Zagreb: deftig en levendig I v33 PZC Zaterdag 27 oktober 2007 Croatia Airlines heeft een dagelijkse, rechtstreekse verbinding met Zagreb. www.croatiaairlines.hr Verder uiteraard met de auto via Oostenrijk en Slovenië. In de stad liggen alle belangrijke gebouwen op loopafstand. www.kroatischverkeers- bureau.nl Zagreb staat bekend als 'Wenen in het klein'. Maar in de Kroatische hoofdstad draaien ze het liever om. Wenen is 'Zagreb in het groot'. Trg Bana Jelaèiéa, het centrale hart van Zagreb. ge verdedigingswerken rondom de oude stad en nu vooral uitzicht punt. Iedere dag wordt er om 12 uur nog een kanonschot gelost vanaf de toren. Wie de trappen naar boven niet wil beklimmen, kan naast de dichter Matos plaats nemen die als beeld op een bankje tevreden uitkijkt over 'zijn' stad. Het voordeel van onze route is dat je vanaf nu alleen nog maar naar beneden hoeft te lopen en je kunt overge ven aan de winkels, de dagelijkse fruit- en bloemenmarkt en de tal loze eetgelegenheden. De keuken is overwegend Italiaans, net als de koffie en het levendige gekwebbel en belgedrag van de jeugd. Ook de grote merken hebben de Kroati sche hoofdstad ontdekt. Een gratis tip van enkele meisjes op het ter ras: kies vooral winkels met airco, het kan heel warm zijn in de stad. Via het centrale hart van de stad (Trg Bana Jelaèiéa) komen we te recht in de onderstad. Hier wordt meteen duidelijk waarom de verge lijking met Wenen wordt ge maakt. De gebouwen zijn groten deels door dezelfde architecten ontworpen. De beste manier om inzicht te krijgen in de opzet van de stad, is om er met een luchtbal lon overheen te vliegen. Sinds kort mogelijk, maar het is niet goed koop, Anders moet je het doen met een goede plattegrond. De onderstad is opgezet als hoefij zer en de uiteinden wijzen naar het centrale plein. Verdwalen kan eigenlijk niet, want de statige ge bouwen, omgeven door groene parken met platanen en fonteinen - daar moet de gemeente een ver mogen aan uitgeven - volgen el kaar op. In korte tijd lopen we langs het Archeologisch Museum, het Huis van Kroatische artiesten, de Academie voor Kunsten en We tenschappen en de Strossmayer Galerie van oude Meesters. En dat tekst en foto's Ruud Poels Om de kathedraal van Zagreb kan niemand in de stad heen. De ranke en spitse torens steken hoog boven de stad uit. Het is ook de beste plek om de stadsverkenning te begin nen. Op het plein voor de kerk we melt het 's ochtends van de pries ters en nonnen. Kroatië is voor de overgrote meerderheid een katho liek land. Binnen is de kathedraal vooral so ber. Bij het altaar ligt het graf van aartsbisschop Stepinac en zijn ver haal geeft de recente geschiedenis van Kroatië prachtig weer. Aanvan kelijk koos hij tijdens de Tweede Wereldoorlog de kant van de fas cisten, maar hij kwam vrij snel tot inkeer en later heeft hij heel wat te genstanders van het regime van de dood gered. Na de oorlog liet presi dent Tito hem arresteren vanwege zijn anti-Joegoslavische ideeën. In 1998 werd, na de laatste Bal kan-oorlog, de in i960 overleden bisschop zalig verklaard. Voor de Kroaten is hij een icoon voor hun nationalistische gevoel en dat komt mooi samen in de kathe draal. Meer geschiedenis hoefje ook niet te leren om de stad te le ren kennen. Vanaf het plein bij de kerk (Kap tol) lopen we nog een stukje ver der de bovenstad in. Het is drin gen in de smalle straatjes, waar het door hobbelkeien en stijgingsper centage niet gemakkelijk loopt. Het is ook uitkijken voor overste kende obers, want een straat zon der terras bestaat hier niet. We pas seren de Sint-Marcuskerk waarvan in het dak met mozaïek de wapen schilden van de Kroatische regio's zijn verwerkt. We verbazen ons over de bescheiden behuizing van het parlement naast de kerk. Verderop staat de statige inbrekers toren, onderdeel van de voormali- infographic: SB De kathedraal is altijd zichtbaar vanuit de oude stad. De bescheiden behuizing van de Kroatische regering. is nog maar één hoefijzerarm. Wie alle musea in de Kroatische hoofd stad wil doen, heeft een paar da gen nodig. Wij vallen in de bocht van het ij zer voor het terras van het deftige hotel Esplanade. Volgens de Dominicus-gids van Kroatië zijn al heel wat beroemdheden ons voor af gegaan. Schrijver Guido Derk- sen heeft zichzelf ook maar in dat rijtje gezet. De aanvechting om de tweede arm ook te lopen, ontbreekt ons vandaag en we strijken neer in de botanische tuin, om de hoek bij het hotel. Dit is misschien wel het aangenaamste park van de stad, want je hoort en ziet het drukke verkeer niet meer. Zagreb is name lijk hard gegroeid en de onderstad kan het drukke verkeer maar moei lijk verwerken. OOSTENRIJK HONGERIJE Zagreb SLOVENIË KROATIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 107