Tour gelooft in akkoord Tour-directie kiest voor meer ritme in eerste week Breukink: Alpen zijn beslissend Geen ploeg zeker van deelname PZC Vrijdag 26 oktober 2007 3 7 Belerend vingertje blijft uit bij presentatie van Ronde van Frankrijk. door Ad Pertijs PARIJS - Geen proloog, geen bonifi catieseconden. De 95e Tour de France zal een openingsweek ken nen die niet is toegesneden op de sprinters. Directeur Christian Prud- homme had nog een paar novitei ten bij zijn presentatie, gisteren in Parijs. Er zijn geen grote verplaat singen en er zullen minder cols - maar wél de Alpe d'Huez - op de weg van de renners liggen. Johan Bruyneel, de nieuwe ploeg leider van Astana, vond het best. „Het zal allemaal niet veel uitma ken." Wat wel moet gaan uitma ken, zijn de maatregelen die afgelo pen week zijn genomen op de door de Franse minister van sport bijeengeroepen wielertop. Prud- homme en zijn baas Patrice Clerc sloten zich gisteren aan bij het ak koord dat is bereikt. Daar waar in het verleden de zaal door de Tour-bazen streng werd toegespro ken bleef het belerende, volgens ve len eigenwijze vingertje, gisteren uit. Prudhomme sloot zijn speech slechts af met de woorden: „Kom niet aan onze Tour. Leve de Tour." Uiteraard keken Clerc en Prud homme wel terug op de afgelopen ronde. Het gebruikelijke promotie filmpje verwoordt doorgaans wat leeft in het hart van de organisatie. Zo werd ooit Armstrong opval lend uit beeld gehouden. Het film pje van gisteren moest met name de feestelijke kant van de ronde to nen. Een massa volk in Londen, een massa volk op de cols, juichen de renners, die hun droomrit win nen. Plots barstte boven Albi het noodweer los. Vinokoerov blaast de aftocht. Net als Rasmussen. De zon keert terug en Prudhomme spreekt gedragen woorden: „Als dit grootste wielersportevene ment, waaraan zoveel mensen zo veel vreugde beleven, niet be schermd kan worden, deugt er iets niet aan het systeem en aan de or ganisatie van de sport." Sinds deze week gelooft de Tour-organisatie kennelijk weer iets meer in het systeem. ASO (Amaury Sports Organisation) zat tijdens de wielertop aan tafel met onder andere de wereldwielren- unie UCI, het wereld antidoping- agentschap Wada, de wielerploe gen, de renners en andere organisa toren. De top mondde uit in een breed gedragen akkoord over de bestrijding van het dopingpro bleem. Met de introductie van het biologische paspoort en het rigou reus opvoeren van het aantal out-of-competitioncontroles als meest opvallende resultaten. Clerc en Prudhomme verwezen naar het akkoord en lieten verdere maatregelen achterwege. „We zeg gen op dit moment alleen nog niet wie wel en wie niet mag star ten", meldde Clerc. „Iedereen moet in ieder geval in het bezit zijn van een biologisch paspoort." In het voorjaar (april) worden de startbewijzen uitgedeeld. „Het feit dat ASO geen verdere maatregelen afkondigt, toont aan dat ze tevreden zijn met het resul taat van de afgelopen dagen", denkt Luuc Eisenga van T-Mobile. Directeur Henri van der Aat van de Rabo-ploeg ziet het akkoord als een doorbraak. „Iedereen is ge stopt met moddergooien. Partijen hebben elkaar op dit ene punt ein delijk weer gevonden. De UCI re geert, de organisatoren organise ren koersen en de ploegen laten de renners rijden. Zo moet het zijn. De dopingbestrijding is de bindende factor geweest. Nu moet dit doorgetrokken worden naar de andere problemen, de ProTour met name." Gerry van Gerwen van Milram zag het net zo. „Na een periode van escalatie en het bereiken van de absolute bodem, zitten we nu in een fase van de-escalatie. Par tijen luisteren in ieder geval weer naar elkaar. Het doet me deugd dat Clerc en Prudhomme vandaag niet uitgehaald hebben naar de UCI. Nu is het aan de UCI om zich duidelijk uit te spreken in de richting van ASO." Bij de presentatie van de Tour is het belangrijkste onderwerp van gesprek het op de wielertop be reikte akkoord over het bestrij den van het dopingprobleem. PARIJS - Volgens Erik Breukink ligt het zwaartepunt van de Ronde van Frankrijk van komend jaar in de Alpen. Omdat het aantal tijdrit kilometers beperkt is zijn de klim mers in het voordeel, denkt de ploegleider van Rabobank. Breukink constateerde een paar op vallende zaken bij de presentatie van het routeschema in Parijs. „Geen proloog, geen bonificaties op de streep en een vrij korte eer ste tijdrit." Dat laatste is volgens Breukink interessant voor zijn ren ners Thomas Dekker en Denis Mentsjov. Beiden zijn specialist in tijdritten van de middellange af stand, in dit geval 29 kilometer. „De bergritten zijn behoorlijk las tig, met de rit naar L'Alpe d'Huez als zwaartepunt. Ik denk dat daar de beslissingen vallen." De rit naar het Italiaanse Prato Ne- voso is een groot vraagteken: „Dat is onbekend terrein", aldus Breukink. PARIJS - Geen enkele wielerploeg is verzekerd van deelname aan de Ronde van Frankrijk. Dat heeft koersdirecteur Christian Prudhom me gisteren bij de presentatie van het routeschema voor 2008 ge zegd. De internationale wielrenunie UCI bepaalde eerder dat alle acht tien ProTourteams in de drie grote ronden (Tour, Giro, Vuelta) moe ten starten, ook al maken zij geen deel meer uit van de wedstrijden reeks. „Er zullen discussies losbre ken, maar niemand is nu al zeker van deelname", zei Prudhomme in Parijs. In Brest staan vermoede lijk twintig teams aan het vertrek. Een ProTourlicentie is voor Prud homme geen garantie voor deelna me, liet hij weten. Wel zijn alle renners verplicht te beschikken over een biologisch paspoort. Strijd om de gele trui moet dit jaar een stuk opener worden. door Ad Pertijs PARIJS - Tour-directeur Christian Prudhomme sloot zijn presentatie van het routeschema af met de woorden: „Handen af van de Tour. Vive Le Tour." Velen wisten giste ren niet wat er van te denken. Zo veel goede bedoelingen zijn im mers al uitgesproken sinds 1998. De goede voornemens blijven niet beperkt tot het extra-sportieve deel. De Tour-directie poogt ook al vele jaren de Franse ronde aan trekkelijker te maken. Dit keer is gekozen voor een eerste week 'met meer ritme'. De meeste aanwezi gen wisten ook op dit vlak niet wat te denken van de veranderin gen. Geen aaneenschakeling van massasprints, maar al een - korte - tijdrit op de vierde dag (dinsdag) en etappes door het Centraal Mas sief. Zonder proloog en zonder bo nificatieseconden maakt dat de strijd om het geel een stuk opener in de eerste week. 'Dit is zeker niet een van de zwaarste rondes. Mij bevalt dit schema wel' Zeker omdat het peloton de eerste dagen in het geaccidenteerde Bre- tagne rijdt, waar avonturiers ver schillen kunnen maken in het klas sement. Het aantal aankomsten bergop is beperkt gebleven tot vier (Super- besse, Hautacam, de Italiaanse col Prato Nevoso en Alpe d'Huez. Het aantal cols van tweede, eerste en buitencategorie is beperkt geble ven tot negentien, lohan Bruyneel (baas van titelver dediger Contador): „Dit is zeker niet een van de zwaarste rondes. Het schema is wel goed uitgebalan ceerd. De Alpen zijn wel weer erg zwaar. Mij bevalt dit schema wel." Mare Sergeant (baas van nummer twee Evans): „Ik weet niet of dit onze keuze voor het klassement simpeler maakt. Er zijn nog ge noeg kansen om een massasprint te winnen. Die ritten zitten echter niet langer als blokken in de ron de. Met Popovitsj gaan we in ieder geval Evans beter ondersteunen. De 23 seconden die hij dit jaar te- kortkwam, was te ondervangen ge weest met één zo'n extra helper in de bergen." Tour-directeur Christian Prudhomme zei na zijn presentatie: „Handen af van de Tour. Vive Le Tour." foto Michel Euler/AP Étampes Chateauroux Nantes Plumelec St. Amand Cholet Aigurande Embrun Roanne St, Étienne Brioude Aurillac Bourg d'Oisans Jausiers^ ..--Prato Nevoso (Ita) Toulouse ~~^£ajns' Narbonne T11 ^:^aye|an< LannemezanV;*-»;:!/'- 95e Ronde van Frankrijk DAG ETAPPE KM D 05/7 Brest Plumelec 195 E] 06/7 Au ray - St. Brieuc 165 Q 07/7 StMalo - Nantes 195 El 08/7 Cholet - Cholet 29 Q| 09/7 Cholet - Chateauroux 230 El 10/7 Aigurande S.B. Sancy 195 H11/7 Brioude Aurillac 158 El 12/7 Figeac Toulouse 174 u 13/7 Toulouse Bagnères 222 vertrekplaats mm route mui individuele tijdrit 0 aankomstplaats C aankom st- en vertrekplaats m 14/7 Pau 5 t/m 27 juli 2008 totaal: 3554 km 15/7 RUST DAG Iff 16/7 Lannemezan - Foix 166 ff! 17/7 Lavelanet - Narbonne 168 EF118/7 Narbonne - Nïmes 182 in 19/7 Nïmes - Digne-les-B. 182 |Q 20/7 Digne-les-B. - Prato Nevoso 216 21/7 RUST DAG 113 22/7 Cuneo - Jausiers 157 IQ 23/7 Embrun - L'Alpe d'Huez 210 |Q 24/7 Bourg d'Oisans St. Etienne 197 |Q 25/7 Roanne Montluijon 163 EJ26/7 Cérilly St. Amand 53 gJJ 27/7 Etampes Parijs 143 Bagnères de Bigorre anp bron a.s.o.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39