tien 'Al red je er maar 1 O I Vrijdag 26 oktober 2007 PZC Alleen al het kijken naar kinderporno op internet is vanaf nu strafbaar. Een groot aantal landen die lid zijn van de Raad van Europa heeft daartoe een verdrag ondertekend. Maar heeft de maatregel werkelijk zin of gaat het vooral om symboolpolitiek? 'Je pakt er niet iedereen mee, maar alle beetjes helpen' door Joost Bosman en Monique Prins illustratie Chantal van Wessei it is zo'n lage I vorm van crimina- I liteit, dat je alles W uit de kast moet M halen om haar te gen te gaan", begint criminoloog Henk Ferwerda. „Maar de vraag is of dit verbod te controleren valt. En of het wat toevoegt aan de al be staande maatregelen. Is het bedoeld om preventief te werken, dan zeg ik: vooral doen." Ferwerda erkent dat het om een Wat is kinderporno? Kinderpornografie is volgens het Wetboek van Strafrecht (artikel 240b) '...iedere afbeelding- of gegevensdrager die een afbeelding bevat - van een seksuele gedraging waarbij iemand, die kennelijk de leeftijd van achttien jaar nog niet heeft bereikt, is betrokken of schijnbaar betrok ken is'. Een foto van een bloot kind is geen kinderporno, maar wel als het een seksuele pose betreft. Internet heeft voor een enorme toename gezorgd als het gaat om uit wisseling van kinderporno. Op het internet worden honderdduizenden verschillende kinderpornografische afbeeldingen en films aangeboden. Meestal worden alleen de eindgebruikers (de downloaders) van kin derporno vervolgd en niet de producenten. De productie van kinderpor no is de laatste jaren verschoven van Azië en Latijns-Amerika naar Oost-Europa. 'Grooming' is de term voor de activiteiten van kinderlokkers op inter net. 'Grooming' komt uit het Engels. Het betekent dat volwassenen kin deren via internet benaderen om seksueel getinte contacten met die kin deren te hebben. zware maatregel gaat die diep in grijpt in de persoonlijke levenssfeer. Ook heeft hij niet de illusie dat de harde kern van afnemers van kinder porno zich erdoor zal laten afschrik ken. „In die zin verwacht ik er niet veel van. Maar gezien de ernst van de strafbare feiten denk ik dat je het zeker moet proberen en zien waar het schip strandt." Dé oplossing zal het verbod niet zijn, weet ook Ferwerda. „Die net werken zijn zo groot. Als je er er gens een oprolt, blijkt het meteen over de hele wereld vertakkingen te hebben. Maar als je er al tien kinderen mee kunt redden, vind ik het al de moeite waard." Zeker, een verbod op het kijken naar kinderporno zal de 'scene' van producenten en afnemers er van nog verder in oncontroleerba re circuits dwingen. De behoefte er aan zal niet afnemen en volgens Ferwerda is het ook een ordinaire economische kwestie van vraag en aanbod. „Maar die circuits zijn nu al erg ongrijpbaar, dus verandert er niet echt iets. Er bestaan ontzettend veel gesloten groepen van kinder pornogebruikers die elkaar deze rommel doorspelen en ze zijn moei lijk te pakken. Misschien dat je door het 'kijkverbod' toch een groep er van kunt weerhouden naar kinder porno te zoeken, hun nieuwsgierig heid kunt intomen. De behoefte er aan kan afnemen, waardoor er mo gelijk ook minder wordt gemaakt. De kijker naar kinderporno maakt zich schuldig aan een strafbaar feit. Het is hetzelfde verhaal als de dief en de heler." Ook Liesbeth Groeneveld van het Meldpunt Kinderporno weet dat het nieuwe besluit niet dé ultieme oplossing is voor het bestaan van kinderporno. Toch ziet zij het als een 'stap in de goede richting'. „Mensen die deze viezigheid niet downloaden maar wel bekijken kun je nu toch aanpakken. Maar fans van kinderporno zijn inventief We moeten voortdurend doorspeuren naar de nieuwste methodes die zij vinden om politie en justitie te om zeilen. Je pakt er niet iedereen mee, *}i '-A /^Mkm f#vorie**ri

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10