur op de planken staat. En voor de liefhebber: dankzij de in gaande wintertijd is dat een uurtje langer dan anders. Lucas de Koning doet eerste examen Royal Academy of Dance. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hij is negen jaar oud, zit in groep zes van de basisschool en is dol op klassiek ballet. Lucas de Koning, een soort Zierikzeese Billy Elliot, hoofdpersoon in de succesvolle film van Stephen Dal- dry over een Engels jochie met een vergelijkbare passie voor dans? „Een mooie film", vindt Lucas, maar niet vergelijkbaar met zijn ei gen ervaringen. Waar Billy zijn bal letlessen moest verzwijgen voor zijn vader, krijgt Lucas juist alle support van zijn ouders. „Als het maar geen voetballer wordt", dacht moeder Marja de Koning vaak met dezelfde angst zoals Bou- dewijn de Groot die bezingt: Ze schoppen hem misschien halfdood. Simon, oudere broer van Lucas, voetbalt overigens wel, bij Mevo in Zierikzee. Maar Lucas danst als eni ge jongen tussen heel veel meiden, die daar aanvankelijk veel com mentaar op hadden. „Dat was niet altijd leuk, maar nu gaat het wel wat beter", luidt zijn ervaring. Hij is er de jongen niet naar zijn hob by te verzwijgen. „Op school heb ik een spreekbeurt over ballet ge houden. Toen snapten de kinde ren in de kas het ook wel wat be ter. Ik was trouwens de enige die het hele verhaal uit het hoofd deed." Zijn fascinatie voor ballet werd drie jaar geleden al gewekt door De Notenkraker. Lucas zag deze klassieker in een choreografie van Hans van Manen op televisie. „Dat vond ik zo mooi, dat wilde ik ook", zegt Lucas. De volgende stap was zijn aanmelding bij de ballet opleiding van Dancemasters Kra mer in Zierikzee. „Ik vond het fantastisch. Nu kon ik eindelijk ook de choreografieën voor jongens eens in praktijk brengen", zegt dansdocente Elly Geelhoed. Volgens haar zit daar wezenlijk verschil in met ballet voor meisjes. „Ja, veel meer spron gen, want als jongen moet je krach tige benen krijgen", vult Lucas aan en hij voegt er meteen een demon stratie aan toe. Hij lijkt trouwens ook liever zijn hobby te beoefenen dan er over te praten. Bovendien moet hij veel oefenen want maan dag doet hij examen voor de zoge heten grade één van de Royal Adamy of Dance (RAD) waar Dan cemasters Kramer bij is aangeslo ten. „Ik moet twee dansjes en 21 pasjes laten zien", vertelt Lucas, in middels druk in de weer met cd, balletsloffen en zijn caractères, dat zijn specieke dansschoenen met hakken. „Spitzen?, nee daar dan sen jongens bijna nooit op." Hij heeft er zijn speciale 'op-warm-balletkleding' voor aan- 'Toen ik een spreekbeurt over ballet had gegeven, snapten ze het beter'. getrokken. Daaronder draagt hij de officiële outfit om in te dansen: korte zwarte broek met wit shirt met korte mouw. Balletkleding voor jongens blijkt niet verkrijg baar in stad en regio. „We kopen het in Amsterdam of in Gronin gen", zegt Marja de Koning. Het gaat er streng aan toe bij dat examen van de RAD maandagmid dag. Lucas treedt daar samen aan met twee meisjes uit zijn ballet klas. Docente Elly Geelhoed mag er niet bij zijn. De spiegels en de vensters in de balletzaal moeten worden afgeplakt. De examinator, in dit geval 'mrs. Palmer', duldt geen enkel bekijks. Voor Lucas wordt het de eerste se rieuze stap op weg naar een car rière als balletdanser. „Dat wil ik het liefste. Als dat niet lukt, word ik dansleraar en anders ga ik ach ter de kassa zitten bij een dansthea ter", zegt Lucas volledig overtuigd. Klassiek ballet volgens eisen Royal Academy of Dance Het klassieke dansonderwijs van de Royal Academy of Dance is gebaseerd op een vaste syllabus - Het systeem van lesgeven is afgestemd op de mogelijkheden van diverse leeftijdsgroepen. De oefenstof bestaat uit: klassiek, vrij bewegen en caractère. Doel van de examens is een gestage vooruitgang te realiseren. De leer ling bereikt steeds een hogere 'grade'. iP ijjlFHIPg www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapel Ie GOES - De Vereniging Ouders, Kin deren en Kanker houdt woensdag 7 november van 20.00 tot 22.00 uur een bijeenkomst in het kan toor van de GGD aan de Westwal in Goes. Het thema luidt 'Is er ver andering gekomen in je relatie na het verlies van je kind'. Aanmel den: freddeburger@hotmail.com. Kunstenaars dagen uit tot een discussie over ontpoldering. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Kunst als vertrekpunt voor een discussie over ontpolde ring. Kunst- en natuurliefhebber Leendert van Melle uit Zierikzee ziet een goede mogelijkheid daatoe met de opening van de ex positie Polder Kos in galerieKos rw* De expositie Polder Kos in Zierikzee geeft een aanzet tot een ontmoeting tussen kunst en politiek. Als opening is er een discussie over ontpoldering. zondagmiddag 4 november in Zie rikzee. De tentoonstelling getuigt van de schoonheid van het Zeeuwse plat teland en benadrukt de intense band die boer en burger van oudsher met Zeeland hebben. Van Melle en galeriehouder Chris Grin- wis hebben besloten met een dis cussie bij de opening in te spelen op de behandeling binnenkort in de Tweede Kamer van het zogehe ten Scheldeverdrag. „Het plan zes honderd hectare te ontpolderen in Zeeland is omstreden. Dit alles in het kader van de vaargeulverrui ming naar Antwerpen, de veilig heid tegen overstromingsgevaar in België én natuurherstel aan de Een vuist in keramiek voor behoud van het landschap van Carla van Wersch met daarachter schilderijen van Chris Grinwis. foto Marijke Folkertsma Westerschelde", aldus Van Melle. Hij heeft Zeeuwse en Haagse politi ci uitgenodigd voor de bijeen komst. De deelnemende kunste naars zijn: Lia Goené (fotograaf), Carla van Wersch (beeldhouw ster), Victoria Kloek en Chris Grin wis (kunstschilders) en Thom Schrijer (dichter). De discussie be gint om 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40