Vraag naar mensen stijgt weer Groei: Daling: Wie werkt Waar arbeidsmarkt Het aantal online vacatures is de afgelopen maanden opnieuw gestegen. Dat blijkt uit cijfers van de Monster Employment Index- de maandelijk se barometer van de online arbeidsmarkt. De index steeg in september met 4 punten naar 197. Met name de vraag naar personeel in de publieke sector en naar salesmedewerkers nam aanzienlijk toe. De index binnen de sector ban ken en verzekeraars bereikte het laagste niveau van dit jaar. Kouwenhoven ziet duidelijke structurele trends. Onze economie wordt steeds meer De verwachte groei van de werkgelegenheid is 1,7 procent. De top 5 van sectoren met hoge groeiverwachting: 1. Zakelijke diensten 3.9 procent 2. Horeca 3,0 procent 3. Gezondheidszorg 2,9 procent 4. Groothandel 2,2 procent 5. Bouw 1,8 procent De beroepen met de minste groeiverwachting: 1. Openbaar bestuur .-1,1 procent 2. Onderwijs0,2 procent 3. Industrie 0,4 procent door Ron Gregoor BREDA - Dankzij de toename staat de in dex weer net zo hoog als in juli van dit jaar en 34 punten hoger dan in september vo rig jaar. Vergeleken met begin 2007 is de index al 27 punten gestegen. Het aantal online vacatures binnen de pu blieke sector steeg met 28 punten naar 200. Daarmee was deze sector de grootste stijger in september. De vraag naar perso neel in de sales- sector nam met 24 punten eveneens fors toe. Met deze stijging be reikte deze sector een nieuwe recordhoog te van 212 punten. Ook de productiesec tor steeg sterk met 20 punten. Andere op vallende stijgers waren horeca (+15), IT (+8) en HR (+7). Niet alle sectoren deden het even goed in september. Naast een sterke daling van het aantal online vacatures binnen de sectoren transport en logistiek (-32), bouw (-26) en onderzoek en ontwikkeling (-22) valt vooral de daling op bij banken en verzeke ringen (-17). Vergeleken met maart dit jaar is de online vraag naar werknemers in de ze branches met bijna 100 punten afgeno men. De onrust op de financiële markten zou mogelijk de oorzaak daarvan kunnen zijn. De stijging van de Monster Employment Index was terug te zien in zeven van de twaalf provincies. In Noord- Holland nam het aantal vacatures het sterkst toe (+5). Dat was alweer de vijfde stijging op rij. Flevoland deed het met een daling van 9 punten het slechtst. Het aantal online vacatures in Noord- Brabant bleef gelijk. Zeeland steeg licht. In vergelijking met de rest van Europa: daar steeg de index met 4 punten naar 147. Zweden (+11) en Duitsland (+7) deden het goed, in Frankrijk (-7) en Groot- Bnt- tannië (-5) ging het minder. De Monster Employment Index is een ini tiatief van Monster Worldwide, moeder organisatie van Monsterboard.nl. De index is een barometer voor de online arbeids markt en geeft een maandelijkse analyse van de aanwezigheid van kwalitatieve ar beidskansen. Daarbij levert hij objectieve informatie over de trends in recruitment gericht op regio's en beroepsgroepen. Meer dan 300 Nederlandse representatieve carrièresites en websites van bedrijven worden daarvoor geraadpleegd. Een team van acht fulltime onderzoekers, gestatio neerd in Praag, verzamelt die gegevens en stelt de index samen Foto: het fotoburo arbeidskrachten te komen, is mensen te halen uit andere EU- landen. "Of', besluit Kouwenhoven, "door gewoon meer ou deren in dienst te nemen of langer in dienst te houden. Samen met onze part ners UWV en gemeenten zoeken we voor de werekgever naar de beste eoplossing voor zijn personeelsprobleem. Soms heb ben we de gezochte kandidaten direct be schikbaar in ons bestand. En anders kun nen we een scala van middelen inzetten om iemand zo snel mogelijk geschikt te maken voor de vacature. Ook kunnen we werkgevers alles vertellen over opleidin gen, stageplaatsen of subsidieregeleingen die er zijn bij aanname van bijvoorbeeld mensen meet een WW of WWB- uitke ring. Het wordt dus moeilijker voor werk gevers om personeel te vinden, maar wij denken mee en blijven zoeken naar cre atieve oplossingen." Bij de 40 800 bedrijven in West- Brabant werken 287.400 mensen. De top 5 van de belangrijkste sectoren in 2008: 1. Industrie 2. Gezondheidszorg 3. Zakelijke diensten 4. Detailhandel 5. Groothandel 48.600 46.000 39.700 33.100 21.700 Gegevens: CU1 West- Brabant menvatten, het onderhoud van in eerste instantie vliegtuigen, maar ook van andere producten. Als straks het onderhoud van de Joint Strike Fighter naar Woensdrecht komt, dan moeten wij daarop voorbereid zijn. We moeten ervoor zorgen dat er vol doende personeel is. We hebben daarvoor hoog opgeleid personeel nodig. We moe ten dus nu al vanuit de scholen die sector stimuleren". een diensteneconomie. Zij: "Je ziet dat er steeds meer adviesbureaus verschijnen. Vroeger hielden die zich alleen maar bezig met juridische of financiële zaken. Tegen woordig geven ze overal advies in, in de weiness bijvoorbeeld. Die trend zet zich steeds meer door. Daar tegenover staat dat er steeds minder werk is in de industriële en ambachtelijke sec tor." Kouwenhoven constateert dat de groei van de beroepsbevolking, de mensen in de leeftijd van 15 tot 64 jaar, achterblijft bij het aantal nieuwe banen. "Dat betekent dat de regio steeds afhankelijker wordt de participatiegraad." Kouwenhoven legt uit: "We moeten proberen meer mensen aan we moeten kunnen overhalen om aan het werk te gaan." In de praktijk gaat het dan vooral om vrouwen en ouderen. De baas vraagt in de toekomst steeds toe nemende opleidingseisen. Werk wordt moeilijker, mensen moeten beter opgeleid zijn. "Dat betekent dus automatisch dat de beroepsbevolking 'ge-upgradet' moet wor den, een soort van herscholing dus." Een andere manier voor bedrijven om aan het werk te krijgen. Mensen die nu om een of andere reden thuiszitten, zouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 79