45- plusser niet populair arbeidsmarkt Hoewel de arbeidsmarkt heel krap is en bedrijven zitten te springen op personeel, is het voor de oudere werkzoekende nog steeds een groot probleem om aan een baan te komen. "Er zijn bij werkgevers nog heel veel vooroordelen tegenover de 45- plusser", constateert drs. Gerda Kouwenhoven, vestigingsmanager van het Centrum voor Werk en In komen (CWI) in Roosendaal. door Ron Gregoor BREDA/ MIDDELBURG - Langer wer ken, ouderen meer kans geven, van alle kanten wordt er een beroep gedaan op de werkgever om oudere mensen in dienst te houden of te nemen. Bedrijven zoeken ook volop mensen. Maar, zo is de praktijk, het is nog steeds heel moeilijk om aan een baan te komen als je eenmaal de 45 gepas seerd bent. Gerda Kouwenhoven heeft er dagelijks mee te maken. Hoe komt het dat ouderen nog steeds niet aan de bak komen? "Kennelijk hebben werkgevers nog steeds een vooroordeel over ouderen. Ze zijn duur, niet meer zo snel, vaak ziek. Maar dat valt allemaal reuze mee. Ouderen zijn helemaal niet vaker ziek. Ze brengen een hoop werkervaring mee, hebben veel know how. Zijn vaak heel enthousiast. Ze zijn inderdaad wat duurder dan jonge mensen, die net beginnen. Maar daar staat heel wat tegenover. En dan geldt natuurlijk, hoe ouder, hoe minder kans op een baan. Ondanks het feit dat wij er alles aan doen om die oudere te helpen met het zoeken naar een baan, hebben wij het idee dat bedrijven toch heel vaak een drempel opwerpen voor de oudere werknemer." Waar ligt dat aan? "Werkgevers hebben nog steeds een be paald beeld van een nieuwe medewerker, die solliciteert op een vacature. Een nieu we medewerk(st)er moet een duizendpoot zijn. Ze zoeken allemaal het schaap met de vijf poten. Ik kan je wel vertellen, zoveel duizendpoten zijn er niet. Ik kan het me ook wel voorstellen, als je de keuze hebt Eens een fietsenmaker altijd een fietsenmaker, niet aan leeftijd gebonden. tussen een jongere en een oudere, dan kiest een werkgever toch sneller een jon gere. Ik moet eerlijk zeggen dat het wel verandert, heel langzaam begint het door te dringen dat ouderen wel degelijk goed werk kunnen verzetten. Maar het gaat stroef, heel stroef. En dat ondanks het feit dat er een krapte in de arbeidsmarkt is." Waarom zou een werkgever een oudere aannemen? "Waarom niet. Hij brengt een hoop erva ring met zich mee, verstaat zijn vak. Dat hij minder snel zou werken wordt ruim schoots gecompenseerd door het inzicht dat hij heeft. En dat een oudere vaker ziek is, dat valt ontzettend mee. Het is een fa beltje. Trouwens, de arbeidsmarkt wordt steeds krapper. De werkgever heeft straks minder keuze. Hij zal dan toch gedwon gen zijn om een oudere aan te nemen. En daar is niets mis mee. Wat doen jullie om ouderen aan het werk te krijgen? "Samen met onze ketenpartners UWV ene gemeenten doeen we er alles aan om de oudere werknemer klaar te stomen voor de arbeidsmarkt. We helpen hem met sol licitaties. Soms wordt (bi) scholing ingezet. En we zijn natuurlijk constant in gesprek met werkgevers. We proberen ze steeds maar weer te overtuigen dat ze gerust ou deren kunnen aannemen. Dat zijn een-op een gesprekken, van mens tot mens. Dat wil wel helpen. En, eerlijk is eerlijk, ze hebben daar wel meer oren naar dan pak weg vijfjaar geleden. Zijn mensen zelf nog wel te 'porren' voor een baan als ze wat ouder zijn? "De meeste wel. Het ligt ook helemaal aan de persoon. De meeste ouderen, is mijn ervaring, zijn heel enthousiast. Zijn blij dat ze werk hebben en staan open voor veran deringen. Ja, natuurlijk zijn er ook bij die dat helemaal niet zien zitten. Die kunnen zich ook de moeite besparen om een baan te zoeken, dat zeggen we ze ook gewoon." Ouderen hebben dus nog volop kansen? "Jazeker. Een kans voor ouderen is ook een eigen bedrijf te beginnen. Daar beste- Foio's: archief BNIDeSlem den we in de contacten met werkzoeken- dene steeds meer aandacht aan. We bege leiden de ouderen heel goed, laten ze niet zomaar zwemmen. Daar zijn workshops voor ontwikkeld. Dat doen we natuurlijk in samenwerking met bijvoorbeeld de Ka mer van Koophandel. Wat wij dan wel steeds constateren is dat de oudere echt goed moet leren netwerken. Daar is hij niet echt aan gewend. Maar ook daarvoor geven wij workshops. Hebben ouderen de toekomst? "Mensen worden steeds ouder en blijven ook gezond. De komende jaren groeit het aantal banen veel harder dan de beroeps bevolking. Dat betekent dat er nog meer vacatures komen. Die moeten ingevuld worden. Ik zie niet in waarom dat geen ouderen kunnen zijn." Wat doen de werkgevers om ouderen aan een haan te helpen? Kees van Fessem, secretaris van de Bredase afdeling van de Brabants Zeeuwse Werk geversvereniging (BZW): "We informeren onze leden wel regelmatig over dit soort kwesties. Dan hoor je vaak: 'ze zijn duur'. Maar wat is nu duur als je daar tegenover stelt wat je daarvoor terugkrijgt aan erva- j nng, kennis en kunde." De BZW onderzoekt momenteel, samen met onder meer Wegener uitgeverij, hoe het gesteld is met de arbeidsmarkt in Zuid- Nederland. Deze maand is er een enquête de deur uitgegaan naar alle aangesloten be drijven. "De bedoeling is", zegt Van Fes sem "dat we een compleet beeld krijgen van de arbeidsmarkt. Dat we weten wat voor problemen bedrijven hebben om aan geschikt personeel te komen. Het is ook de bedoeling dat we 'tools' aanreiken waar onze leden mee aan de slag kunnen. Tips, hoe ga ik met dit soort problemen om." Het rapport wordt gepresenteerd tijdens de jaarvergadering van de BZW op 19 no- yciylyr in De Efteling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87