Na vannacht lopen we Zeeland mm Pi F M A M appp J J A p| PZC Raad maakt zich sterk voor Beau Nu even niet De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Zaterdag 27 oktober 2007 PZC MAIKEL HARTE In huize Harte is donderdagavond columnavond. Na het bakje koffie van 20.00 uur zet ik mij gewoonlijk achter mijn tekstverwerker om er na een uur of langer, naarge lang de inspiratie, vanachter te komen en mijn vrouw te roe pen. In al mijn onzekerheid is zij iedere keer weer de eerste le zer en vraag ik haar goedkeuring. Vindt ze het niks, dan begin ik overnieuw, als ze twijfelt - en ik dus ook - dan belt ze haar moeder. Maar wat moet ik deze week aan mijn vrouw en haar moeder laten lezen, terwijl ik weet dat ze bij ieder onderwerp hun schouders zullen ophalen. Sinds mijn vrouw afgelopen zater dag haar oom verloor, staat het leven bij mijn schoonfamilie even stil. En ook mij laat het allerminst onberoerd. Ik mocht (ome) Siete graag. De vaste le- \A/,4- :i, zers van deze column, voorzover Wat moet ik nu aan die er zijn_ herinneren zich mis_ m'n vrouw en haar schien een stukje waarin ik aan gaf dat dit geen verkapte rouw- moeder laten lezen advertentie mag wotden. Maar terwijl u nu op zaterdagochtend de bladzijde omslaat en de kruimels van uw crackertje kaas van het blad afveegt, breng ik iemand naar zijn laatste rust plaats. Moet ik dan toch probeten een 'leuk' stukje te schijven? Ik worstel ermee, maar ik doe het uiteindelijk niet. AI zou ik het willen, het lukt me niet. En dat terwijl juist hij de afgelopen maanden, wachtend op z'n dood, zo hard heeft geroepen dat het leven doorgaat, ook zonder hem. „]e mag wel janken, maar niet te lang hè." En dat terwijl juist hij tot de laatste snik met cynische grappen zijn dood leek te relativeren. „Van boe ken lees ik alleen nog het voorwoord, ik krijg ze toch niet uit." Ik had mij nooit kunnen voorstellen dat een dierbare die op zijn sterfbed ligt mij zou kunnen laten lachen. Siete deed dat. Alleen nu even niet. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode, U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Wintertijd: 's ochtends even eerder licht en 's middags al donker. door Cornelleke Blok en Marcel Modde Stevige stappers laven zich aan het opgeschoven slui tingsuur van hun stam kroeg. Omdat ook de wek ker het ochtendgloren later aan dient, zal er uit die hoek weinig wanklank klinken. Toch doemt jaar in jaar uit weer de vraag op wat toch het nut is van de kunst matige beïnvloeding van het alle- dagsritme. Wetenschappers van de universi teiten in Groningen (RUG) en Mü- nchen hebben aangetoond dat de invloed van de zomertijd 'een lang durig en behoorlijk groot effect heeft op onze biologische klok'. Voor hun onderzoek hebben 50.000 mensen wereldwijd een vragenlijst ingevuld over hun slaap- gedrag. Ieder mens heeft een ingebouwd dagritme. Die cyclus duurt echter niet exact 24 uur en moet dus steeds worden bijgesteld. Dat ge beurt vooral onder invloed van het daglicht. Tijdens het wintersei zoen (de normale tijd) loopt ons interne ritme ongeveer gelijk met het opkomen en ondergaan van de zon. In de zomer gebeurt dit niet. Minder slaap is het gevolg en ook de 'kwaliteit' van onze brood nodige slaap' is dan beduidend minder, concluderen de onderzoe kers. Het geeft politici stof tot na denken over afschaffing van de twee jaarlijkse wisselingen, zegt Martha Merrow van de RUG. Een kwart van de wereldbevolking leeft volgens zomer- en wintertijd. Volgens Merrow hebben vooral ty pische avondmensen aanpassings problemen bij het begin van de zo mertijd. Met de teruggang naar de wintertijd herstelt het slaappa- troon weer, aldus de hoogleraar moleculaire en genetische chrono- biologie. Dat mensen minder moeite hebben met wintertijd, heeft mogelijk te maken met het feit dat onze biologische en sociale klok dan beter op elkaar zijn afge stemd, denkt Merrow. Anderzijds is er de categorie mensen die zich onprettig voelt bij het gegeven dat ze voor dag en dauw de deur uit moeten en in het donker weer te rugkeren. Die ervaringen zijn (nog) niet onderzocht. Ook zou de Engelse hoogleraar graag een verge lijk willen zien tussen het ritme 'Het vaste patroon van een normale werkdag schuift een uurtje op.' van inwoners van landen die wel en geen zomertijd kennen. Voorlopig gaat de klok de komen de nacht gewoon weer een uur achteruit. Wie morgenmiddag een strandwandeling wil maken, moet er rekening mee houden dat de zon om tien voor half zes al onder gaat. Vroege vogels kunnen het daglicht weliswaar rond half acht al over de horizon zien komen, maar het aantal uren daglicht slinkt dan al snel. Vanaf eind no vember ligt gedurende twee derde van een etmaal de nacht over ons land. Maar niet getreurd, eind de cember neemt de invloed van de zon al weer dagelijks toe. Nutsbedrijf Delta merkt nauwe lijks verschil tussen het energiever bruik onder één van beide regi mes, zegt woordvoerder laap Nele mans. „Het vaste patroon van een normale werkdag schuift een uur tje op. Dat is lood om oud ijzer. Maar als bedrijf moeten we wél in de gaten houden dat de tijdsgebon den schakelingen worden omge zet. Zoals de openbare verlichting die overdag eerder aan moet." Wie de komende nacht moet wer ken, is mooi de pineut! De mede werkers in de ploegendienst bij het Middelburgse Eastman Chemi cal verdelen de pijn. „De nacht ploeg pakt een half uurtje extra en de ochtendploeg begint een half uur eerder", zegt operations mana ger Piet Keim. „De mensen heb ben er geen last van, maar dat komt misschien omdat ze weinig fysieke handelingen hoeven uit te voeren." De medewerkers worden dan ook niet gecompenseerd voor het extra arbeidsuur. „Neehoor, over het hele jaar genomen werkt iedereen even lang. De ene keer is de één de klos, de andere keer ie mand anders." Voor eigenaren van antieke uur werken is het begin van de winter tijd oppassen, waarschuwen klok kenmakers. De wijzer simpelweg een tikje terug geven, betekent mo gelijk het einde van het mechanis me. Beter is het de tijd een uurtje stil te zetten. Wintertijd k De wintertijd geldt als de 'ge wone' tijd. Dat geschuif met de tijd blijft toch lastig. De grote vraag is telkens: moet de klok nou voor of achteruit? Een paar ezelsbruggetjes: in het VOOR- jaar gaat de klok een uur VOORuit. En: korte broeken, korter slapen. Lange broeken, langer slapen. Of: WINterug. a Lang niet alle landen kennen zomertijd: in totaal ongeveer zeventig. In Europa kennen alle tanden behalve IJsland zomer tijd. De meeste landen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika zetten de klok 's zomers niet vooruit. Terug in de tijd De klok gaat vannacht om 3.00 uur een uur achteruit. Dit gebeurt in Nederland sinds 1977. Tot 1909 hadden vrijwel alle Nederlandse plaatsen nog hun eigen tijd, 8.25 udr gebaseerd op de hoogste stand van de zon. zon onder 18.24 uur zaterdag 27 oktober laatste aag zomertijd zondag 28 oktober eerste dag wintertijd 11 H X14 zon op 28 oktober wintertijd 30 maart 2008 zomertijd JU I Brit William Willet bedenkt zomertijd, i i '303 Komst spoorwegen maakt landelijke tijd noodzakelijk. Amsterdamse tijd wordt ingevoerd, loopt 20 minuten voor op Greenwich Mean Time. (9HC Overgang naar huidige Midden- Europese tijd. Op bevel van Duitsers gaat de klok 1 uur en 40 minuten vooruit. 1311 1996 Zomer- en Wintertijd begint vanaf wintertijd nu op laatste zondag van ingevoerd. oktober en duurt tot I laatste zondag van maart. r—1 I UMBB Ja, ik rieem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon irefi u nadere informatie door Frank Balkenende YERSEKE - De voltallige Reimers- waalse gemeenteraad wil voorko men dat het achtjarige meisje Beau uit Yerseke wordt gescheiden van haar moeder en terugmoet naar haar vader in Australië. „Ie dereen leeft mee met Beau en haar moeder", zegt gemeentelijk woordvoerster I. Sinke. In een motie, die komende dins dag unaniem wordt aangenomen, roept de raad de Tweede Kamer op met spoed het onderzoek naar het sterk verouderde Haags Kinder ontvoeringsverdrag af te ronden en in het parlement te bespreken. Moeder Margo Boone nam Beau na het misgelopen huwelijk mee naar Nederland op grond van de voogdij- en omgangsregeling die in Australië tot stand was geko men. Inmiddels heeft de vader een procedure aangespannen om zijn dochter terug te laten keren. De Middelburgse rechtbank oordeelde begin oktober dat Beau terugmoet. Daarbij baseerde de rechtbank zich op het Haags Ontvoeringsver drag. De moeder heeft bij het gerechts hof beroep ingesteld tegen dat von nis. Volgens haar heeft Beau geen toekomst in Australië, omdat haar vader niet voor haar zou willen zorgen en haar amper kent. De Reimerswaalse fracties denken dat het ontvoeringsverdrag de be langen van Beau schaadt, daarin gesteund door een rapport van stichting De Ombudsman. Ze vra gen het college van B en W de 'zorgwekkende situatie' aan te kaarten bij de minister van Justitie en Jeugd en Gezin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2