Mensen belangrijkste kapitaal Fortis beste werkgever arbeidsmarkt» BK 1 1 1 - Mensen zijn het belangrijkste ka pitaal van vrijwel elke organisa tie. Het succes van bedrijven en or ganisaties hangt immers vooral af van mensen. Vandaar ook dat het be langrijk is dat er een goede opleiding bestaat die mens en arbeid centraal staat: Personeelsmanagement, een voltijdstudie hbo bij Avans Hoge school in Breda. door Ron Gregoor BREDA - Bij personeelsmanagement ko men mens, werk en organisatie samen. Een mooi, afwisselend vak, zo schreeuwt een leuze de aspirant - studenten van Avans Hogeschool de aspirant-student toe op allerlei folders en flyers. "Over afwisse ling gesproken; P&O' ers en al die andere functionarissen die een opleiding Perso neelsmanagement achter de rug hebben, houden zich bezig met werving en selec tie, loopbaanbegeleiding, beoordeling van medewerkers, organisatieontwikkeling, communicatie en leidinggeven. Voor zo'n breed en verantwoord takenpakket heb je nogal wat bekwaamheden nodig. In vier jaar tijd verwerfje die bij ons", zegt Mi- chiel Adriaansen, teamvoorzitter van de opleiding Personeelsmanagement van Avans Hogeschool. Die opleiding is een onderdeel van de A voor Algemeen en Fi nancieel Management. De opleiding Personeelsmanagement Bre da is bijzonder populair. "We hebben dit studiejaar ruim vijfenveertig procent meer instroom dan in voorgaande jaren. In to taal hebben we tweehonderd studenten", telt Adriaansen even na. Studeren en praktijk staan centraal bij de opleiding Personeelsmanagement bij Avans. Vanwaar die plotselinge interesse? Adriaansen: "We gaan nu al in een vroeg tijdig stadium 'reclame' maken voor onze opleiding. We bezoeken meer middelbare scholen. Laten via open dagen zien wat er hier allemaal gebeurt. In het verleden heb ben we wat minder aan de weg getimmerd deels ook onze fout. Maar ook landelijk gezien is er momenteel veel belangstelling voor dit soort opleidingen." Sociale Academie De opleiding Personeelsmanagement Bre da is geboren uit de vroegere Sociale Aca demie. Maar de wereld verandert en daar mee ook het bedrijfsleven. Adriaansen: "Het is allemaal een stuk ingewikkelder geworden voor P&O mensen. De econo mie- invalshoek is een belangrijk onder deel geworden." Heel veel belang hecht de opleiding aan praktijkervaring. "In totaal lopen studen ten in vier jaar zo'n vijftig weken stage, vaak bij verschillende bedrijven. Dat is meer dan een studiejaar. Het derdejaar be stemmen wij vooral voor die stageperiode. ABN Amro medewerkers hoeven zich geen zorgen te maken over hun ar beidsvoorwaarden en de werksfeer als ze worden overgenomen door Fortis. Nadat ABN Amro jarenlang op de eerste plaats stond in het Interme diair Beste Werkgeversonderzoek, is die eer nu ten deel gevallen aan de For tis bank Nederland. door Ron Gregoor BREDA - Fortis mag zich de beste werk gever van Nederland noemen omdat de bank zowel zeer goede arbeidsvoorwaar den heeft als zeer tevreden werknemers. Van alle banken waarderen de Fortis me dewerkers hun werkinhoud het meest: een dikke acht. Dat geldt ook voor de werk sfeer. Die krijgt een 8,3. Bij Rabobank en ING Groep Nederland zijn dat respectie velijk een 8 en een 7,6. ABN Amro wilde dit jaar niet meedoen aan het onderzoek. De salarissen zijn bij Fortis misschien niet het hoogst, de bank heeft wel gemaksdien sten en een vitaliteitsprogramma (stop- met-rokencursussen). De Fortis Founda tion stelt medewerkers in staat om betaald vrijwilligerswerk te doen, wat medewer kers trots maakt op hun organisatie. De tweede plaats in de enquête van Inter mediair wordt bezet door Nuon, dat on der sollicitanten weliswaar een stoffig ima go heeft, maar door de werknemers zelf goed wordt beoordeeld. Zij hebben alle lof voor hun werkinhoud en de werksfeer. De derde in de lijst is accountancy- en ad viesbureau KPMG. Adviesbureaus doen het vaak goed in het onderzoek omdat zij doorgaans een interessante werkinhoud en vrijheid in het werk bieden. Het Intermediair Beste werkgeversonder zoek meet de arbeidsvoorwaarden (van de hoogte van startsalarissen en bonussen tot het diversiteitsbeleid en het ziekteverzuim) en enquêteert werknemers over hun te vredenheid over zaken als werksfeer, werkinhoud, werkdruk en doorgroeimo gelijkheden. Zouden we alleen kijken naar arbeids voorwaarden, dan staan in de top 5 vier banken: 1. ING. 2.De Nederlandsche bank. 3. PGGM. 4. Fortis Bank en 5. Ra bobank. Die bieden hoge salarissen en goed secun daire arbeidsvoorwaarden. De best beta lende bedrijven voor starters zijn heel ver rassend vooral non- profitorganisaties. In de top vijf van organisaties met de hoogste startsalarissen voor academici staan de pro vincie Zeeland, Drenthe en de gemeente Zwolle op respectievelijk drie, vier en vijf. De meest tevreden werknemers werken bij het kleine en tamelijk onbekende ad viesbureau Atrivé/Laagland Advies. Zij geven hun werkgever een 9. In principe zijn dat dertig weken, veel kie zen ervoor om dat uit te breiden naar veertig weken. Het is heel belangrijk dat onze studenten de praktijk leren kennen." Stages De vieqarige opleiding begint met de één jaar durende propedeutische fase, waarin studenten zich oriënteren op het beroep. In het tweede jaar bereiden ze zich voor op hun toekomstige beroep. Het derde jaar is dus de praktijkfase en in het vierde kiezen de studenten voor verbreding of verdieping in het vak en studeren ze af. Al in het eerste jaar wisselen werk- en hoorcolleges, lessen, projectweken, vaar digheidstrainingen, e- learning en de prak tijk elkaar af. Onderwerpen, die steeds te rugkomen zijn: Instroom, Doorstroom, 'de medewerker en de organisatie', 'de or ganisatie en de medewerker' 'de P&O' er' en 'Strategisch personeelsmanagement'. Bijde medewerker en de organisatie' staat het individu van de werknemer centraal, bij 'de organisatie en de ondernemer' staat juist die organisatie centraal. De vakken die daarbij de revue passeren zijn onder meer personeelsmanagement, bedrijfskun de, organisatiekunde, arbeidsrecht, strate gisch management, veranderkundig ma nagement, samenwerkingsvraagstukken en loopbaanontwikkeling. Gedurende de he- Foto's: Avans Hogeschool le opleiding werken studenten aan de ont wikkeling van hun communicatieve vaar digheden. De praktijk komt vooral aan bod tijdens de stage en het afstuderen. De stage staat genoteerd voor het derdejaar en duurt dertig weken. Studenten mogen zelf hun stageplek uitkiezen, maar Avans Ho geschool helpt met zoeken. Goede beoordeling De opleiding Personeelsmanagement Bre da van Avans neemt om verschillende re denen een bijzondere plaats in Nederland in. Dat is bijvoorbeeld te danken aan de brede propedeuse en de intensieve prak tijkervaring. Studenten zijn minstens vijf tig weken in de 'echte wereld van het per soneelsmanagement actief. Bijzonder zijn verder de mogelijkheden om zowel stage als studie gedeeltelijk in het buitenland te volgen en het uitgebreide netwerk, dat Avans Hogeschool heeft in het midden- en kleinbedrijf. De opleiding wordt door de Nederland- Vlaamse accreditatiecom missie als 'uitstekend' beoordeeld. "De kans op werk is relatief groot", zegt Adriaansen. "Zowel het bedrijfsleven als de overheid hebben naar verwachting bin nen een paar jaar met een groot tekort aan personeelsmanagers te kampen. Dat is de grote vergrijzingsgolf. Onze studie heeft dus een grote toekomst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 83