Een lekker' luchtje voor de rust I v47 PZC Zaterdag 27 oktober 2007 Geurverfrissers zijn niet langer voorbehouden aan het toilet. Uit onderzoek blijkt dat een huisparfum of geurkaars kan bijdragen aan het gevoel van rust in huis. Zorg dus voor kruiden in je slaapkamer, fruitaroma's tijdens het badderen en bloemen in de woonkamer. woonkamer. Citrus- en fruitaroma's horen eerder thuis in een badkamer of keuken. Specerijengeuren doen het goed in slaapka mer of keuken. Hoewel het aantal luchtjes de afgelopen ja ren aanzienlijk is uitgebreid, vernieuwen producenten vooral op technisch gebied. Zo introduceerde Air Wiek de Freshmatic, een automatische luchtverfrisser op batterijen die geregeld een frisse geur verspreidt. Door op een knop te drukken, wordt nog eens een extra dosis geur verspreid. Een technisch hoogstandje is het elektrische huisparfum Ambi Pur 3volution. Dat wis selt iedere 45 minuten automatisch tussen drie parfumnuances om geurgewenning te voorkomen. „Andere huisparfums ruik je na verloop van tijd niet meer, omdat je neus na een uur gewend is aan een geur", al dus het bedrijf. De vraag naar natuurlijke luchtverfrissers heeft ook een link met een onderzoek van de Europese Consumentenorganisatie BEUC uit 2004. Daarvoor zijn 76 verschil lende geurverspreiders getoetst. Een groot aantal bleek uiterst schadelijke en vaak zelfs kankerverwekkende stoffen uit te scheiden. Ook was regelmatig sprake van ongezonde stoffen die ogen, keel en luchtwegen irrite ren en van stoffen die een allergische reactie kunnen veroorzaken. Een recenter onderzoek van de Nederland se Voedsel en Waren Autoriteit bevestigt dat een beperkt aantal luchtverfrissers scha delijke stoffen afgeeft. Dat gebeurt in zo ge ringe mate dat ze geen gevaar voor de ge zondheid zouden opleveren. www.rustinjehuis.nl www.feeigoodcompany.nl www.airwick.nl www.diptyqueparis.com Een geurkaars van Annick Coutal kost al snel 40 euro. Ambi Pur Puresse is het eerste hypo-allergene interieurparfum dat gebaseerd is op pure ingrediënten. door Anja Sparidaans foto's GPD Ze zijn onlosmakelijk verbonden met het toilet. Inmiddels heb ben luchtverfrissers hun weg in het hele huis gevonden. Het aan bod is groot en varieert van pot pourri tot geurkaars, van wierook tot geur- steen en van etherische olie tot interieurpar fum. Dat huisgeur inmiddels een essentieel on derdeel van het interieur is, blijkt uit het feit dat zowel een bekende ontwerper als Jan des Bouvrie als topparfiimeur Mark Bux ton (Givenchy) exclusieve interieurparfums hebben ontwikkeld. De prijs ervan is verge lijkbaar met die van 'echte' parfums. Dat geldt ook voor de luchtjes van het Franse Diptyque, Annick Goutal en topbloemist Christian Tortu. „Steeds meer mensen kiezen tegenwoordig voor een huisparfum, al blijft Nederland op dat gebied nog wel achter bij de rest van Eu ropa", stelt Machteld Koch. Zij is geurdes- kundige bij Sara Lee, het bedrijf dat onder meer Ambi Pur op de markt brengt. Dat blijkt ook uit de cijfers. t2 procent van de Nederlandse huishoudens gebruikt een huis parfum, tegen 29 procent in Groot-Brittan- nië en 28 procent in Spanje. De belangstel ling neemt toe, zegt Koch. „Vanaf de jaren zeventig besteden Nederlan ders steeds meer aandacht aan het creëren van sfeer en gezelligheid in huis. Zo zijn fel le lampen vervangen door sfeerverlichting en is de aandacht voor designmeubelen en kunst gegroeid. Nu verovert ook geur langza merhand een plek als sfeermaker in Neder landse woning." De nieuwe generatie huisgeuren wordt niet alleen voor sfeer gebruikt. Ook psychologi sche en natuurkundige effecten spelen een rol. „Natuurlijke geurmiddelen zuiveren de lucht, ze zorgen voor positieve energie en verbeteren de sfeer in het algemeen", stelt Leonie Teerling van The Feel Good Compa ny. Onrust, angst, niet helder kunnen denken, een slecht humeur: mindere prettige stem mingen kunnen volgens Teerling met na tuurlijke geuren verdwijnen. „Ze neutralise ren negatieve vibraties en maken plaats voor positieve gevoelens. Ons zenuwstelsel wordt minder belast en we komen tot rust." Een vorig jaar gehouden onderzoek van Am bi Pur bevestigt dit. Liefst 60 procent van de ondervraagde vrouwen vindt dat geur helpt om thuis tot rust te komen. Ruim één op de vijf vrouwen creëert zelfs rust in huis door ervoor te zorgen dat het er lekker ruikt. De helft gebruikt wel eens een huis parfum. Lichte, subtiele geuren zijn favoriet. Om Nederlanders een handje te helpen in troduceerde Ambi Pur Puresse de zogenaam de Rustmakers, een team dat bestaat uit een organizer, een styliste en een geurspecialis- te. Wie behoefte heeft aan rust in het interi eur kan zich aanmelden. De leukste inzen dingen maken kans op een metamorfose van de Rustmakers. Toch is lang niet iedereen gecharmeerd van geur in huis en smaken verschillen. Boven dien heeft iedere geur een andere invloed op onze gemoedstoestand. „Ons lichaam reageert emotioneel en intens op verschil lende geuren", aldus Teerling. „Elke geur raakt een ander deel van ons gevoel. Zo is la vendel rustgevend en rozemarijn opwek kend. Van mandarijn worden we vrolijk, ter wijl de geur van roos zorgt voor een geluk kig en liefdevol gevoel." Dat betekent ook dat niet alle geuren ge schikt zijn voor elke ruimte in huis. In het algemeen geldt dat bloemengeuren goed passen in de badkamer, slaapkamer of De geurkaars Gingembre van Diptyque verschijnt in een beperkte oplage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 121