Bramen plukken op voormalig markiezaat a De wandeling T v35 PZC Zaterdag 27 oktober 2007 Bloembed voor villa Mattenburgh in het voorjaar. foto Ben Steffen Het Markiezaat heet deze wandelroute. Wist u dat in Nederland markiezen hebben gewoond? Het gebied rond Bergen op Zoom is vanouds een markiezaat en herbergt veel landgoederen met beukenlanen, landhuizen en waterpartijen: Mattemburgh, Groot Molenbeek, Lievensberg, waar 2007 een buitengewoon rijk eikel- en boletenjaar blijkt te zijn. door John Jansen van Calen Ook barst het er van de bramen, maar we hebben geleerd dat je die alleen bo ven voshoogte moet plukken. Anders kan een door Reintje overgebrachte para siet zich levenslang in je binnenste nestelen. Het is een voormalige NS-wande- ling. We snappen niet waarom de spoorwegen regelmatig sommige van hun populaire wandelroutes opheffen en dan de roodwitte mar kering met het NS-logo verwijde ren. Maar de ware liefhebbers heb ben zich niet laten kisten. Ze plaatsten routebeschrijvingen van veel NS-wandelingen, met kaartje en al, op internet, zodat iedereen ze nog steeds kan maken. Mocht onderweg iets veranderd zijn, dan melden behulpzame wandelaars ook dat op de site. Met de print in de hand, volgen we het traject. We dalen 20 meter de Brabantse Wal afj een stuwwal die we nog twee keer zullen beklimmen en lo pen naar Woensdrecht. De toren voor communicatie met de kruisra ketten, die er nooit kwamen, steekt boven het bos uit. Aan de rand van het dorp ligt een enclave in rooms gebied: een fraai kerkhof je waar protestanten eeuwenlang hun doden begroeven. Met onze rug naar de zerken heb ben we onder de zware bewolking zicht op Zuid-Beveland, de sluizen in het Kreekrak, twee torentjes op Tholen en een wijde watervlakte: het Markiezaatsmeer dat ligt te kabbelen achter de kade die voor de Brabantse kust in de Ooster- schelde is gelegd. Het is langzaam aan het ontzilten en zal binnen kort een moeraslandschap wor den. Drie buizerds zweven er bo ven. Na thuiskomst toch maar eens aan de NS gevraagd waarom ze zulke wandelroutes afschaffen. Ze zou den prompt terugbellen, maar ant woord bleef uit. Ach, het was vast een dooddoener geweest als: 'uit de tijd', 'niet klantvriendelijk meer' of'dat is beleid'. Maar voor ons geldt: leve de oude NS-wande- ling! Hoogerheide-Bergen op Zoom (16 km) Routebeschrijving: Ga naar Markiezaat onder oude NS-wandelingen op www.wandelzoekpagina.nl en print de wan deling uit. Vanaf NS Bergen op Zoom gaat bus 105 2 x, in het weekeinde 1 x, naar Hoogerheide Raadhuisstraat waar het traject begint; het eindigt op spoorstation Bergen op Zoom. NB. Het laatste half uur gaat het door saaie stadswijken. Wie deze wil vermijden, gaat bij uitspanning 't Appeltje links, onder het viaduct door naar de bushalte bij het ziekenhuis. De afstand is dan 14 km. Alternatief: In afwijking van de routebeschrijving is het mooier om na viaduct Langeweg rechtsaf de landweg in te gaan, deze met een bocht naar links te volgen, een asfaltweg te kruisen, op de volgende asfaltweg links te gaan om via het kruispunt Beukendreef-Vossenweg weer de hoofdroute te bereiken. Zie de stippellijn op de kaart. Openbaar vervoer onderweg: Na 10 km op Antwerpsestraatweg, na 14 km bij ziekenhuis De Lievensberg (zie bo ven). Horeca onderweg: Na 3 km voorbij Woensdrecht café Non plus ultra en café De Walkant (vlak bij elkaar), na 14 km uitspanning 't Appeltje en Stayokay De Klavervelden. Hond: Mag mee op de oude NS-wandeling. Lievensberg Groot MATTEMBURGH Woensdrecht Markiezaat- meer Markiezaat Het Markiezaat bij Bergen op Zoom. foto Cor Leenhouts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 109