PZCI21 Prorail opnieuw in de fout Openbaar onderwijs zelfstandig Kanon kan vogels niet imponeren BEVELANDEN-THOLEN 30 en 31 22 en 23 Borsele breidt burgerbalie uit Welzijn W::0 WïÏË ll Eigen baas worden in je vrije tijd Meeste treinreizigers leggen zich neer bij busrit Vrijdag 26 oktober 2007 Tip? redgoes@pzc.nl Spoorwegbeheerder zet in Lewedorp illegaal kantoorunits neer. door Frank Balkenende lewedorp - Prorail schopt de ge meente Goes opnieuw tegen de schenen. De spoorwegbeheerder heeft bij de spoorovergang aan de Nieuwe Kraaijertsedijk in Lewe dorp (op Goes' grondgebied) kan toorunits geplaatst zonder daar voor vergunning aan te vragen. Bewoners aan en rond de dijk heb ben geklaagd over geluidsoverlast. Vooral 's nachts zou werkverkeer af en aan rijden. Goes wil samen met andere gemeenten aan het spoor zo snel mogelijk een gesprek met Prorail, ook over aangekondig de spoorwerken in maart/ april volgend jaar. Vorige week maakte Goes zich ook al boos omdat Prorail zes spoor wegovergangen tegelijk wilde af sluiten, zonder dat er vooraf over was gesproken met de gemeente. Bovendien bleek de vergunning niet te kloppen. Prorail beriep zich op toestem ming van de gemeente Middel burg, terwijl de zes spoorovergan- gen tussen 's-Heer Arendskerke en Lewedorp tot het grondgebied van Goes behoren. Burgemeester D. van der Zaag kwam er pas achter toen een be woonster van de Nieuwe Kraaijert sedijk aan de bel trok. Bewoners zouden vele kilometers om moe ten rijden. Van der Zaag pikte dat niet. De gemeente stelde Prorail twee eisen: hooguit twee spoor- overgangen tegelijk dicht en ook overleg met de hulpdiensten. Nu blijkt dat Prorail zonder ver gunning kantoorunits in Lewe dorp heeft neergezet. Van der Zaag windt zich op over het solis tisch gedrag van de spoorwegbe heerder. „Vorige week waren ze een beetje arrogant door zonder vergunning en vooroverleg zes overgangen te willen afsluiten. Als klap op de vuurpijl is er nu een werkplaats ingericht die vervol- 1^ Goes wil samen met gemeenten langs het spoor snel een gesprek met Prorail over het gebrek aan overleg en de aangekondigde spoorsluiting volgend jaar. gens leidt tot vele klachten van omwonenden." Volgens Van der Zaag moet alsnog vergunning worden aangevraagd, maar heeft het geen zin het werk te frustreren. „Dan tref je reizigers en bewoners nog veel meer. Wel moet Prorail de nachtelijke hinder beperken." Goes wil samen met 'spoorge- meenten' Vlissingen, Middelburg, Kapelle en Reimerswaal een ge sprek met Prorail en NS. Van der Zaag vindt het 'onacceptabel' dat er volgend jaar een maand lang geen treinen in Zeeland rijden. Daarnaast verlangt hij ook een ex cuus voor de gang van zaken tot nu toe. „Want we hebben nog geen enkele aanvraag of medede ling van Prorail gehad." De groene illegale units van Prorail aan de Nieuwe Kraayertsedijk in Lewedorp. heinkenszand - Het is niet voor z'n tijd: in het gemeentehuis van Borsele wordt de balieruimte voor het aanvragen en ophalen van on der meer paspoorten uitgebreid. De afdeling burgerzaken is vanwe ge de verbouwing vandaag geslo ten. Vanaf komende maandag tot maandag 19 november kunnen be woners van Borsele bij noodbalies terecht. De gemeente waarschuwt voor langere wachttijden, met na me op donderdag tijdens de avond openstelling. Noord-Beveland laat Nobego los; Borsele vaart eigen koers. door Frank Balkenende wissenkerke - Het openbaar basis onderwijs op de Bevelanden dopt vanaf 1 januari zijn eigen boontjes. Behalve dan in Borsele, waar de ge meente formeel het bestuur blijft. Gisteravond gaf de Noord-Beve- landse gemeenteraad groen licht om Nobego, de bestuurscommis sie van het openbaar onderwijs in Goes en op Noord-Beveland, te la ten verzelfstandigen. De Goese raad deed onlangs hetzelfde. Nobego krijgt een bruidsschat mee van ruim negen ton: 2,3 ton van Noord-Beveland en 6,8 van Goes. Ook de gemeentelijke reser vepotjes verhuizen mee. Dat geld heeft Nobego feitelijk al, alleen boekhoudkundig niet. In Kapelle staan de Facetscholen met ingang van het nieuwe jaar op eigen benen. De gemeenteraad ging er onlangs mee akkoord. De Reimerswaalse raad stemde al eer Anti-hagelkanon heeft geen invloed op natuur, blijkt uit praktijkproef door Frank Balkenende 's-gravenpolder - Vogels die fou- rageren aan de Westerschelde heb ben geen last van anti-hagelkanon- nen. Dat is de conclusie na prak tijkproeven bij 's-Gravenpolder. In opdracht van de gemeente Bor sele heeft Henk Baptist ecologisch onderzoeksbureau de effecten van een hagelkanon gemeten bij hoog en laag water. Het kanon van fruit teler A. Steijn bij Hoedekenskerke bevindt zich op een afstand van vijfhonderd meter van de Bieze- lingse Ham, een droogvallend bui tendijks gebied waar honderden vogels bivakkeren. Net als vorige week bleven giste ren na een tien minuten durend salvo - dat bij noordoostenwind moeilijk te horen was - alle vogels rustig zitten. Baptist: „Als een ha gelkanon de vogels zou verstoren, waren ze direct opgevlogen." In Borsele hadden acht fruittelers tot 1 november een vergunning. De Raad van State schorste in au gustus de milieuvergunningen van twee fruitkwekers. De zaken wa ren aangespannen door een inwo ner van Hoedekenskerke en de Stichting tot Behoud van de Zak van Zuid-Beveland, die klaagden dat het geluid van de kanonnen mens en natuur verstoren. Er loopt nog een bodemprocedu re. Daarom neemt Borsele de be vindingen van de praktijkproeven in maart mee naar de Raad van State, samen met een advies van de GGD Zeeland, die de effecten op de mens in kaart brengt. A. Bergstra van de GGD bezocht in Borssele een fruitteler en een fa milie die klaagt over het anti-hagel kanon. Daarbij bleek dat een nieu we versie van het kanon, voorzien van een demper, beduidend min der herrie maakt. foto Willem Mieras der in met de verzelfstandiging van de Federatie Openbaar Onder wijs Reimerswaal (Foor). Bij de drie partijen is er de wil om later op te gaan in een groot Beve- lands verband, in navolging van het protestants-christelijke enka- tholieke basisonderwijs. Dan kunnen ze de voordelen van een grote scholengroep oogsten: ef ficiënter werken en besparingen op management. Het geld dat vrij komt, kan dan worden gebruikt om het onderwijs en daarmee de concurrentiepositie te verbeteren. Tip? redactie@pzc.nl Met lage verwachtingen en lich te tegenzin gingen de medewer kers van het Middelburgse kan toor mee op een bedrijfsuitje. Het was bedoeld om de onderlin ge verhoudingen te verbeteren. Maar om daar nou een middag je paintballen voor te gebruiken, op elkaar schieten met verfballe- tjes dus, dat vonden ze toch maar een rare keuze. Tot ze zich hadden verzoend met het uitje, en vervolgens ook met elkaar. Paintballen bleek hen ra zendsnel nader tot elkaar te brengen. Bij elk raak schot klonk een welgemeend 'Sorry!' en een bezorgd: 'Gaat het met je?' Pre cies zoals het welzijnswerkers be taamt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57