BINNENKIJKEN BIJ v45 PZC Zaterdag 27 oktober 2007 Wie: Irene (44, pedicure) en Reinout Casteleijn (43, financieel interim manager), en hun kinderen Tibor (15, havo-4) en Demi (11, groep 8 basisschool) Waar: Adastraat 19, Almelo Type huis: vrijstaand gemeentelijk monument Bouwjaar: circa 1895 Perceelgrootte: 455 m2 Inhoud woning: 800 m3 door Jan van Mullem foto's Dinand Buisman Serredeuren De indrukwekkende serredeuren, overigens zonder glas maar met dichte panelen, schermen de woonka mer af van de eetkamer en keuken. „We sluiten de deuren zelden", zegt Reinout Casteleijn. „Dat is niet praktisch vanwege de keuken. Bovendien heeft de ka mer zo een wat meer open karakter. De hogere stookkosten nemen we maar voor lief." Allure y De woonkamer van de familie Cas teleijn heeft twee authentieke haar den. Alleen de voorste, met de gro te spiegel erboven, is in bedrijf. Ire ne Casteleijn: „De tegeltjes eronder zijn origineel. Niet dat ze altijd voor de haard hebben gelegen. Ze ko men uit de oorspronkelijke keuken. Toen het huis is verbouwd, zijn de tegeltjes netjes uitgebroken en ver plaatst." De hoge plafonds met or namenten, de kroonluchters en de grote ramen geven het pand allure. „We willen komend jaar de wanden in de woonkamer laten stuken", zegt Reinout Casteleijn. „Ook moe ten de nieuwe openslaande deuren richting de tuin, die in de plaats zijn gekomen van een groot raam, wor den geschilderd. Ach, met zo'n oud huis ben je eigenlijk nooit klaar." Bij komend voordeel van de hoge pla fonds in de woonkamer is de goede akoestiek. Beide kinderen spelen piano. Heimwee Een paar jaar geleden ging de bel in huize Casteleijn. Een oudere dame stond aan de deur. Ze stelde zich voor als het nichtje van een voormalige bewoonster, de dochter van een hoofdonderwijzer. Ze vertelde een opmerkelijk verhaal over het statige pand aan de Adastraat in Almelo. „Het is rond 1895 gebouwd in opdracht van de toenmalige hoofdonderwijzer van de basisschool", zegt Reinout Casteleijn. „De voorge vel is een kopie van een woning aan de Dorpsstraat in Laren (Gld.), 'Het Klooster' genaamd. Dat huis was de ouderlijke woning van de vrouw van de onderwij zer. Haar man heeft hiermee de heimwee van zijn echtgenote willen verzachten." Na het overlijden van de onderwijzer en zijn vrouw heeft de dochter van de schoolmeester het huis be woond. Daarna werd het pand gekocht door een fami lie die een grootscheepse renovatie liet uitvoeren. Zij creëerden beneden onder meer extra ruimte voor de keuken door de lange gang die van voor- tot achter deur leidde, weg te breken. „Mijn ouders hebben ver volgens het huis gekocht", zegt Irene Casteleijn. „Ze hebben hier elf jaar gewoond. Toen het onderhoud hen op een gegeven moment te veel werd, hebben ze het huis aan ons verkocht. Wij wonen hier nu zo'n dertien jaar. Sinds twee jaar is ons huis een gemeente lijk monument. De hele straat is overigens be schermd stadsgezicht." Onder de boog naar boven Reinout en Irene Casteleijn heb ben de laatste jaren flink de han den uit de mouwen gestoken. Wie onder de sfeervolle boog doorloopt, de trap op naar de eerste (en enige) verdieping, treft daar drie slaapkamers en de badkamer aan. Reinout Cas teleijn: „Van de vijf kleine slaap kamers hebben wij drie ruime kamers gemaakt. Genoeg voor onszelf en de kinderen. Die ver bouwing was pure noodzaak. Ons bed paste op geen enkele mogelijkheid in de ouderslaap kamer, aan de tuinzijde van het huis. Toen hebben we de kamer ernaast erbij getrokken." Pure verwennerij Tijdens het aanpakken van de slaapkamers heeft de familie meteen een nieuwe badkamer laten installe ren. „Dat werk heb ik overigens niet zelf gedaan", zegt de handige Reinout Casteleijn. „Mocht ik niet. Het was óf de keuken verbouwen óf de badkamer", kijkt hij lachend in de richting van zijn echtgenote. „Voor de badkamer hebben we een aannemer inge schakeld", vervolgt de vrouw des huizes. „Omwille van de tijd hoor, ik denk dat Reinout het best zelf had gekund." De authentieke sfeer - hoge plafonds, dikke (serre)deuren, glas-in-lood - die eigenlijk overal in huis hangt, is in de badkamer losgelaten. Daar is ge kozen voor pure verwennerij. Een groot bad en luxueuze stoomcabine zijn het bewijs daarvan. Uitbouw De grootste klus die het echtpaar heeft uitgevoerd, is de uitbouw. In het verlengde van de oude bijkeuken zijn in 2005 twee werkruimtes aangebouwd. In de eerste kamer heeft Irene Casteleijn haar pedicu re-praktijk. In de andere ruimte, die een prachtig uit zicht biedt op de bijna 100 jaar oude appelboom in de tuin, heeft haar man zijn werkkamer. Reinout Cas teleijn: „Het vinden van de juiste baksteen, passend bij het huis, was een hele opgave. We zijn nog in de polder beland, waar iemand een pallet oude stenen te koop had. Het leek heel wat, maar toen we thuis de buitenste rij hadden weggehaald, bleken veel ste nen middenin gebroken of van een heel ander soort. Partijtje teruggebracht dus. Uiteindelijk hebben we voor nieuwe stenen gekozen, die dankzij een speciale behandeling oud zijn gemaakt. Ze passen prima bij het huis." Wat ook precies past, is het houtwerk. Een gespeciali seerde timmerman - Irene Casteleijn: 'Hij werkt veel aan de panden van de graaf van Almelo' - heeft de ko zijnen, daklijsten en boeiboorden gemaakt. Alles ge heel in de stijl van het huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 119