Minder mensen, meer welvaart Gezocht: zieke werknemers arbeidsmarkt ARBEIDSMARKTONDERZOEKER WIM DERKS: ii Wini Derks: 'We zullen versneld arbeidsbesparende technieken moeten doorvoeren.' Maand na maand zet de econo mische groei door. Bedrijven durven meer te investeren, consu menten meer te besteden. Het ge volg: er is meer vraag naar producten en diensten en dat betekent dat vele bedrijven op zoek moeten naar extra medewerkers. door Roel Elsman BREDA - De geluiden dat deze moeilijk te vinden zijn, klinken steeds vaker. En volgens arbeidsmarktonderzoeker Wim Derks zullen die ook niet meer verstom men. "Tot nu toe waren tekorten aan personeel altijd conjunctureel van aard. Binnenkort zal het een structureel pro bleem zijn en zal het aanbod van arbeid een beperkende factor voor de groei van de werkgelegenheid zijn." Wim Derks, onderzoeker aan de Universi teit van Maastricht, wijst al jaren op het feit dat het potentieel aantal arbeidskrachten niet blijft toenemen. "De groei van het to taal aantal inwoners neemt af en dat bete kent dat ook het aantal mensen tussen de 15 en 65 op een gegeven moment niet verder zal stijgen." Het tekort aan werknemers zal zich vol gens Derks op termijn uitspreiden over al le branches en op alle opleidingniveaus. Nu roept de technische sector dat zij een tekort hebben, maar morgen is het de zorg en de dag daarna weer een andere sector. Momenteel lijkt het erop dat het op mid delbaar niveau het minst knelt. Maar dat betekent dat taken die hoogopgeleiden nu nog zelf doen, straks op middelbaar niveau worden uitgevoerd door functies te split sen." Overvloed voorbij In de jaren zestig van de vorige eeuw werd een tekort aan personeel opgelost met 'gas tarbeiders', eind jaren negentig heerste er in enkele sectoren een ware concurrentie slag om de schaarse goede kandidaten aan het bedrijf te verbinden. Derks: Door de economisch mindere jaren die erop volg den kwam er wel wat lucht op de arbeids markt, maar het tekort van eindjaren ne gentig was een teken dat het structurele te kort eraan komt. Sinds middenjaren tach tig is de werkloosheid trendmatig aan het dalen en dat betekent dat er nu echt een einde komt aan de luxe van de afgelopen veertig jaar: de tijd van voldoende aanbod van medewerkers is voorbij." Wanneer het aantal potentiële arbeids krachten niet toeneemt, is het zaak om de arbeidsparticipatie te vergroten; ouderen moeten langer doorwerken en met hulp van scholingstrajecten kunnen langdurig werklozen en voormalig arbeidsonge schikten een plek vinden bij bedrijven. Erg veel verlichting zal het betrekken van deze groepen echter niet geven, verwacht Derks. Vroeger was dat een oplossing, maar tegenwoordig ligt onze participatie op hetzelfde niveau als in omliggende lan den." Dat ligt inmiddels al bijna op zeven tig procent, terwijl dertig jaar geleden slechts ruim de helft van de beroepsbevol king werkte, onder meer omdat er toen maar weinig vrouwen werkten. Deeltijd Wel werken, ten opzichte van andere lan den, veel van deze vrouwen in deeltijd. Toch ziet de arbeidsonderzoeker geen op lossing in het aanbieden van meer fulltime banen. "Ik zie het aantal deeltijdwerkers eerder toenemen. Ook hoger opgeleide mannen kiezen vaker voor een kortere werkweek." Op een markt met een tekort aan arbeidskrachten kunnen werknemers bovendien gemakkelijker eisen dat ze een dag minder gaan werken. "Door het tekort zullen de lonen stijgen en is het financieel haalbaar om minder te werken." Ondanks dat de bevolking niet groter wordt, zal de vraag naar producten en diensten blijven toenemen; de welvaart per persoon zal volgens Derks namelijk door Ron Gregoor MIDDELBURG - Gerard Egberts om schrijft het probleem als volgt: "Werkne mers die wegens hun gezondheid het ei gen werk niet meer kunnen uitvoeren, zijn in veel gevallen goed inzetbaar voor ander werk. Vergelijk de automonteur met duimklachten. die niet kan sleutelen maar ooit wel een heftruckdiploma haalde. wel blijven groeien. "We zullen versneld arbeidsbesparende technieken moeten doorvoeren. Dat betekent dat onze ar beidsproductiviteit per persoon gaat toe nemen. Met minder mensen kan de eco nomie dus gewoon blijven groeien." Er zal deels echter wel een andere pro- ductvraag komen. Als de bevolking niet toeneemt, is het op den duur niet nodig om extra nieuwbouwwijken, meer wegen of grote bedrijventerreinen aan te leggen. Toch zal er volop werk voor bouwbedrij ven blijven. Want bestaande wegen en Ondanks zijn zere duim is hij heel goed in staat een heftruck te besturen. Echter, het betreffende garagebedrijf heeft geen hef truckvacature of andere passende reïnte- gratiemogelijkheden De werknemer zit vervolgens thuis. We schatten dat er in Zeeland minimaal zo'n 1500 zieke werk nemers thuis zitten, die wel degelijk ander werk kunnen doen. Wij hebben vacatures speciaal voor deze doelgroep, maar be- Foto: de Stentor panden moeten wel onderhouden wor den. En als de welvaart stijgt, moet het ook mooier worden dus zullen oude gebou wen worden gesloopt om plaats te maken voor nieuwe." Bewust investeren Volgens de onderzoeker is het daarom wel tijd om kritisch te kijken waar Nederland de komende jaren in gaat investeren. Bij na elke gemeente is bezig om meer bedrij venterreinen te creëren. Maar die zijn str aks wellicht helemaal niet nodig. Net zo- schikken nu niet over voldoende 'zieke' werknemers om die in te vullen." Herplaatsing in het eigen bedrijf is vaak lastig te realiseren. Voor veel bedrijven, groot of klein, geldt dat er teveel dezelfde werksoorten zijn om creatief werknemers te kunnen reïntegreren in aangepast werk. Het gevolg is dat de werknemer thuis blijft zitten. Om die mensen toch aan de slag te krijgen is het Poortwachterplatform opgericht. Doordat werkgevers samenwerken in dat platform cn daar hun zieke werknemers, maar ook hun vacatures melden, ontstaat een grote diversiteit aan werksoorten. De min als al die wegverbredingen waar nu over wordt gesproken. Als over enige tijd het aantal werkenden minder wordt, is er minder woon-werkverkeer, dus neemt de filedruk af." De arbeidskrachten die nodig blijven, kunnen meer eisen van hun werkgevers. "Richting werknemers is het fantastisch dat het aanbod van arbeid een beperkende factor wordt. Zij kunnen daardoor hogere lonen eisen en betere secundaire arbeids voorwaarden. Bijvoorbeeld regelen dat ze deels thuis of flexibeler kunnen werken." Ook moet het werk zelf aantrekkelijk ge maakt worden, bijvoorbeeld in de zorg. "De klacht in de zorgsector is nu dat er te weinig tijd is om aandacht aan de patiënten te geven. Als je dat verandert, kun je men sen verleiden om in die sector te gaan wer ken. Werkgevers zullen zich in medewer kers moeten verplaatsen en zich moeten afvragen wat die belangrijk vinden." Naar buitenland Zorginstellingen, bouw- of schoonmaak bedrijven kunnen in tegenstelling tot an dere branches, het werk niet verplaatsen naar het buitenland. Iets wat volgens Derks de komende jaren versneld gaat plaatsvin den. 'Niet alleen productie, maar ook diensten. Dankzij internet kan een archi tect bijvoorbeeld zelf een opzet voor een tekening maken, deze 's avonds voor ver dere uitwerking naar India sturen, om 's ochtends het eindresultaat in zijn mailbox te ontvangen.' Oneindig is die mogelijk heid overigens ook niet. 'Wereldwijd zal de bevolking vanaf de tweede helft van de ze eeuw ook afnemen. Bedrijven die geen last willen krijgen van een tekort aan personeel, doen er goed aan om op zoek te gaan naar andere oplossin gen. 'Net als in de jaren zestig moeten er versneld arbeidsbesparende technieken worden toegepast. Toen vervingen robot ten het lopende band werk. Daarnaast zal werk uitbesteed moeten worden naar het buitenland.' Sowieso zullen bedrijven in novatief moeten denken, om nu en in de toekomst weinig last te ondervinden van krapte op de arbeidsmarkt. 'Nu kan een werkgever vaak nog kiezen wat voor werknemer hij wil hebben. Allochtonen en voormalig arbeidsongeschikten vallen daardoor vaker dan anderen buiten de boot. Straks heeft de ondernemer niets te kiezen. Daarom is het verstandig om nu al te zorgen datje een aantrekkelijke werk gever bent.Je moet zorgen datje anderen voor bent.' kans op herplaatsing van zieke werkne mers die nog wel wat kunnen, is daardoor veel groter. De werkgever en haar zieke werknemer voldoen nog meer aan de ver plichtingen die de Wet Verbetering Poort wachter hen oplegt. Poortwachtercentrum Zeeland heeft contacten met de Kamer van Koophandel, MKB Zeeland en de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging. Poortwachtercentrum Zeeland biedt be drijven interne- en externe reïntegrarie- diensten, gecertificeerde arbozorg, pre ventie en verzuimbegeleiding van zieke werknemers. Poortwachtercentrum Zeeland van Egberts Consulting is op zoek naar werk gevers die hun zieke werknemer niet meer in het eigen bedrijf kunnen reïn tegreren. Het Poortwachtercentrum Zeeland heeft het probleem dat werkge vers die via dit centrum zieke werknemers van collega- bedrijven willen inhu ren of soms zelfs willen overnemen, onvoldoende aanbod wordt geboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 75