Winterhard uit Zuid-Afrika v42 1 Zaterdag 27 oktober 2007 PZC <*S» TUINEN door Romke van de Kaa Het hangmandje heeft een mooie toekomst voor de boeg Bij de herkomst van bloembollen denken wij meestal aan Iran, Turkije en Afghanistan en niet aan Zuid-Afri ka of Zuid-Amerika. Toch komen ook daar veel bolge wassen voor. Een voorbeeld zijn de 'klavertjes'-soorten Oxalis die je tegenwoordig vaak in hangmandjes tegenkomt. Ook in de volle grondstuin duiken ze op. Omdat we nu al een tijd geen strenge winters meer hebben gehad, denken we dat deze sierklavers winterhard zijn. Vooral de rozebloeiende Oxalis ro sea blijkt op droge plaatsen in de tuin de winter door te ko men. In Zuid-Europa kun je zien wat er gebeurt, als Qva/is-soorten de winter overleven. In Spanje en Portugal zijn er veel verwil derd en zijn ze met geen mogelijkheid meer uit te roeien. In si naasappelboomgaarden op Sicilië zag ik dit vootjaar hoe de ci troengele Oxalis pes-caprae de grond onder de bomen volledig bedekte. De miljoenen gele bloemen kleurden mooi bij de oranje sinaasappelen, maar je moet er niet aan denken dat dit klavertje hier winterhard zou zijn. Inmiddels is het tot het zui den van Engeland opgerukt. Alleen al in Zuid-Afrika komen een kleine driehonderd soorten Oxalis voor. Het hangmandje heeft dus nog een mooie toekomst voor de boeg. Een ander Zuid-Afrikaans bolge was dat hier en daar in tuinen opduikt is de Tulbaghia, ge noemd naar een achttien- de-eeuwse Nederlandse gouver neur van de Kaapkolonie, Rijk Tulbagh. In het Zuid-Afrikaans wordt Tulbaghia capensis 'wildeknoffel' genoemd en die naam geeft aan in welke richting we het moeken zoeken: de Tulbag hia is nauw verwant aan de familie van de Alliums, waartoe ook de knoflook behoort. De Tulbaghia, die bij goedgesorteerde verzendhuizen van bloembollen wordt verkocht, is zo'n plant waarvan je niet weet of je hem nu in een pot moet planten of in de volle grond. Het hangt er een beetje vanaf hoe die volle grond eruit ziet. Veel bolgewassen die net niet, of net wel winterhard zijn, overleven de winter in goedgedraineerde grond, terwijl ze het niet redden in grond die 's winters nat is. Zandgrond is in dit geval dus beter dan veen of klei. Wie Tulbaghia's in potten kweekt, doet er goed aan om een pot grond samen te stellen die voor eenderde uit scherp zand of fijn grind bestaat. Het is geen verspilde ener gie om het de Tulbaghia naar de zin te maken, want het is een sierlijke plant. Uit een flinke toef grasachtig blad verschij nen lange stengels die be kroond worden door tros jes stervormige bloemen, hoewel de bloemen van Tulbaghia capensis meer op mininarcissen dan op sterren lijken. Die van de soort die je het meest te genkomt, Tulbaghia viola- cea, lijken inderdaad op paarse sterren. Deze plant heeft een lange bloeitijd, van mei tot september. Door de stengels met uitgebloeide bloemen weg te snijden, verschijnen er steeds weer nieuwe. Tulbaghia capensis is nog niet zo heel lang in cultuur en het is dan ook moeilijk te zeggen hoeveel vorst de plant nu eigenlijk verdraagt. Zolang het minder dan 10 graden vriest, is er in ie der geval geen vuiltje aan de lucht. Ook als potplant, bijvoor beeld op het terras, kun je aan Tulbaghia's plezier beleven. Zet ze in een aardewerken pot en meng niet alleen wat grind door de potgrond, maar dek die er ook mee af zodat hij langer voch tig blijft. Want de wildeknoffel is een plant die 's zomers nat en 's winters droog wil staan. Net als een Agapanthus, die ook uit Zuid-Afrika komt, kan een Tulbaghia het beste om de drie jaar worden gescheurd, waarna de stukken weer in verse potgrond worden opgepot. Een enke le keer kom je de bontbladige variant van Tulbaghia uiolacea te gen: 'Silver Lace' - een elegante plant, maar minder winter hard dan de gewone groenbladige soort. Tulbaghia violacea. foto Romke van de Kaa Grote fotoHet douchepaneel Moonlight van Hansgrohe. Inzetje: Een stoomcabine met gekleurd licht. Foto rechts: Een buitenspa. Foto rechtsonder: De Finse binnensauna Escargot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 116