Binnenland Exotische ziekten niet tegen te houden Actie tegen handel in mensen "SZ. e»5 Zakenman opgepakt tijdens skitocht Oppositie is tegen bijdrage Het Net IJSSELDIJK Nederlandse zonneracers winnen voor de vierde keer Probeer gewoon Mfe t 6 I Vrijdag 26 oktober 2007 pzc Albayrak zet teams in om jonge asielzoekers te beschermen. door Berry van der Heijden den haag - Zodra er aanwijzingen zijn dat er uit een land veel meer jonge asielzoekers naar Nederland komen, worden Speciale Actie Teams naar het land van oor sprong gestuurd om te voorkomen dat de jonge asielzoekers op het vliegtuig naar Nederland worden gezet. Zo pakt staatssecretaris Ne- bahat Albayrak van Justitie interna tionale handel in minderjarige vreemdelingen aanpakken. Albayrak maakte het plan gisteren bekend tijdens een bijeenkomst van de Raad van Europa op het Spaanse eiland Lanzarote. De Spe ciale Actie Teams worden samen gesteld uit medewerkers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) en de Koninklijke Mare chaussee die deskundig zijn op het gebied van documentfraude en po tentiële slachtoffers van mensen handel in kaart kunnen brengen. Albayrak maakte verder bekend dat zij de alleenstaande minderjari ge vreemdelingen die in Neder land aankomen zo snel mogelijk wil terugsturen naar het land van herkomst. Wel geldt de voorwaar de dat er goede opvang is, bijvoor beeld bij familie. Eerder deze week rolde de politie een internationaal opererende ben de op die sinds januari vorig jaar 140 jonge Nigeriaanse meisjes uit de asielopvang heeft laten verdwij nen en hen van vervalste paspoor ten en documenten voorzag. De meisjes werden in Europa in de prostitutie aan het werk gezet. Voorbereiding nodig om uitbraak zo veel mogelijk in te dammen. waceningen - Een dam opwerpen tegen exotische ziekten is nauwe lijks mogelijk. Met goede voorbe reiding is de verspreiding van ern stige ziekten echter wel in te dam men. Daarom moet de overheid teams van deskundigen samenstellen, die zich gaan voorbereiden op de uit braak van exotische ziektes in Ne derland. Nu is daarvoor niets gere geld, zodat het te lang duurt voor er adequaat wordt gereageerd als zo'n ziekte opduikt. Dat stelt entomoloog Willem Tak ken van de Wageningen Universi teit. Takken presenteert volgende week een boek, waarin insecten- kundigen uit de hele wereld het oprukken van exotische- ofwel vec torziektes naar noordelijk Europa belichten. „Dat zulke veelal ernsti ge aandoeningen binnenkort ook in Nederland opduiken, staat vast. Nu is preventie nodig, zodat het niet tot een massale uitbraak komt", aldus Takken in een voor uitblik op het boek. Vectorziektes zijn aandoeningen als malaria, knokkelkoorts en gele koorts. Het zijn voornamelijk mug gen en teken die deze ziektes over brengen. Tot voor kort bleef noor delijk Europa hiervan gevrijwaard. Nu zijn er echter al gevallen van te- kenencefalitis in Zwitserland en Oostenrijk geweest en deze zomer dook het chikinginya-virus in Ita lië op. Takken: „Die ziekte was al leen in Oost-Afrika bekend." Klimaatverandering, toenemende wereldwijde handel in levend ma teriaal en het reisgedrag van men sen zorgen voor verspreiding van exotische aandoeningen. „Dat valt niet meer te keren, maar je kunt er wel voor zorgen dat er draaiboe ken komen waarmee een uitbraak zelfs internationaal direct de kop in wordt gedrukt. We moeten niet wachten tot de eerste dode", zegt de insectendeskundige. De dierziekte blauwtong is een voorbeeld van hoe het niet moet: „Eerst raakten enkele dieren be smet en nu zit de ziekte in heel Ne derland en het breidt zich uit naar Engeland en Denemarken." ADELAIDE - Coureur Oliver van der Meer viert feest na het passeren van de finish. Het Nuon Solar Team van de Technische Universiteit Delft heeft gisteren voor de vier de keer op rij de World Solar Challenge, de race voor auto's op zonne-energie, gewonnen. De zonneauto Nu- na4 passeerde om 16.55 uur, vijf minuten voor de dead line, de finish in het Australische Adelaide. De Nuna4 moest gisteren nog ruim 740 kilometer afleggen. De verwachting was dat het team uit Delft de eindstreep net wel of net niet zou halen. Maar mede door de harde wind waardoor op het laatste stuk snelheden van zo'n 110 kilometer per uur werden gehaald is de zonnera- ceauto net op tijd binnengekomen. Voor het Nuon So lar Team is de race overigens nog niet helemaal afgelo pen, vandaag rijdt het Adelaide binnen als 'een soort van ererondje'. foto Torsten Blackwood/anp interne* Ga naar hetnet.nl 0fV00rdeelbundel.nl Gewoon Het Net eindhoven - Justitie hult zich in een absoluut stilzwijgen over de zakenman loop van den Nieuwen- huyzen, die woensdag tijdens een skitocht in Zwitserland werd opge pakt. De Zwitserse politie reageerde op een verzoek van de opsporings dienst Fiod-ECD, die de rol van Van den Nieuwenhuyzen onder zoekt in faillissementsfraude met een aantal bedrijven, iustitie wilde gisteravond niet zeg- 'Burgers betalen ten onrechte voor recycling elektro-apparaten'. door Rudi Buis den haag - De oppositie in de Tweede Kamer eist van minister Jacqueline Cramer van Milieu dat burgers niet langer dubbel hoeven te betalen voor het recyclen van elektrische apparaten. De SP wil dat de verwijderingsbijdrage per direct wordt afgeschaft, omdat er al een reserve van 176 miljoen eu ro in kas is. Deze week werd bekend dat Ne derlandse gemeenten de burgers al sinds 2004 via de afvalstoffenhef fing laten betalen voor de oprui ming van elektrische apparaten, waarvoor bij aankoop al een ver wijderingsbijdrage is betaald. De gemeenten eisen via de rechter een bedrag van tussen de 5 en 10 miljoen euro per jaar op van de producenten en importeurs die de verwijderinsgbijdragen incasseren via de stichting NVMP. Van de sinds 1999 geïncasseerde 376 miljoen euro is tot nu toe slechts 200 miljoen euro uitgege ven. De producenten/importeurs hebben een reserve van 176 mil joen achter de hand. Onder meer de SP, GroenLinks en de PW willen opheldering van de minister. „Dit betekent dus dat we twee keer voor de verwijdering be talen", zegt SP-Kamerlid Remi Poppe. gen waar de zakenman nu verblijft en of hij onder dwang naar Neder land komt. Eerder dit jaar deed Van den Nieu wenhuyzen verhalen over fraude af als 'grote onzin'. Curator Louis Deterink uit Eindho ven stelde vast dat hij op grote schaal had gesjoemeld bij het fail lissement van het voormalige DAF-bedrijf Special Products (mili taire verkenningsvoertuigen en vliegtuigonderdelen) in Geldrop. MODES [WWW.IJSSELDIJKMODES.Nll

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6