Cultuur Finse poëzie in bonte muzikale versie lil Productionz als Zeeuwse kliek Schip met boekenkist 1 6 Vrijdag 26 oktober 2007 PZC Finse volksgedichten inspireren zangeres en componist. door René de Dreu OOST-SOUBURG - Uit een min of meer toevallige samenwerking tus sen de Finse zangeres Pauliinia May en de Nederlandse compo nist en multi-intrumentalist Izak Boom is een nieuw soort muziek ontstaan. Waar die ontmoeting uit eindelijk toe heeft geleid, is mor genavond te horen in zolderthea ter Razzmatazz in Oost-Souburg. May zingt oorspronkelijke teksten van de Finse dichter Eino Leino (1878 - 1926) op composities en in arrangementen van Boom. Bij het componeren is hij niet uitgegaan van traditionele Finse volksmu ziek, maar heeft zich min of meer laten leiden door klanken van Fin se gedichten. Verder heeft hij han dig gebruik gemaakt van de grote re muzikale vrijheid die Scandina vische muziek van nature biedt. May (zang) en Boom (piano en banjo) vertolken de muziek samen met de Nederlander Sybren van Doesum (trompet en flugelhorn) en de Fin Mikko Karjalainen (con trabas) onder naam Aina. Die 'Zijn gedichten hebben een thematiek die Finnen op het lijf is geschreven'. naam betekent 'tijdloos' en dekt de lading van de muziek die de groep ten gehore brengt. Door te kiezen voor Finse teksten en die ook in die taal te vertolken krijgt de muziek bijna vanzelfspre kend een karakteristieke lading. De dichter Eino Leino heeft in Fin land de status van volksheld. „Op zijn jaarlijkse herdenkingsdag hijsen ze de vlaggen", vertelt Boom. „Zijn gedichten hebben ook een thematiek die de Finnen op het lijf is geschreven. Veel dra ma, symboliek en verwijzingen naar de grootse Finse natuur. In Finland groei je op met zijn poë zie. Vreemd genoeg kom je buiten Finland echter nauwelijks vertalin Hiphopduo brengt eerste shows promotie single in Zeeland. door Gijs Kamphuis VLISSINGEN - Twee draaitafels, een samplemachine en een microfoon. Dat is alles wat hiphopduo 111 Pro- ductionz nodig heeft om muziek te maken. Het duo, bestaande uit Dj/Producer Optimus en rapper 111 Pro, probeert zich met deze mini male middelen te onderscheiden van andere hiphopacts en streeft naar een zo authentiek mogelijk hiphopgeluid. De twee staan van avond op het podium in De Piek in Vlissingen en morgen in Brogum Zierikzee. Met de uitgave van de 12 inch vi nyl single Lifelong Unconditional lo ve en met liveoptredens wil de band een voorproefje geven van een volledig album, dat volgend jaar moet verschijnen. Vinyl uitbrengen in een tijdperk gen van zijn omvangrijke oeuvre tegen." May kwam met het idee de gedich ten van Leino te gebruiken. „Na een studie aan het conservatorium van Helsinki heb ik een vervolg studie in Rotterdam gedaan. Had ik last van heimwee dan pakte ik die oude gedichten en ontdekte toen pas hoe mooi de klanken overeenkwamen met de tekst", zegt de zangers. Ze zag er net als Boom een uitdaging in om deze poëzie op muziek te zetten. Volgens de componist loopt het taalkundig als een trein en voel je bijna de betekenis van die klan waarin de muziekbranche steeds meer een digitale wending lijkt te nemen. Ill Productionz durft het aan. Uit liefde voor het materiaal en de muziek. Niet om er commer cieel beter van te worden. Wie geen platenspeler meer heeft kan, in de lijn van de tijdsgeest, de nummers gewoon downloaden op de website van de band. Een cd zal er van deze uitgave niet verschij nen. „Vinyl is zo veel leuker, muziek wordt zo veel echter dan op een cd", aldus Optimus. „Het is groter en mooier en we kregen de kans van onze platenmaatschappij 529 Records om het te doen, dan moet je het doen ook", vindt hij. De lijst met uitgebracht materiaal is voor 111 Productionz een stuk korter dan voor de twee leden waaruit de groep nu bestaat. Deze winnaar van de Zeeuwse Belofte 2003 categorie hiphop bracht in dat jaar een demo uit. Met Lifelong Unconditional love staat de teller ken. Met de vertalingen van May erbij is hij aan de slag gegaan. Hij gebruikte elementen uit diverse muziekgenres. „Als Nederlander grijp ik wellicht terug op de gedra gen harmonische klanken die wij kennen van psalmen en gezangen. Dat sluit dan aan op de zwaarmoe dige en melancholieke Finse tradi tie. Maar daarnaast gebruik ik ook andere stijlvarianten uit folktradi- ties en zelfs uit bluegrass, jazz en klezmer", vertelt Boom Aina kreeg tijdens optredens van in Finland veel verschillende reac ties. Volgens de componist moest het publiek even wennen aan een nu op twee. Dit, doordat de band veranderde van trio in duo en noodgedwongen een paar jaar ach ter de schermen moest opereren om alle muziek te herschrijven. Omdat beide muzikanten hun mu zikale activiteiten niet beperken tot lil Productionz kostte dat tijd. Optimus, eigennaam Neels, is na melijk ook actiefin de Dl Bigband 'Vinyl is zo veel leuker, muziek wordt zo veel echter dan op een cd' die al door heel Europa trok en ver schillende popfestivals aandeed. Ook vormt hij met Dl Vindictiv de groep Gruesome Twosome en maakt hij deel uit van de formatie Digheads. Ill Pro, eigen naam Ra ven, is onder meer te horen op het album Ex-calibur van de artiest Ex cellent en werkt samen met rap per CC aan het project: Line 104. nieuwe interpretatie van de voor hen zo bekende gedichten." Volgend jaar viert Finland een Lei no jubileumjaar. Aina zal er voor enkele concerten heengaan. May ziet het ook als een kans de nieu we muziek in haar eigen land uit te dragen. „)e merkt dat veel nieu we Finse muziek eigenlijk buiten Finland ontstaat. Blijkbaar is daar iemand als Izak voor nodig die niet de last draagt van de traditie." Aina heeft de nieuwe muziek met de oude Leino gedichten in 2005 op cd gezet. Inmiddels heeft May ook andere Finse volksgedichten uit de nog oudere bundels 'Kaleva- Met zijn woning in Middelburg vormt 111 Pro nog het echte Zeeuw se deel van 111 Productionz. Opti mus is verhuisd naar Rotterdam maar komt nog graag in de provin cie waar hij opgegroeid is. „De jongens van 529 Records en kunstenaar Silas Schletterer, die de albumhoes ontworpen heeft, ko men oorspronkelijk ook uit Mid delburg. Zo blijven we als een Zeeuwse kliek bij elkaar", zegt 111 Pro. Voor hem is het ook niet meer dan normaal de eerste shows, ter promotie van de single, in Zeeland te doen. De band zoekt nog wel meer optredens maar wil dat ei genlijk uit handen geven aan een boekingskantoor. Ill Productionz wordt tijdens bei de concerten vergezeld door The Proove. Concert, vrij. 26.10, Vlissingen, De Piek en zat. 27.10, Zierikzee, Brogum, 21.30 uur. las' en 'Kanteletar' aangedragen. Ook daar heeft Bom de muziek bij gecomponeerd. Daarmee geldt Ai na niet alleen als een vernieuwer, maar evengoed als een ambassa deur van het rijke culturele Finse erfgoed. De formatie schaart zelf ook in een traditie. Tolkien baseer de zijn In de ban van de Ring op oude volksverhalen uit de 'Kaleva- las' en Finlands bekendste compo nist Sibelius putte er de inspiratie voor menige symfonie uit. Concert Aina, zat. 27 ok, Oost-Sou- burg. Zoldertheater Razzmatazz, 21.00 uur. MIDDELBURG - Het belooft een bij zonder transport te worden woens dag van Veere naar Middelburg. Het schip 'De TH49/De Drie Ge broeders', een gerestaureerde hengstbouwjaar 1908 brengt van uit Veere een kost vol boeken naar de haven van Middelburg. Dat te- beurt in het kader van de Week van het Zeeuwse Boek. Rond 14.00 uur meert het schip aan bij de Spijkerbrug. Daar wordt de kist overgeladen en met paard en wa gen naar de Drukkerij op de Markt worden gebracht. De kist zit vol met exemplaren van het boek De Hengst - de botvis- serij en de mosselvangst in Zeeland en in Vlaanderen. Het is het laatste boek van Jules van Beylen, ere-con- servator van het Nationaal Scheep vaartmuseum Antwerpen. Na een toelichting op het boek wordt een tentoonstelling over schepen in de Drukkerij geopend. Formatie Aïna met vlnr: Sybren van Doesum, Pauliina May, Izak Boom en Mikko Karjalainen. Deze formatie treedt zaterdagavond op in zoldertheater Razz matazz in Oost-Souburg. foto Richard Korteland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16