Economie Rusland remt voedselprijzen Voor een dumpprijs naar Australië Forse groei haven van Antwerpen informatiedag R s simp ark Rondkijken in de Truck van het jaar PZC Zaterdag 27 oktober 2007 1 7 appartementencomplex Door de stijgende inkomens kunnen mensen meer kopen. DEN HAAG - Het Russische kabinet heeft maatregelen genomen die een einde moeten maken aan de prijsstijging van levensmiddelen. Volgens de regering zijn de prijs stijgingen - tot veertig procent - de voornaamste oorzaak van de aan trekkende inflatie. Dit jaar zal die op tien procent uitkomen, 2,5 pro cent meer dan de bedoeling was. Nadat woensdag een prijsstop werd afgekondigd die tot 1 februari 2008 geldt, besloot het kabinet gis teren één miljard roebel (zo'n der tig miljoen euro) vrij te maken om de rente voor leningen om land bouwproducten te kopen, omlaag te brengen. Dat moet bedrijven die levensmiddelen produceren, helpen. Om de boeren te ondersteunen, geeft de staat 5,7 miljard roebel (170 miljoen euro) aan de Rosselk- hozbank, de landbouwbank van Rusland. De Russische overheid zal ook actief optreden op de graanmarkt in een poging de prij zen te beïnvloeden. De importhef fingen gaan met tien procent om laag, zodat westerse producten ge makkelijker op de Russische markt kunnen komen. Minister Kudrin van Financiën stel de dat de prijsstijging voor levens middelen niet alleen wordt veroor zaakt door ontwikkelingen op de wereldmarkt, maar ook door de gang van zaken in Rusland zelf. Door de stijgende inkomens kun nen mensen meer kopen en neemt de vraag toe. Dat leidt tot prijsstijgingen. Het Russische kabinet liet eerder weten dat de pensioenen vanaf 1 januari omhooggaan om de stij gende prijzen voor levensmidde- ITl Het Russische kabinet neemt maatregelen die een einde moe ten maken aan de prijsstijging van levensmiddelen, de voor naamste oorzaak van de inflatie. len te compenseren. Kudrin beloof de gisteren dat de energieprijzen met ingang van volgend jaar niet méér stijgen dan de inflatie. In de periode 2009-2011 zal dat zelfs min der zijn. Bovendien zullen de maatregelen die het energiever bruik moeten terugdringen dan ef fect krijgen waardoor besparingen optreden. Het kabinet zal ook fi nancieel deelnemen aan program ma's voor energiebesparing. „Daar moeten we meer aandacht aan schenken", aldus Kudrin. Waarnemers brengen de maatrege len in verband met de parle- ments- en presidentsverkiezingen die op respectievelijk 2 december en 2 maart plaatsvinden. AMSTERDAM - De Bedrijfsauto Rai is gisteren be gonnen. Bezoekers kunnen tot en met zaterdag 3 november terecht in de RAI in Amsterdam. Diver se vrachtwagen en bedrijfsautomerken laten hun nieuwste modellen zien en de laatste snufjes op het gebied van motortechniek. Veel aandacht wordt daarbij besteed aan zuiniger en schoner rijden, met de introductie van de hy bride bedrijfswagen. Op de foto zitten twee be zoekers in de cabine van een MAN truck, die werd gekozen tot Truck van het jaar 2008. foto Cynthia Boll Australische Jetstar heeft Schiphol op oog als Europese thuisbases. door Herman Stil AMSTERDAM - Kunnen we over twee jaar tegen dumpprijzen van Schiphol naar Azië en Australië vliegen? Als het aan het Australi sche Jetstar ligt wel. De dochter van Qantas heeft de Amsterdamse luchthaven in een lijstje met vijf potentiële Europese thuisbases staan. letstar vliegt zowel binnen Austra lië als van Australië en Nieuw-Zee- land naar onder meer Indonesië, Thailand Vietnam en Singapore. Vluchten naar Japan en Hawaï staan op het punt te beginnen. Het bedrijf heeft daarvoor twee thuisbases: Sydney en Singapore. Nu werkt de prijsvechter aan het vervolg: vluchten vanuit Australië via Azië naar Europa. „We zien grote kansen voor vluchten van Australië naar Europa, om te be ginnen met een tussenstop in Azië", aldus de woordvoerder. Besluiten zijn er nog niet geno men. Jetstar onderzoekt de haal baarheid. De maatschappij richt zich eerst op een vliegveld in Zuid-Europa, vanwege het bereik van de Boeing 787, die Jetstar voor de route wil gebruiken. Maar de woordvoerder sluit andere Europese bestemmin gen niet uit, zeker niet omdat de maatschappij ook met toestellen vliegt die de afstand aankunnen, zoals de Airbus A330. „Amsterdam is een markt die on ze interesse heeft en die we zeker overwegen." Over prijzen wil de maatschappij nog niets zeggen. Net als bij Easy- 'We zien grote kansen voor vluchten van Australië naar Europa' jet of Transavia moet voor elke dienst aan boord worden betaald; niet alleen het eten maar ook voor een deken, bagage of een film. De reis boeken gaat via internet. Wie vroeg boekt, loopt kans het minst te betalen. De prijs van een enkele reis loopt op naarmate het vliegtuig voller raakt. Jetstar is niet de enige met inter continentale budgetplannen. Air- asia X wil tussen Maleisië en Euro pa gaan vliegen. Ook hier figureert op de achter grond een grote speler: Virgin. Air- asia X heeft in Europa Manchester, Londen Stansted en Praag als be stemmingen op het oog. „We be ginnen nu met vluchten naar Au stralië en vanaf november naar China", zegt topman Azran Os man Rani. „Vluchten naar het Ver enigd Koninkrijk staan voor vol gend jaar op het programma, maar een besluit is nog niet genomen." Zaterdag 3 november 2007 11:00-15:00 uur -53® Rossinipad, Goes jSÜ www.rosslntpark.nl boutufonds rnab ANTWERPEN - De haven van Ant werpen heeft indrukwekkende groeicijfers over de negen eerste maanden van 2007. Het totale volume bedroeg eind september al 135 min ton (+8,4%) en de containertrafiek steeg nog sneller. Na negen maanden stond de teller op 6,1 min teu. Er werd een stijging gerealiseerd van 8,4% dankzij de stevige groei van het stukgoed naar meer dan 88 min ton. Vooral het containerverkeer deed het uitstekend met een groei van 17% tot boven de 70 min ton. Maar ook het conventioneel en ar beidsintensief stukgoed nam toe dankzij een groei aan aanvoerzij- de, die een daling in de afvoer meer dan compenseerde. Na ne gen maanden stond de teller op 15 min ton (+11,7%). Het roro-verkeer steeg met 16,7% tot 3,3 min ton. Het vloeibare massagoed stagneer de en bij het droog massagoed werd een terugval met 8,2% geno teerd. NMa staakt onderzoek advertentiemarkt DEN HAAG - De Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa) heeft een onderzoek naar vermeende af spraken in de advertentiemarkt stopgezet. De kartelwaakhond heeft te wei nig aanwijzingen gevonden dat er sprake zou zijn van prijsafspraken. De NMa begon het onderzoek in september vorig jaar om te kijken naar prijsafspraken voor het verko pen van advertenties bij de gedruk te media. Het onderzoek werd uit gevoerd bij onder meer de Tele graaf Media Groep en PCM. Olieprijs breekt opnieuw record SINGAPORE - De prijs van olie is gis teren voor het eerst uitgekomen boven de 91 dollar per vat (159 li ter). Vlak voor de sluiting van de beurzen in Azië kostte een vat ru we olie 9L50 dollar. Na wekenlange prijsstijgingen kwam de olieprijs daarmee op een nieuw record. De dure olie is het gevolg van spanningen tussen Tur kije en Irak, veroorzaakt door de Koerdische rebellen. Ook de steeds goedkoper wordende dollar is van invloed op de prijs, omdat olie in dollars wordt betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17