Buitenland Sarkozy roept 'milieurevolutie' uit Nieuwe Amerikaanse sancties tegen Iran zwaarste sinds 1979 Israël speculeert over 'snelle' Iraanse A-bom Unicef hekelt falend beleid voor wederopbouw van Afghanistan Mededelingen van het waterschap Bouwvakkers dood bij ongeluk PZC Vrijdag 26 oktober 2007 7 Extra belasting op producten uit landen die 'Kyoto' niet halen. door onze correspondent Olivier van Beemen parijs - Frankrijk neemt de ko mende jaren een serie ingrijpende maatregelen die de opwarming van de aarde moeten tegengaan. Dat kondigde de Franse president Nicolas Sarkozy gisteren aan na een maatschappelijke discussie die een maand heeft geduurd. Opvallend is de aankondiging extra belasting te heffen op produc ten uit landen die zich niet aan de doelstellingen van het verdrag van Kyoto houden. De VS en China hebben dat verdrag over uitstoot van kooldioxide (COJ nooit onder tekend. Ook Nederland houdt zich niet aan 'Kyoto', maar zal zich bin nen de Europese vrijhandelszone weinig zorgen hoeven te maken. Verder gaat vooral op transportge bied het roer om. De Franse rege ring zal aanzienlijk minder geld uitgeven aan snelwegen en lucht havens, maar zal vracht- en perso nenvervoer per spoor juist bevor deren, omdat treinen omgerekend minder CO, uitstoten dan auto's en vliegtuigen. Autobezitters moe ten binnenkort belasting betalen afhankelijk van de schadelijkheid van hun auto en steden mogen tol heffen op auto's in het centrum. Ook de landbouw moet bijdragen aan een beter milieu. Het gebruik van bestrijdingsmiddelen moet de Frankrijk liep nooit voorop als het om milieubescherming ging, maar daar wil president Nicolas Sarkozy met een serie maatrege len verandering in brengen. komende jaren sterk omlaag en kinderen moeten in de schoolkan tine minstens een keer per week voedsel voorgeschoteld krijgen met een biologisch keurmerk. Verder komt er een onafhankelijke commissie die moet bepalen of ge netisch gemodificeerde gewassen schadelijk zijn voor de omgeving of niet. De Europese Commissie maakte gisteren juist bekend de import van genetisch veranderde suikerbieten en maïs toe te staan. Frankrijk kent veel tegenstanders van genetisch veranderd voedsel. Een lastige kwestie is kernenergie, in Frankrijk de voornaamste ener giebron. Gebruik daarvan heeft enerzijds tot gevolg dat Frankrijk zich met gemak aan het Kyotover- drag houdt, maar anderzijds ver zetten milieuactivisten zich tegen het nucleaire afval. Sarkozy beslis te dat Frankrijk ook in de toe komst goeddeels op kernenergie zal draaien, maar dat er geen nieu we kerncentrales bijkomen. De creatie dit voorjaar van een mi nisterie van Milieu was vooral sym bolisch. Nu hoopt Sarkozy met concrete maatregelen echt verande ringen teweeg te brengen. new york - De toekomst van Af ghanistan kan niet worden verze kerd door militair optreden of snel le projecten die onder het toe ziend oog van gewapende militai ren worden uitgevoerd. Ook moet de regering in Kabul stoppen met het maken van plannen voor de provincies zonder de regio's er zelf bij te betrekken. Dat schrijft Martin Bell, Unicef-am- bassadeur voor humanitaire ram pen, in een rapport van het VN-kinderfonds over de toestand in Afghanistan. In het Unicef-rapport, dat eigen lijk gaat over de positie van kinde ren in Afghanistan, hekelt Bell het feit dat westerse militairen die moeten zorgen voor wederop bouw, volledig bewapend scholen bezoeken om leerkrachten en leer lingen te verzekeren dat zij veilig zijn. Hij haalt ook uit naar wester se bedrijven, die ultramoderne scholen bouwen die evenveel kos ten als drie simpele onderwijsin stellingen die door Afghanen zelf neergezet kunnen worden. De Unicef-ambassadeur waar schuwt dat het recht op leven voor kinderen in Afghanistan steeds meer in de knel komt. Dat is niet alleen het gevolg van zelfmoord aanslagen of bermbommen, maar heeft ook te maken met het optre den van de internationale troepen macht. Het 'intensieve' gebruik van de luchtmacht ter ondersteu ning van grondtroepen is daar de bet aan. Bell constateert met tevredenheid dat leger en politie geen minderja rigen in hun rangen opnemen. Voor zover bekend gebruikt de Ta liban ook geen kindsoldaten. Wel worden kinderen misbruikt voor zelfmoordaanslagen. Maatregelen vanwege veronderstelde steun aan terreurorganisaties. washington - De Verenigde Sta ten hebben gisteren nieuwe sanc ties afgekondigd tegen Iran. De maatregelen treffen het Iraanse mi nisterie van Defensie, het elite korps de Revolutionaire Garde en een aantal banken, vanwege hun veronderstelde steun aan terroris tische organisaties in Afghanistan, Irak en het Midden-Oosten en hun betrokkenheid bij raketverko pen en nucleaire activiteiten. Minister Condoleezza Rice van Buitenlandse Zaken en minister Henry Paulson van Financiën maakten de sancties samen be kend. De maatregelen houden in dat meer dan twintig Iraanse per sonen en instellingen worden uit gesloten van het Amerikaanse fi nanciële systeem, wat naar ver wachting te merken zal zijn in het internationale bankverkeer. Het gaat om de zwaarste Amerikaanse sancties tegen Iran sinds de bezet ting van de Amerikaanse ambassa de in Teheran in 1979. Het is de eerste keer dat de Vere nigde Staten een ander land derge lijke unilaterale sancties opleggen. De economische maatregelen ma ken volgens Rice deel uit van bre der Amerikaans beleid gericht te gen het dreigende gedrag van de Iraniërs. Rice zei dat de Ameri kaanse regering niettemin blijft openstaan voor onderhandelin gen. Washington hoopt dat Iran alsnog ingaat op een voorstel van vorig jaar, dat het land economi sche steun belooft in ruil voor het opgeven van zijn nucleaire activi teiten die kernwapens zouden kun nen voortbrengen. De Verenigde Staten proberen al ja ren steun te winnen voor interna tionale sancties om Iran te dwin gen te stoppen met nucleaire acti viteiten die volgens Washington gericht zijn op het verwerven van kernwapens. De VN-Veiligheidsraad heeft twee keer voor sanctieresoluties ge stemd, maar Amerikaanse pogin gen om ze verder aan te scherpen zijn gestuit op Russische en Chine se bezwaren. De Russische presi dent Vladimir Poetin noemde het gisteren niet raadzaam om nieuwe internationale sancties in te stel len. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Iran zou over enkele maanden al een atoombom op ba sis van plutonium kunnen heb ben. Teheran kan in Noord-Korea onderdelen en een gebruiksaanwij zing hebben gekocht, gebruikmak end van de impasse in de onder handelingen over het Iraanse atoomprogramma. Dit draaiboek is te vinden in het Is raëlische dagblad Ma'ariv. Opge hangen aan 'regeringsvertegen woordigers in Washington' en 'bronnen in westerse inlichtingen diensten' bevatte het een mini mum aan feiten en een maximum aan veronderstellingen. De sfeer rond Iran heeft wel wat weg van die aan de vooravond van de westerse invasie van Irak. De massavernietigingwapens waar over Saddam Hoessein volgens de VS toen beschikte, zijn nooit ge vonden. Er circuleerden destijds ook vage gegevens van 'deskundi gen' en 'inlichtingendiensten'. De Amerikaanse president George Bush voorspelt de Derde Wereld oorlog als Iran kernwapens krijgt. Israël heeft steeds gezegd dat zijn voortbestaan in het geding is. Maar volgens het dagblad Ha'aretz heeft Tzipi Livni, Israëls minister van Buitenlandse Zaken, zich la ten ontvallen dat daarvan geen sprake is. Zij zou hebben gezegd dat premier Ehud Olmert de kwes tie misbruikt om het paniekerige publiek aan zijn kant te krijgen. Ephraim Halevy, voormalig hoofd van de veiligheidsdienst Mossad, zegt: „Een nucleair Iran kan ernsti ge schade aanrichten. Maar het kan Israël niet verwoesten. Wie dat niet geloven wil, gelooft het maar niet. Maar ik raad niemand aan de proef op de som te ne men." grevenbroich - Vijf arbeiders zijn gisteren om het leven gekomen en zes zwaar gewond geraakt toen een honderd ton zware stalen stel lage instortte bij een elektriciteits centrale in de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen. Eén arbeider werd nog vermist. Dat heeft de ge meente Neuss gisteravond meege deeld. Het ongeluk deed zich om 16.50 uur voor in Grevenbroich, twintig kilometer van Düsseldorf. Door nog onbekende oorzaak was de stellage losgeraakt en naar bene den gekomen, zei het elektriciteits- bedrijfRWE. Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Ontwerp lozingsvergunning Landbouwloon- en grondverzetbedrijf Fa. Fase in Poortvliet Op 22 oktober 2007 is een ontwerplozingsvergunning op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren vastgesteld voor de lozing van afvalwater afkomstig van Fa. Fase op de sloot langs de Weihoekseweg in Poortvliet. Het ontwerpbesluit ligt vanaf 2 november tot en met 14 december 2007 ter inzage: bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 08.00 tot 17.00 uur. Voor inzage op een ander tijdstip kunt u een afspraak maken; op de secretarie van de gemeente Tholen in Sint Maartensdijk, elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Gedurende deze termijn.kunnen belanghebbenden schriftelijke zienswijzen inbrengen tegen de ontwerplozingsvergunning. Deze zienswijzen moeten worden gestuurd naar het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 10Ö0, 4330 ZW Middelburg. Melding ingevolge art. 8.19 Wet milieubeheer Van Transport- en Containerbedrijf Wielemaker B.V. ontvingen wij op 4 juni 2007 een melding ingevolge artikel 8.19 Wet milieubeheer en artikel 7 vierde lid Wet verontreiniging oppervlaktewateren betreffende het uitbreiden van het parkeerterrein aan de Ampèreweg in Middelburg. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft in samenwerking met de gemeente Middelburg onderzoek gedaan naar de lozings situatie van dit parkeerterrein alvorens deze melding te kunnen accepteren. De melding is geaccepteerd op 17 oktober 2007 onder nummer 2007012610. Bezwaar Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kan tegen dit besluit binnen zes weken na de dag waarop dit bekend is gemaakt een bezwaarschrift worden ingediend. Het bezwaarschrift moet worden gericht aan het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW in Middelburg. Indien een bezwaarschrift is ingediend is het mogelijk om daarnaast een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening in te dienen. Een dergelijk verzoek dient te worden gericht aan de Voorzieningenrecht van de Rechtbank, sector Bestuursrecht Postbus 5015,4330 KA in Middelburg. Gebiedscommissie Schouwen-Duiveland Wilt u weten welke werkzaamheden het waterschap uitvoert in uw omgeving? Kom dan eens naar een vergadering van de gebiedscommissie. Tijdens deze vergaderingen is iedereen welkom. Direct na de opening van de vergadering kunt u inspreken over een onderwerp dat u onder de aandacht van het waterschap wilt brengen. Datum: woensdag 31 oktober Tijdstip: 19.30 uur Locatie: Oosterhof Dorpshuis, St Joostdijk 27 in Oosterland Op de agenda onder andere: toelichting versterken dijken Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118-621000 Fax 0118-621990 info@wze.nl www.wze.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7