Royalty Oranjes voor het eerst in koninkrijk Bhutan k\ - *w Wr 1 8 I Zaterdag 27 oktober 2007 PZC Willem-Alexander en Maxima beginnen morgen (zondag) aan een historisch bezoek aan het Himalaya-koninkrijk Bhutan. Koningin Beatrix zei eerder deze week dat ze ook wel mee zou willen. „Misschien later nog een keer", aldus de vorstin, die vandaag haar staatsbezoek aan India afsluit in Bangalore. door Hans Jacobs foto Robin Utrecht Prinses Maxima, die haar man en schoonmoeder vergezelt op bezoek in het dorp Srinivasnagar, geeft een kindje een aai over haar bol. Een jaar geleden troffen Wil lem-Alexander en Maxima de kroonprins van Bhutan in Bangkok bij de feestelijk heden voor het diamanten rege ringsjubileum van de Thaise ko ning Bhumibol. Gezamenlijk wachtten ze op vervoer naar hun hotels na het banket dat de jubile rende koning zijn koninklijke gas ten uit de wereld aanbood. Of ze toen hebben gepraat over de uitnodiging die Bhutan eerder had gestuurd om eens op visite te ko men, vertelt de geschiedenis niet. Maar zondag komt het Oranje-kop pel aan in Paro, een van de weini ge plekken in het noord-Indiase land die vlak genoeg was om een landingsbaan aan te leggen. De kroonprins heeft vorig jaar de cember zijn vader opgevolgd, en verwelkomt als koning ligme Khesar Namgyal Wangchuk zijn Nederlandse gasten. De jonge, nog ongekroonde koning (27) moet Bhutan het komende jaar leiden van een autocratie naar een consti tutionele monarchie. Dat heeft zijn teruggetreden vader ligme Sin- gye Wangchuk zo bepaald. De ruim 600.000 Bhutanen vin den het eigenlijk maar niks. De ko ning zorgde goed voor hen en voor hun land, waarom moet dat worden veranderd? ligme Khesar ging als troonopvolger op pad om de bevolking uit te leggen waarom het beter is als de koning ook aan spelregels is gebonden. „Een goede democratie vervult de wensen van het volk. Het is een opdracht die ik moet vervullen", zei hij eerder daarover. De koning studeerde in de Verenigde Staten en in Oxford, waar hij onder meer colleges poli tieke wetenschappen volgde. Omdat de wil van de koning altijd min of meer wet is geweest, wer den de raadgevingen en aansporin gen van koning en kroonprins op gevolgd. 'De koning wil het', heet het nu in de hoofdstad Thimpu, maar de aarzelingen blijven. Inmid dels is de nieuwe grondwet klaar, met een verplichte pensionering van de koning op 65-jarige leeftijd, en zijn er in mei van dit jaar scha duwverkiezingen gehouden. De bergbewoners moesten leren hoe te stemmen en hoe een keuze te maken uit het aanbod aan nieu we politieke partijen. Volgend jaar is het menens en zijn er echte par lementsverkiezingen. Op een nog nader door astrologen te bepalen datum moet volgend jaar ook de kroning van ligme Khesar plaats vinden. Dit jaar (2007), waarin het Bhutaanse koningshuis zijn eeuw feest viert (ligme is de vijfde ko ning uit de Wangchuk-dynastie) stond daarvoor niet onder een goed gesternte. Jigme Khesar's vader, die 34 jaar re geerde, heeft het tussen Nepal, In dia en Tibet ingeklemde Bhutan stap voor stap voorbereid op de 21e eeuw. Bij zijn kroning in 1974 bestonden er nog geen geasfalteer de wegen tussen Thimpu en India. Televisie deed in 1999 zijn intrede en nu is er ook internet. Tegelijker tijd wil het Tibetaans-boed- dhistische Bhutan zijn unieke ka rakter behouden. De nationale dracht is voor man nen en vrouwen verplicht en bui tenlandse toeristen worden slechts mondjesmaat en tegen een fikse vergoeding toegelaten. En de ko ning verordonneerde dat 'het bru to nationaal geluk' belangrijker was dan het 'bruto nationaal pro duct'. Het zeer arme Bhutan - toe risme en de verkoop van met wa terkracht opgewekte elektriciteit zijn de bronnen van inkomsten - heeft daardoor een mysterieus ima go gekregen. Jigme Khesar heeft de taak de balans tussen traditie en vernieuwing te behouden. Hij kijkt daarbij ook nadrukkelijk naar 'bevriende' collega's. Bhutan en Nederland Het bezoek uit Nederland geeft aan dat Bhutan zich lang zaam openstelt voor de buiten wereld. Het koninkrijk heeft maar met 22 landen diploma tieke betrekkingen. Neder land heeft altijd bijzondere, op duurzaamheid gerichte ontwik kelingshulp geboden. Optredens van de Zeeuwse band Blof en de organisatie en kele jaren geleden van een voetbalwedstrijd tussen de laagst gerangschikte landen van de wereldvoetbalbond (Bhutan en het eiland Montser- rat) hebben de goede naam van Nederland versterkt. De Bhutaanse handboogschieters- federatie, waar het prinselijk paar gaat kijken, ontving één van de Prins Clausprijzen. ALLEMENSEN Margriet en Pieter gaan in schuur slapen Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven gaan tijdelijk wo nen in een eeuwenoude schuur bij paleis Het Loo. De schuur wordt eerst verbouwd en zal daarna dienst doen als gastenver blijf. Dit ter vervanging van de gastenruimte in hun bungalow naast paleis Het Loo, die Mar griet en Pieter zeifin gebruik wil len nemen. Daarvoor moet ech ter de woning worden ver bouwd. Daarom is besloten tijde lijk ergens anders in te trekken. Voor dat doel wordt de zoge noemde Marianneschuur ver bouwd tot tijdelijke woning an nex kantoor. Bijzonder koninklijk bezoek voor Cuba Het komt niet vaak voor dat Cu ba een gekroond hoofd over de vloer krijgt. Monarchie en com munisme zijn niet eikaars beste vrienden. Maar deze week maak te koning Letsie III van het ge heel door Zuid-Afrika omsloten koninkrijk Lesotho zijn opwach ting in Havana. De koning be keek een aantal programma's voor gezondheidszorg, die hij ook graag in zijn land uitgevoerd zou zien. Ook leerde hij over het leven van José Marti, de nationa le held van Cuba. Sultan van Brunei kwistig met geld Het Amerikaanse zakenblad For bes heeft de sultan van het olie staatje Brunei, Hassanl Bolkiah, niet voor niets aangewezen als rijkste monarch van de wereld. Deze week heeft de sultan een inkijkje moeten geven in zijn kasboekje vanwege een rechts zaak tegen zijn jongere broer prins lefri. De Londense rechters wilden meer weten over het uit gavenpatroon van de sultan. Dat liegt er niet om: twee miljoen eu ro voor de badmintoncoach, bijna net zoveel voor masseuses en acupuncturisten, 21 miljoen voor twee huismeesters en ruim zeven miljoen voor ieder van de voorlichters van het hof, lanet, Prall, Shelly, Vicky, and Yoya. Koningin Elizabeth II foto ANP Beterschap van Queen voor Thaise koning De Britse ambassadeur in Bang kok heeft koning Bhumibol (79) een brief overhandigd van konin gin Elizabeth (81). Daarin wenst de op één na langst regerende monarch van de wereld (sinds 1952) de langst regerende mo narch (sinds 1946) beterschap. In de brief wenste ze hem een snel en volledig herstel en uitte de verwachting dat Bhumibol (79) spoedig weer aan de slag kon. Eli zabeth (81) zei uit te zien naar voortzetting van de innige ban den tussen beide koninklijke fa milies. Bhumibol werd twee weken gele den in het Siriraj-ziekenhuis in Bangkok opgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18