over de grens 'Lange treinstop onaanvaardbaar' Wim Schot kweekt mosselen aan een touwtje Viezigheid Betho in Goes is brandveilig PZC Vrijdag 26 oktober 2007 3 DE FANTASTISCHE Anr/Uéf? COLLECTIE NU BIJ UW JUWELIER Langeviele 52/54 Middelburg COMMENTAAR Wie op internet naar kinderporno kijkt, krijgt met justitie te maken. De straffen zijn niet mals. Vier tot zes jaar gevangenis. Minister Hirsch Ballin van Justitie en zijn Europese collega's stellen het gebruik van kinderporno gelijk aan de productie. Deze harde lijn zal dit walgelijke misbruik niet uit de wereld helpen, maar is wel het enig juiste antwoord. De kinderlokker zit tegenwoordig vaker achter de computer dan in de bosjes. Op internet doen volwassenen zich voor als leeftijdgenootjes en lokken kinderen zo naar zich toe. Daarom maakt een nieuw Europese Verdrag ook dit zogenoemde 'groomen' makkelijker te bestrijden. Alleen al de voorbereiding van een ontmoeting kan straks tot vervolging leiden. Ook dat is een stap vooruit. De plannen van Hirsch Ballin gaan volgend jaar naar de Kamer. Die keurt ze hopelijk snel goed. Ondertussen zal de minister ook de providers moeten aanpakken. Pas hij als deze bedrijven dwingt om kinderpornosites te weren, legt hij de weerzinwekkende exploitatie van kinderen echt iets in de weg. goes - Sociale werkplaats De Betho in Goes is brandveilig. Die conclusie kan worden getrokken na een inspectie die het ministerie van VROM uitvoerde. Volgens plaatsvervangend direc teur L. Verschuure is dit te danken aan de inspanningen die de laatste twee jaar geleverd zijn om te vol doen aan de eisen die verzekeraar en gemeente (voor de gebruikers vergunning) stellen. In totaal wer den dertig sociale werkplaatsen on derzocht (30 procent van het lan delijke totaal). Daaronder waren ook De Betho in Goes en Lété in Middelburg. Bij de laatste instel ling voor sociale werkvoorziening was gisteren niemand aanwezig die kon vertellen in hoeverre de re sultaten daar afweken van het alge mene beeld. Zo bleken elders nog al eens vluchtwegen belemmerd te zijn en zaten deuren op slot. Soms ook ontbraken brandmelders. Er werd te weinig gebruik gemaakt van brandwerende materialen en een derde van de werkplaatsen had geen of een oude gebruikers vergunning. Groenlinks: Zonodig via rechter gebruik één spoorbaan afdwingen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Statenfractie van Groenlinks vindt het onaanvaard baar dat er herhaaldelijk langere tijd geen personentreinen rijden op de Zeeuwse lijn. Volgend jaar is zelfs een treinloze maand voor zien. Statenlid Leen Harpe dringt er bij het dagelijks provinciebe stuur op aan desnoods via de rech ter af te dwingen dat er steeds één spoor gebruikt kan worden. Hij wil weten of er over het niet rijden van treinen en de inzet van vervangend busvervoer overleg is geweest tussen de provincie en spoorbeheerder ProRail en ver voerder NS. Harpe vraagt zich af waarom de Zeeuwse haven wel per spoor bereikbaar kan zijn en waarom personenvervoer op het zelfde traject niet mogelijk is. Hij acht de gang van zaken be paald geen goed visitekaartje voor het openbaar vervoer in Zeeland. Er komt bij dat zich ook andere knelpunten aandienen. Harpe noemt de buslijn 133 van Vlissin- gen naar Rotterdam. Doordat op Goeree-Overflakkee vanaf volgend jaar een andere vervoerder (Arri- va) optreedt dan in Zeeland (Con nexion) vreest het Statenlid voor een 'knip' in Oude-Tonge. Dagelijks moeten hierdoor 300 tot 600 passagiers overstappen en is er kans op het missen van de aan sluiting. Harpe vraagt het dagelijks provinciebestuur alles te doen om deze onwenselijke situatie te voor komen. De GroenLinkser informeert ten slotte naar de gevolgen van de komst van de hogesnelheidstrein. Overstappen in Roosendaal rich ting België dreigt dan te vervallen. Harpe verzoekt het dagelijks pro vinciebestuur aan te dringen op be houd van een intercityverbinding Roosendaal-Antwerpen en vice versa, met normale overstaptijd. oppervlak." De ontwikkeling van mosselzaad in speciale broedhui- zen, in hatcheries, is een volgende nieuwigheid. Bij viskwekerij Neel- tje lans is mosselzaad uit de hatchery van de Noordbevelandse stichting Zeeschelp opgekweekt tot commissaris-mosselen. Oudcommissaris van de koningin Wim van Gelder kreeg als voorzit ter van het innovatieplatform aquacultuur het eerste ladinkje. Schot blijft gespitst op vernieuwin gen. Hij ziet het schelpdiercongres in Vlissingen 'als weer een stap'. ,Je steekt er allicht iets op." Schot is optimistisch, maar: „Als de Waddenvereniging en Vogelbe scherming hun zin krijgen en de visserij op mosselzaad in de Wad denzee wordt verder aan banden gelegd, dan valt de basis onder een gezonde toekomst weg." Constant inspelen op nieu we kansen. Hét mossel- bedrijf van Zierikzee, de beheermaatschappij W. K. Schot, doet niet anders. Mede-directeur Wim Schot - 'Ik ben mosselkweker in hart en nie ren' - was eind jaren tachtig pio nier met het kweken van mosse len aan touwtjes, de hangcultuur- mossel. „Met de familie zijn we naar noord- Spanje geweest en hebben het kunstje afgekeken." De mosselkweek op bodemperce len in de Oosterschelde en Wad denzee is nog altijd de kurk waar op het Zierikzeese bedrijf en de he le Zeeuwse mosselsector drijft. De hangcultuurmosselen, eerder con- sumptierijp, vormen een welkome aanvulling. Viskwekerij Neeltje lans is er druk mee in de vroegere bouwdokken van de Oosterschel- dekering. Beheermaatschappij W. K. Schot beweegt zich al drie jaar ook op een ander terrein: het in vangen van mosselzaad met specia le installaties in het water, ofwel - leuk Scrabblewoord - mosselzaad- invanginstallaties (mzi's). „We zijn daar fanatiek mee bezig, in de Oos terschelde, maar ook in het ruwere water van de Voordelta." 'We beproeven het dubbelgebruik van percelen voor mosselkweek' Om met mzi's grote hoeveelheden mosselzaad te verzamelen, is ruim te nodig. Schot is zich dat bewust. „We beproeven het dubbelgebruik van percelen, met mosselen op de bodem en mzi's aan het water- Mosselkweker Wim Schot: 'Altijd op zoek naar vernieuwing'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3