Iraakse premier laat alle PKK-kantoren sluiten Het Net Bush wil snel raketschild in Oost-Europa Poolse premier verzoenend woensdag 7 november bedrijfsauto's Niet vast Ondernemer Probeer gewoon 8 Woensdag 24 oktober 2007 pzc Minister van Defensie spreekt juist over uitstel als gebaar aan Rusland. washington - In Europa moet snel een raketverdedigingssysteem worden gebouwd om de dreiging die uitgaat van Iran het hoofd te bieden. Dat heeft de Amerikaanse president George Bush gisteren ge zegd. Snelle stappen zijn volgens Bush noodzakelijk omdat informa tie van de inlichtingendiensten uit wijst dat Iran tegen 2015 in staat zal zijn om de Verenigde Staten en Europa aan te vallen met raketten. Bush' minister van Defensie Ro bert Gates zei juist gisteren dat de Amerikanen de bouw van het ra ketschild zouden kunnen uitstel len om tegemoet te komen aan de Russen. Die zijn fel gekant tegen een Amerikaans raketschild in Oost-Europa en hebben voorge steld mee te bouwen. Gates opper de tijdens een bezoek aan Tsje chië, waar de Amerikanen radarin stallaties willen plaatsen, het sys teem zoals gepland te bouwen, maar pas in gebruik te nemen op het moment dat de Iraanse drei ging bewezen is. De Russische minister van Defen sie Sergej Lavrov zei dat de Ameri kaanse plannen zijn gebaseerd op een foutieve inschatting van de dreiging vanuit Iran. Turkse minister spreekt van akkoord met Irak om crisis te bezweren. bagdad - De Iraakse premier Nou- ri al-Maliki heeft gisteren het bevel gegeven om alle kantoren van de Koerdische Arbeiderspartij PKK in Irak te laten sluiten. Dat heeft zijn staf meegedeeld. Het bevel is de eerste concrete aanwijzing dat de Iraakse regering gehoor geeft aan het Turkse verzoek om op te tre den tegen de separatistische rebel len die vanuit Noord-Irak Turkse doelen aanvallen. De Turkse minister van buiten landse zaken Ali Babacan, die in Bagdad is om de Iraakse regering tot actie aan te sporen, zou van het bevel van de Iraakse premier op de hoogte zijn gebracht. De Iraakse minister van buiten landse zaken Hoshyar Zebari, zelf een etnische Koerd, zei dat hij en Babacan het gisteren eens zijn ge worden over concrete maatregelen om de huidige crisis het hoofd te bieden. Hij kondigde aan dat er weldra een zware politieke en mili taire delegatie naar Turkije zal af reizen. Al-Maliki's bevel tot slui ting van de PKK-kantoren lijkt strijdig met eerdere Iraakse bewe ringen dat de PKK opereert in on herbergzame gebieden waar de au toriteiten hun macht niet kunnen laten gelden. Turkije heeft de druk op Irak opge voerd sinds zondag twaalf Turkse militairen sneuvelden in een hin derlaag van PKK-rebellen en nog eens acht soldaten werden ont voerd. De Turkse premier Recep Tayyip Erdogan waarschuwde van uit Londen, waar hij de huidige cri sis met de Britse premier Gordon Brown besprak, dat Turkije niet eeuwig op de Iraakse regering kan blijven wachten om de rebellen aan te pakken. Het Turkse leger heeft de afgelo pen week van het parlement vol macht gekregen voor een grens overschrijdend militair optreden tegen de PKK-strijders in Noord- Irak en heeft sindsdien versterkin gen naar de grens gestuurd. Een woordvoerder van de PKK, Abdul-Rahman al-Chadarchi, zei gisteren dat een eenzijdig staakt- het-vuren dat de rebellen in juni af kondigden, wat hen betreft nog steeds overeind staat. Hij zei dat zijn strijders echter niet zullen aar zelen om terug te slaan als zij wor den aangevallen. Turkije zei giste ren niets te zien in een wapenstil stand met de Koerdische rebellen van de PKK, omdat er niet te on derhandelen valt met terroristen. De PKK-woordvoerder bevestigde dat de acht in handen zijn van de rebellen, maar zei dat het nog te vroeg is om over hun vrijlating te onderhandelen. Vanuit het Turkse volk zwelt intus sen de roep richting de regering aan om tot actie over te gaan. Tij dens de begrafenissen van de twaalf gevallen soldaten gaven tienduizenden Turken gisteren massaal blijk van hun ongenoegen met de huidige situatie. Een deel nemer aan een begrafenisstoet in de stad Keskin, waar tienduizend mensen op af waren gekomen, zei: „De regering moet iets doen voor dat het land ontploft." Ook in Istanbul en andere Turkse steden kwamen grote menigtes op de been die Turkse vlaggen en pos ters van de stichter van de Turkse staat, Mustafa Kemal Atatiirk, met zich mee droegen. Behalve Irak zelf zijn ook de Vere nigde Staten en de Europese Unie tegen een Turkse inval in Irak. Zij vrezen dat de inval de situatie in deze relatief rustige regio zal desta biliseren. Minister Babacan zei op een gezamenlijke persconferentie met Zebari in Bagdad dat Turkije er niet op uit is om zijn histori sche en vriendschappelijke ban den met Irak in gevaar te brengen omwille van een terroristische or ganisatie als de PKK. Zebari be schreef de huidige crisis als 'inge wikkeld en ernstig'. Ondanks eerdere beweringen dat Irak geen grip zou hebben op de PKK, heeft de Iraakse premier nu verordend dat alle kantoren van de beweging moeten sluiten. Betogers in Istanbul eisen actie van hun premier. foto Serkan Senturk/ap warschau - Donald Tusk, de lei der van het Burgerplatform die naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe premier van Polen wordt, heeft dinsdag in zijn eerste toe spraak een verzoenende toon aan geslagen. Tusk beloofde een einde te maken aan binnenlandse politie ke onenigheid en de moeizame be trekkingen met Rusland en de EU te verbeteren. De Poolse kiesraad heeft gisteren officieel de resulta ten bevestigd van de parlements verkiezingen van afgelopen zon dag, waarbij het Burgerplatform een klinkende overwinning pakte. Opnieuw dreiging van aanslag op Bhutto islamabad - De voormalige Paki staanse premier Benazir Bhutto wordt weer bedreigd met aansla gen. Haar advocaat heeft gisteren bekendgemaakt dat er een dreig brief binnengekomen is van een ra dicaal-islamitische groepering die banden heeft met het terreurnet werk van Al Qaida. In de brief staat dat Bhutto thuis in Karachi of onderweg wordt aan gepakt. Griekse wetgevers bellen voor miljoen athene - Praatgrage Griekse wetge vers hebben het parlement opgeza deld met een telefoonrekening van een miljoen euro, meldden Griek se media gisteren. Dat betekent dat de driehon derdafgevaardigden in het parle ment maandelijks per persoon voor minimaal 275 euro telefone ren. De parlementariërs mogen jaarlijks slechts voor 55 euro bel len. Ruimteveer Discovery onderweg naar ISS cape Canaveral - Ruimteveer Discovery is gistermiddag met suc ces gelanceerd in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. De belangrijkste taak van de mis sie is het vervoer van de zogeheten Harmony-module naar het Inter nationale Ruimtestation (ISS). Die is noodzakelijk voor de installatie van het Europese Columbus-labo- ratorium. Bush vraagt 46 miljard extra voor oorlogskas washington - De Amerikaanse president Bush heeft weer niet ge noeg geld om de oorlogen in Irak en Afghanistan te bekostigen. Hij vraagt het Congres nog eens 46 miljard dollar extra, bovenop de 150 miljard die hij al had gevraagd voor komend jaar. Als het Congres instemt, is sinds 11 september 2001 800 miljard dollar uitgegeven. EU verwerpt gifvrije zone langs water straatsburg - Een gepland Euro pees verbod op pesticiden vlakbij de waterkanten is zo goed als van tafel. Het Europees Parlement stemde gisteren tegen het idee. „Goed nieuws voor Nederland", reageerde Europarlementariër Do- rette Corbey (PvdA). Het verbod zou het de land- en tuinbouw in Nederland erg lastig maken. Nieuwsgierig naar de advertentie mogelijkheden in de Ondernemer special 'Bedrijfsauto's'? Bel voor een afspraak! Interne*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8