li Bex 1 LEZERSACTIE! Sfeervolle kerstreizen 5-daagse reis vanaf 319,- pp Kerstreizen v31 PZC Zaterdag 27 oktober 2007 Het uitzicht over Yosemite Park is fenomenaal. boven, naar de Nevadafalls op bijna 2.000 meter, maar dat bewa ren we voor een volgende keer. We vervolgen de verraderlijke Mist trail. Tot aan de voetbrug valt het reuze mee. Maar daarna begint het pas echt en moet over korte af stand ruim 300 meter hoogtever schil worden overwonnen. „In spannend", had de parkranger ons voorspeld, en zwaar bleek ie. Toch valt op in wel ke maffe outfit mensen aan zo'n klim beginnen. Een meid op teenslippers, een zwaar bepakte backpacker met ook nog een gi taar, een oude hinkende man met steunstok. Als we terug beneden in de gratis hybride bus zitten die ons weer naar de parkeerplaats brengt, lezen we dat voor de tocht drie uur staat. Dan hebben wij het met een uur minder zo slecht nog niet gedaan. Er valt per jaar altijd wel een hand vol doden in het park, lezen we la ter in de folder, hoe staat er niet bij. Misschien wel bij het bergbe klimmen, want de robuuste berg El Capitan, de grootste vrijstaande rots ter wereld, is een geliefd klim- object. Vrijwel dagelijks bungelen bosjes mensen op het oog hulpe loos in hun harnasjes langs de wand, vanuit Yosemite valley al leen met een goede verrekijker te zien. Het park was 30.000 jaar geleden nog nagenoeg geheel gevuld met glet sjers, en de vallei een paar duizend jaar geleden nog een meer, dat langzaam is dichtgeslibd. Een lot dat ook het mooie Mirror Lake zal ondergaan. Elk jaar wordt het ietsje kleiner. Het park is een speelbal van de na tuur: overstromingen, modderstro men en aardverschuivingen zijn er min of meer onderdeel van het da gelijks leven. En verbaas je er niet over wanneer in mei de hooggele gen wegen Tioga Road en Glacier Point Road nog dicht zijn. Te veel sneeuw of ijs. Behalve een paar eekhoorns en en kele muildierherten, komen wij in het park geen opzienbarend wild tegen. Bergleeuwen moeten er zit ten en zwarte beren, maar voor ons geen rendez-vous. De flora is het meest bijzondere onderdeel van het park, waarvan foto BrunoStock bijna 95 procent beschermde wil dernis is. Zo kun je er op drie plek ken mammoetbomen zien, waar onder gigantische sequoia's, waar van er in het park een paar hon derd staan. Een stuk of wat rond Tuolumne Grove en Merced Grove en een heel bos bij Mariposa Grove. Soms vallen ze vanzelf om doordat de wortels het gewicht niet meer kunnen torsen. Wereldberoemd werd het Yosemi te Park door de tunnel die nabij Mariposa in een sequoia werd ge boord en waar je met de auto door heen kon rijden. De boom over leefde deze menselijke ingreep niet en stierfin 1969 op 2100-jari- ge leeftijd. Ook morsdood is de tunnelboom bij Tuolumne, maar hij staat er nog wel. T\vee andere bekende bomen bij Mariposa, de California tunnelboom en de Griz zly Giant, leven nog wel, al wordt erover geklaagd dat de laatste zo langzaam groeit. De boom is dan ook 63 meter hoog, heeft aan de grond een omtrek van 28 meter bij een diameter van bijna 9 meter. Leeftijd: tussen de 1600 en 2000 jaar. Yosemite Park ligt op een paar uur rijden van San Francisco. Het is het gehele jaar open en het entree kaartje kost 20 dollar (auto incl. alle inzitten den) dat zeven dagen geldig is. Het bezoe kerscentrum in Yose mite Valley is het best te bereiken via highway 140 via El Por tal. Jaarlijks trekt het park zo'n 3,5 miljoen bezoekers. Het bezoekerscen trum barst van de in formatie over wat er te zien en te onderne men is. In de vallei rijdt een gratis (hybri de) bus langs plekken van waaruit tochten kunnen worden ge maakt. Op www.nps.gov/yose uitgebreide informatie over accommodaties, faciliteiten en activitei ten. De dode tunnelboom bij Tuolumne, foto GPD 026 356 66 66 info@bex.nl Lezersaanbieding 5-daagse reis Duitsland - Goch Hotel de Poort Boek nu dit sfeervolle hotel in historisch Goch! O.b.v. 2 pers. Halfpension Reisnr. XKDE0401 Lezersaanbieding 8-daagse reis Kroatië - Lovran Nergens goedkoper! Hotel Park Lovran is een van de mooiste plaatsen aan de Kvarner baai. O.b.v. 2 pers. Halfpension Reisnr: XKHR0101 [Lezersaanbieding j 8-daagse reis Oostenrijk - Eichgraben Hotel Wienerwald Het Wienerwald lijkt in de winter wel uit een sprookjesboek gekropen! O.b.v. Halfpension Reisnr: XKAT1301 Speciaal voor u als lezer van deze krant heeft Bex Reizen drie bijzondere aanbie dingen! Al vanaf 319,- boekt u voor vijf dagen een schitterende kerstreis naar Duitsland - Goch. In het kleine, historische stadje Goch wordt kerst nog groots ge vierd! De prachtige natuur in de omgeving nodigt u uit voor heerlijke wandelingen, met na afloop een lekker drankje bij de openhaard. Een bezoek aan de sfeervolle plaatsjes Kalkar, Xanten en het eeuwen oude bedevaartplaatsje Kevelaer geeft u het echte kerstgevoel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 105