Vacatures kennen geen grenzen arbeidsmarkt» 21 Frans Pieters is voorzitter van Eures Scheldemond. Foto: Willem Mieras Er zijn legio grensoverschrijdende mogelijkheden om vacatures en projecten uit te wisselen en werkzoe kenden te plaatsen. Het imago van grensarbeid is verkeerd. Potentiële grensarbeiders laten zich ten onrech te afschrikken door vermeende ge compliceerde situaties, dat werken over de grens met zich mee zou brengen. door Henk van de Voorde TERNEUZEN - Dat memoreerde voor zitter Frans Pieters van Eures Schelde mond vorige maand tijdens een Ronde Tafel-bijeenkomst in Gent. Eures Schel demond richt zich op werkgevers en werkzoekenden binnen de regio Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. EURES staat voor European Employment Servi ces. Het Europese netwerk voor grens overschrijdende arbeidsbemiddeling wordt gestimuleerd door de Europese Commis sie. De organisatie tracht het principe van vrij verkeer van werknemers binnen de Europese Unie in praktijk te brengen. De bijeenkomst in Gent sloot prima aan bij de grensoverschrijdende meeting van het Ne derlandse Centrum voor Werk en Inko men (CWI) en de Belgische Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Beroepsopleidin gen (VDAB) die eerder dit jaar in Etten- Leur werd gehouden. Er is Eures Schelde mond, CWI en VDAB veel aan gelegen om de arbeidsmarktproblematiek over de grenzen aan te pakken. Dat werd ander maal bevestigd. Er moet volgens Pieters ongehinderd over de grens gewerkt kunnen worden. Het grensarbeiders issue dient oplossingsgericht te worden benaderd. De afstemming tus sen Nederland en België op fiscaal- en so ciaal zekerheidsgebied (zorg, pensioen) is verbeterd, maar nog altijd niet optimaal. "Het zou goed zijn als bij veranderende re gelgeving meer rekening zou worden ge houden met de uitzonderlijke positie van grensarbeiders. Een belangrijke taak is weggelegd voor de adviseurs van het CWI en de VDAB. Zij moeten zich (bij het matchen van vraag en aanbod) zowel in het eigen werkgebied oriënteren als over de grens", aldus Frans Pieters, dagelijks werkzaam als CWI-districtsmanager Zuid- West-Nederland. De Zeeuws-Vlaming van origine ontvouwde al eens eerder in 'de Ondernemer': "Soms lijkt de arbeids markt wel met beton ommuurd en de vas te structuur moeilijk te doorbreken. Ik pleit voor samenwerking tussen de diverse spelers op de arbeidsmarkt in Nederland, maar ben ook voorstander van samenwer king over de grens. België is onze achter tuin. Het is toch vreemd dat de arbeids markt lijkt op te houden bij St.-Jansteen of Aardenburg." Kanaalzone Grootschalige glastuinbouw in de kanaal zone is een uitvloeisel van het ministeriële beleidsplan Pieken in de Delta. Over en kele maanden kan worden begonnen met de bouw van de kassen, zodat de tomaten- plantjes binnen afzienbare tijd kunnen ge dijen. Het door havenschap Zeeland Se aports geïnitieerde glastuinbouwproject schept honderden arbeidsplaatsen. Volgens Co van Schaik, wethouder van sociale za ken van de gemeente Temeuzen, is het de bedoeling dat het aantal vacatures zoveel mogelijk wordt opgevuld met mensen uit de eigen regio, Nederlanders èn Vlamin gen. Van Schaik is tevens voorzitter van de Stuurgroep Werkgevers Servicepunt Zeeuws-Vlaanderen en van het overkoe pelende Regionaal Platform Arbeids marktbeleid. "Voordeel van de glastuin bouw is dat het een grote spin-off aan be drijvigheid creëert, zoals voor diverse toe leveringsbedrijven. Mede om een constan te instroom van werknemers in de glas tuinbouw te verzekeren is er een samen werkingsverband tussen Temeuzen en Gent, zoals in het kader van de exploitatie van een opleidingskas. Via de kaartenbak ken van UWV. WWB en WSW maar ook van de Vlaamse VDAB vindt werving en selectie plaats van potentiële werknemers voor het grootschalige project. Ze worden opgeleid voor een functie in de glastuin bouw en geplaatst bij een werkgever. Met de zich vestigende werkgevers worden hierover afspraken gemaakt. Men leert er alles wat nodig is om als volwaardige werknemer in de glastuinbouw te werken: planten, plukken, temperatuur controle ren, omgaan met bestrijdingsmiddelen, en dergelijke", aldus Co van Schaik. Wisselwerking Eures Ronde Tafel-bijeenkomsten, zoals onlangs in Gent, zijn bij uitstek geschikt om een goede wisselwerking te bewerk stelligen bij het invullen van grensover schrijdende vacatures zoals voor de glas tuinbouw in de kanaalzone. Eures Schel demond strekt er toe om de kwaliteit van de dienstverlening voor alle partijen die betrokken zijn bij grensoverschrijdende activiteiten - werkgevers- en werknemers organisaties, provincies, arbeidsbemidde lingsbureaus, onderwijs, uitzendbranche - te bevorderen. Centraal staat het ontwik kelen van inzicht in grensoverschrijdende knelpunten en het aandragen van oplossin gen. Ofwel: 'Het bevorderen van de uit wisseling van best practices en het vinden van oplossingen voor complexe vraagstuk ken. Niet alleen tijdens de bijeenkomsten maar waar-nodig ook dagelijks'. Eures is tegelijkertijd een trainingsorganisatie voor de adviseurs van de arbeidsvoorzienings diensten. Het netwerk houdt zich even eens bezig met integrale promotionele ac tiviteiten, organisatie van symposia, job fairs, en dergelijke. Eures Scheldemond- bevordert de betrokkenheid van onder wijsinstellingen van hoog tot laag omdat ze een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan het stimuleren en mobiliseren van de grensoverschrijdende arbeidsmarkt. On derwijsinstellingen vervullen tenslotte een sturende functie bij de eerste stappen van jongeren richting arbeidsmarkt. Eures biedt informatie en advies voor onderne mers, werkzoekenden en werkenden; zo wel dagelijks als tijdens georganiseerde bij eenkomsten, workshops and training ses sies. Partners binnen Eures Scheldemond zijn: Centrum voor Werk en Inkomen Zuidwest Nederland (CWI), Vlaamse Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Be roepsopleiding (VDAB), de Interregionale Vakbondsraad Schelde-Kempen (IVR), Kamer van Koophandel Zeeland, Voka Kamer van Koophandel Oost- West- Vlaanderen, UNIZO Oost- West- Vlaanderen, MKB Zeeland, De Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW), Provincies Oost- West-Vlaanderen en Zeeland Wethouder Co van Schaik van de gemeente Temeuzen. Foto: Input Output

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 85