Ondernemen vanuit Polen arbeidsmarkt 07 Een Porsche van de zaak In de strijd om nieuw personeel gaat IT- dienstverlener Data4 wel heel ver. In de wervingscampagne wordt nieuwe medewerkers een 'Porsche van de zaak' beloofd. En die staat ook echt klaar. door Ron Gregoor BREDA - Toch zit er een kleine 'maar' achter de belofte. Data4 gaat er namelijk van uit dat de kandidaat sociaal genoeg is om hem te delen. Wie bij Data4 wordt aangenomen, en dat is volgens directeur Guus Cantelberg nog niet zo gemakkelijk, krijgt op zijn eerste werkdag meteen een Porsche mee naar huis. Maar na een week gaat de auto terug in de medewerkerpool en krijgt de nieuwe medewerker een 'nor male lease- auto'. "De meerwaarde van wat wij onze medewerkers bieden, is niet zozeer de Porsche als wel het lidmaatschap van een hecht team IT- professionals", zegt Guus Cantelberg. Bij dit lidmaatschap horen diverse voordelen, waaronder de Porsche. Daarna is de sportwagen weer van alle teamleden, die er bij toerbeurt ge bruik van mogen maken. "Dat laatste as pect, samen een auto delen, zegt veel over onze organisatie. We hechten grote waar de aan teamwork en werkplezier." Data4 De migratie van Poolse werkne mers naar West-Brabant is een bekend fenomeen. Maar het kan ook andersom. Peter Horsten, een ambi tieuze Nederlandse IT-ondernemer is met zijn gezin naar Polen verhuisd en bedient vanuit dat land zijn klan ten in Nederland. Weer eens iets an ders dan bedrijven die om de loon kosten het oostblok induiken. door Karin Fleur BAVEL - "Mensen denken vaak dat Polen een achterlijk land is. Velen hebben een beeld van een 'bananenrepubliek' die zich beperkt tot milieuvervuiling en grauwe grijze steden. Niets is minder waar. Polen is prachtig groen en wijds. De steden heb ben een levendig en modern centrum met de mooiste winkels. De mensen zijn er welwillend, vriendelijk en werken kei hard. Ja, een andere mentaliteit dan de Ne derlandse." Horsten moet toegeven: "Het onderne mersklimaat is minder. Van overheidswe ge heerst een enorme bureaucratie. Het merendeel van de startende ondernemers geeft het binnen een jaar op omdat veel kosten vooruit betaald moeten worden." Dat zijn vrouw Kasia van oorsprong Pool se is, was een groot voordeel. "Zij spreekt goed Nederlands en ik wat minder Pools. We hadden geen taalproblemen en dat heeft onze komst naar Polen vereenvou digd." Ze heeft haar eigen bedrijf Dobat opgericht. Als adviseur voor Nederlandse bedrijven weet ze goed haar weg in de Poolse bureaucratie. Geètspireerd Horsten, geboren en getogen in Dongen woont sinds het vooijaar met zijn vrouw en drie kleine kinderen in Gdansk. Vanuit een modern kantoor voert hij de scepter over het IT-bednjf GOYELLO. Horsten werkte als manager en senior sales repre sentative bij KPN Telecom en daarna bij ICT-adviesbureau Verdonck, Klooster Associates als HR manager en senior con sultant. Eind 2006 zegde hij zijn baan op en begint met zakenpartner en oud VKA- collega Arie de Bruin GOYELLO. "Ik heb jarenlang bedrijven mee helpen opbouwen. Ik wilde het nu eens helemaal zelf doen. Daarnaast wilde ik graag weg uit Nederland. Polen is een geweldig land. Ik herinner mij nog mijn natuurkundeleraar van het Schaepmancollege in Dongen. Deze man woonde een tijd in het Oost Peter Horsten heeft het prima naar zijn zin in Polen. blok en zijn enthousiaste verhaal raakte mij. Het Oostblok; daar zou ik zeker ook nog eens naar toe gaan! Tot 1995 had ik nog nooit in een vliegtuig gezeten. Als stu dent kreeg ik de kans om mijn droom waar te maken. Tijdens een studiereis naar Gdansk ontmoette ik mijn huidige vrouw Kasia. Sindsdien ben ik verslingerd aan Foto: Kees Bennema haar én aan Polen." 'Luie Nederlanders' De onderneming van Horsten is een snel groeiende bedrijf dat vanuit Polen voor de Nederlandse markt software en websites, implementeert en beheert Horsten reist tussen Gdansk en Nederland waar hij zijn opdrachtgevers -voornamelijk uit het MKB- ontmoet. "We maken een duidelij ke opdrachtbeschrijving voor een soft- wareapplicatie of website die vervolgens in Polen wordt gebouwd. De vraag duidelijk in kaart brengen, dwingt ondernemers heel goed na te denken over wat echt no dig is. Dat zie ik als een groot voordeel want daarmee haal je alle overtolligheid en on nodige ballast eruit." Een ander groot voordeel voor MKB'ers is dat de kosten veel lager zijn en de productiviteit hoog ten opzichte van een Nederlands IT-be dnjf. Horsten vertelt dat de Polen enorme wer klust hebben. Hij zegt onomwonden: "Nederlanders zijn lui geworden, Ze wil len minder werken voor meer geld. Mijn Nederlandse opdrachtgevers vallen van hun stoel van verbazing. Het niveau van de opleiding in Polen ligt veel hoger dan in Nederland. Afgestudeerde Poolse IT'ers hebben sowieso al twee jaar werkervaring. Hun bijbaantje vinden ze in het bedrijfsle ven en niet in de kroeg. Daardoor kunnen ze dus snel aan de slag. Bovendien heeft het beroep een zekere status en word je niet - zoals in Nederland- weggezet als computernerd. Poolse IT'ers willen graag goed zijn in hun vak. Ze Zuigen kennis op." Geen hoger salaris GOYELLO groeit richting de 20 werkne mers in Gdansk. "Meer dan gedacht en dat binnen één jaar. De zaken gaan goed. Op micro-niveau bouw ik mee aan een ge zonde economie in Polen. Dat doet mij goed. Hoewel recruitment ook tot onze dienstverlening van behoort, acquireert Horsten er niet actief op. "Poolse IT'ers worden dan volgens het Nederlandse sala risniveau betaald, dus daar hoefje het niet voor te doen. Bovendien vind ik het min der goed om Poolse gezinnen te ontwrich ten doordat de kostwinner in een ander land werkt en woont. Ik heb liever Poolse mensen in mijn eigen Poolse kantoor. Dan houd ik er ook goed zicht op. Om die re den heeft een aantal van mijn Nederlandse opdrachtgeven 'eigen' Poolse werknemers bij mij op kantoor gestationeerd. Een pri ma constructie." Meer info: uwie.goyeIlo.nl werkt veelvuldig in teamverband. "Het tie, waarmee je snel een beroep idee van lidmaatschap komt eigenlijk kunt doen op de kennis voort uit de onderlinge collegialiteit die van je collega's, we hier altijd hadden en koester den Nu zijn we dit lid maatschap aan het in vullen met bepaal de voordelen die deze cultuur versterkt." Zo krijgt iedereen een vaste buddy waarop hij kan terugvallen. Het bedrijf ontwikkelt een ei gen TeainChat- applica-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71