Zeeland Mosselkwekers kijken Vlissingen hoort 12 jaar eisen wegens moord op vrouw Duveltje Schelpdier cruciaal voor de mens De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Vrijdag 26 oktober 2007 PZC MATTY VERKAMMAN Onze kat is niet zo lekker. Duvel, zo heet de lieve schat, is sinds enkele jaren stokdoof Hij schrikt wanneer mijn voeten hem passeren. 'Dag jongen', zeg ik dan al tijd, 'je hoeft niet van baasje te schrikken hoor'. Sinds hij doof is, maakt Duvel een ontredderde indruk. Hij voelt zich alleen nog op zijn gemak wanneer hij 's avonds op de bank tegen mijn dijbeen aanschurkt. Met zijn even prachti ge als droevige ogen kijkt hij steeds wel even verstoord op wan neer ik naar de wc moet. Duvel weet het allemaal niet zo goed meer. Het gebeurt wel dat ik hem vanuit de tuin ontzettend hard hoor mauwen. Doe ik vervolgens de schuifpui open, dan kijkt hij me niet-begrij- pend aan. Waar was je nou? - die blik. Ik zet hem even op mijn schouder en dan is het weer een half uurtje goed. Rus tig maar jongen, je bent onze lie ve Duvel. Duvel is al 21, hij is een hoogbe jaarde kat. Zijn zuster is enkele jaren geleden overleden en heeft een prachtige rustplaats in de tuin gekregen. 'Heeft zijn leven nog wel kwaliteit?', vraagt mijn meisje en wanneer ze dit zegt, kijkt Duveltje ons aan. Zijn kopje gaat van links naar rechts en dan weer terug. Dat monsteren van onze blikken eindigt met een kreetje. Vervolgens springt hij op de bank, waarna hij even uitnodigend blijft staan, wat betekent dat ik moet gaan zitten. De dokter zegt dat onze lieverd vrij veel mankeert. Hartje, nier tjes, oortjes - het is allemaal niet veel soeps meer. Ik hoop zo van harte dat hij vredig in zijn slaap overlijdt. Mijn angst visioen is de ultieme spuit bij de dierendokter. 'Maar we laten hem ook niet lijden', zegt mijn meisje. Daar ben ik het mee eens en ik druk hem nog maar wat steviger tegen mijn dij been. Ik zet hem op mijn schouder en dan is het weer even goed COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De Zeeuwse mosselsector moet vernieuwen. Uit het buitenland komt concurrentie, maar ook kennis. Binnenkort wordt die in Vlissingen gedeeld. door Harmen van der Werf Het zat er dik in. Neder land is als mossel producent van het Eu ropese erepodium ge kukeld. Was de Nederlandse - ei genlijk Zeeuwse - mosselproductie in 1990 nog goed voor brons, in 2006 zat er niet meer in dan een achtste plaats. Strenge natuur- regels en gebrek aan mosselzaad zetten de bedrijfstak op achter stand. Maar er is hoop. Vernieu wingen hangen in de lucht. Geld is er (nog) wel in de schelp diersector. En zeker zo belangrijk: ondernemers laten de laatste jaren zien dat ze over de creativiteit be schikken om te innoveren. Gehol pen door wetenschappers. Met de hete adem van superconcurrenten als Spanje, Frankrijk en Ierland in de nek is het besef doorgedrongen dat Yerseke niet een onaantastbaar centrum van de schelpdierwereld is. Kennis uit het buitenland is niet vies meer. De tijd is rijp voor een blik ver over de grenzen. Daarvoor hoeven Zeeuwse schelpdierdeskun digen niet eens de provincie uit. Van 12 tot en met 16 november is Mosselproductie per land in bioscoop Cinecity in Vlissingen een grote internationale schelp dierconferentie. Uit praktisch alle werelddelen ko men deskundigen naar Vlissingen. Uit de Verenigde Staten, België, Noorwegen, Chili, Frankrijk en China. „Van ervaringen in het bui tenland, zeker in het verre buiten land, valt voor ons heel veel te le ren", verklaart [aap Holstein, advi seur en bestuurder in de sector, de keuze voor zo'n bont gezelschap. „Want als we niet oppassen, raken we in Nederland achterop." Hopeloos is het niet. Nederland, met Zeeland als zwaartepunt, blaast nog zijn deuntje mee. „En", stelt Aad Smaal, bijzonder hoogle raar duurzame schelpdiercultuur én organisator van de conferentie in Vlissingen, „zeker sinds 2004, met de oprichting van het innova- van 12 tot en met 16 november. Pa rallel daaraan wordt 15 en 16 no vember een op de dagelijkse prak tijk gericht congres gehouden, op initiatief van Holstein en consul tant Jim Louisse. Vijftien lezingen zijn beide dagen gepland, over uit eenlopende onderwerpen als mos- selkweek in de Verenigde Staten, Chili en China, de kweek van voor Nederland nieuwe soorten als ta pijt- en Sint-Jacobsschelpen, van zeewieren en algen tot de land schappelijke inpassing van binnen- dijkse kwekerijen. Het laatste gaat ook meer en meer in Zeeland spe len. Tijdens de conferentie hou den innovatieve bedrijven, waaron der het Canadese Go Deep Interna tional, demonstraties. De entree voor de gehele conferen tie is 390 euro, en voor het prak tijkcongres op 15 en 16 november 'Van ervaringen in het buitenland, zeker in het verre buitenland, valt voor ons veel te leren' tieplatform aquacultuur, is de drang om te vernieuwen sterk toe genomen. Niet alleen in de schelp diersector zelf met de experimen ten om mosselzaad in het water in te vangen en met broedhuizen voor mosselzaad, maar ook bij we reldwijd actieve machinebedrijven als Franken in Goes en Bakker in Yerseke." In vrijwel alle landen waar schelp dierproductie mogelijk is, zijn ver nieuwingen aan de gang. Weten schappers die daarmee bezig zijn, zoeken elkaar jaarlijks op. Dit jaar komen ze in Vlissingen samen, Spanje Q I Denemarken Frankrijk Nederlanc 170 euro, inclusief eten en drinken. Smaal en Holstein benadrukken dat het congres niet alleen voor schelpdierondernemers is be doeld, maar ook voor landbou wers, tuinders en investeerders. „Zij hebben de grond of het geld om in vis- of schelpdierkweek te stappen." Smaal stelt zich een be scheiden doel: „Onze intentie is de mensen een stap vooruit te hel pen." Voor meer informatie en aanmel ding: www.schelpdierconferentie.nl en www.icsr2007.wur.nl Dat het eten van schelpdie ren gezond is, is bekend, maar dat schelpdiercon sumptie een cruciale rol heeft ge speeld in de ontstaansgeschiedenis van de mens, doet overdreven aan. Professor Michael Crawford uit London, dinsdag 13 november spre ker op de schelpdierconferentie in Vlissingen, durft de stelling te ver dedigen. De eerste moderne mens zou zelfs eerder zijn ontstaan dan tot nu toe werd aangenomen, al dus een recente publicatie in het toonaangevende tijdschrift Nature, en dat hangt samen met het ge bruik van schelpdieren als voedsel, als gereedschap en voor de aan maak van kleurstoffen. Consump tie van schelpdieren en ander zee- voedsel stimuleert volgens Craw ford de hersenontwikkeling. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat wgwkfig om met peisoomgegevens In het colofon treft u nadere infomiatie MIDDELBURG - Voor officier van jus titie. W. Smeek was het duidelijk: moord. Ze eiste tegen de 59-jarige Vlissinger een gevangenisstraf van twaalf jaar. Het verweer van de Vlissinger was dat hij niet wist wat hij had gedaan, hij was verward, hij wilde dreigen. De realiteit was dat hij de vrouw, die hij zei lief te hebben, die - ook al woonden ze al jaren niet meer samen - hem da gelijks te eten gaf, met zes kogels om het leven had gebracht. De Vlissinger was jaloers. Hij dacht dat de inmiddels meerderjarige zoon door een andere man was verwekt. De vrouw had echter ab soluut geen zin in dat soort ge sprekken en ze hadden dan ook vaak ruzies daarover. In de avond van 23 juli liep het vol ledig uit de hand. Hij haalde zijn pistool en ging weer naar zijn vrouw. Die lag op bed tv te kijken. Toen hij weer over het vaderschap begon werd zij kwaad. De Vlissin ger pakte zijn pistool en schoot haar in het hoofd en in het lichaam. „Ik wilde haar laten schrikken door tegen de muur te schieten", wilde hij iedereen doen geloven. „Maar ze kwam overeind. Dat had ik niet verwacht." Uitspraak over dertien dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2