Noordwijk is vesting voor Navo-top ProRail verder onder vuur Eurlings: geen probleem met muziek op fiets PZC Woensdag 24 oktober 2007 5 "'X' Een pantserhouwitser, het superkanon van de Koninklijke Landmacht, wordt voor hotel Huis ter Duin in stelling gebracht. foto Phil Nijhuis/GPD Beveiligingsmaatregelen rond 'vijanden van de Taliban' zijn streng. door Remko Tanis NOORDWIJK - De boulevard van Noordwijk is voor de Navo-top van vandaag en morgen omge bouwd tot een vesting. Van 34 lan den zijn de ministers van Defensie in de badplaats. In hun kielzog achttienhonderd ambtenaren, ver tegenwoordigers van internationa le organisaties en journalisten. Zij zijn wel wat gewend in Noord wijk, vertelt geboren en getogen Noordwijker Willem van der Wolf (75). „Maar dit zie je niet hoor, als het Nederlands elftal hier weer eens logeert." Hij wijst naar militai ren die een pantserhouwitser, het superkanon van de landmacht, voor hotel Huis ter Duin parkeren. Een paar stoeptegels begeven het onder het gewicht van het zwaar geschut. Van der Wolf: „Het is machtsvertoon, maar het brengt geld in het laatje voor Noordwijk." Noordwijk is vaker gastheer van grote, internationale conferenties. Een belangrijk deel van de plaatse lijke middenstand en horeca drijft erop. Hotel Huis ter Duin aan het strand is vast onderkomen voor Oranje in de aanloop naar inter lands. De Navo praat over vooral de moeizame missie in Afghanistan. De ruim veertigduizend Navo-mili- tairen in Afghanistan zijn volgens hun talrijke tegenstanders goddelo ze terroristen. En de mannen, en enkele vrouwen, die deze 'kafirs' hebben gestuurd, zitten de komen de twee dagen in Noordwijk. Aartsvijanden van de Taliban, zo als de Amerikaanse minister van Defensie Robert Gates, zijn Af ghaanse collega Wardak en de baas van de organisatie die de 'be zetters' aanvoert, Navo-chef Jaap de Hoop Scheffer. Om hun veiligheid te garanderen, is Huis ter Duin tot militair terrein verklaard. De beveiligingsmaatrege- 'Het is machtsvertoon, maar het brengt geld in het laatje voor Noordwijk' len zijn grootser dan gepensio neerd automonteur Van der Wolf ooit heeft gezien in zijn Noord wijk. Rondom Huis ter Duin is prikkeldraad uitgerold. De mare chaussee heeft er de bewaking overgenomen van de politie. De rest van de boulevard is volledig af gezet met dranghekken, politie agenten in felgekleurde hesjes en de Mobiele Eenheid. Op veel plek ken zijn extra bewakingscamera's gezet en prullenbakken wegge haald. Demonstranten tegen de Navo en de oorlog in Afghanistan, die ook in Noordwijk worden verwacht, hebben een plek gekregen op het Vuurtorenplein. Een laag gelegen plein, omgeven door wat winkel tjes, op achthonderd meter van het conferentiehotel, dat onzicht baar is voor de demonstranten. Sinds gisterochtend is in Noord wijk een noodverordening van kracht. Daardoor mag de politie nu in de hele gemeente 'naar be vind van zaken' gerichte contro les uitvoeren. In de directe omge ving van de boulevard mag ieder een preventief worden gefouil leerd. De 34 ministers slapen in Huis ter Duin met uitzicht op zee. Wanneer zij 's ochtends de gordij nen open doen, kijken zij uit op een mijnenveger van de marine, die er sinds gisteren patrouilleert. Het strand zelf zit vol diepe geulen en zandbergen: er wordt sinds een paar weken gewerkt aan de verste viging van de kust, waardoor het strand al een tijd is afgesloten. Het maakt de beveiliging van de vips in elk geval niet moeilijker. Een stuk voor het conferentiehotel stelt Defensie een aantal legervoer tuigen tentoon, zoals de pantser houwitser en enkele rupsvoertui gen. Een charmepoging om Noord- wijkers nog iets anders van de Na vo-top mee te geven dan dranghek ken, camera's en ME. DEN HAAG - Fietsers mogen ge woon naar muziek blijven luiste ren als zij op hun tweewieler zit ten. De risico's voor de verkeersvei ligheid zijn nihil en het handha ven van een eventueel verbod zou slechts met een enorme inzet van politiesurveillance haalbaar zijn. Minister Camiel Eurlings van Ver keer vindt een verbod om die rede nen geen goed idee. Eerder zag de bewindsman al af van een verbod op mobiel bellen op de fiets. Deskundigen stelden dat er in het slechtste geval een do de per jaar valt als gevolg van het gebruik van een mobieltje op de fiets. Het luisteren naar muziek op de fiets zou maximaal twee ver keersdoden per jaar opleveren. De Fietsersbond toont begrip voor het besluit. Volgens de organisatie is de fietser zelf verantwoordelijk. Toch ontraadt de bond fietsers te bellen of naar muziek te luisteren. Na Connexxion en Railion nu ook klachten Syntus over storingen. DOETINCHEM - Het loopt de spuiga ten uit met storingen op het spoor in die delen van Gelderland waar vervoersbedrijf Syntus actiefis. De onderneming is al vier jaar in gesprek met spoorbeheerder Pro- Rail over noodzakelijke investerin gen, tot op heden zonder het ge wenste resultaat. Dat stelde manager Remko ten Brinke van Syntus gisteren in een toelichting op een eerder verspreid persbericht, dat zich laat lezen als een noodkreet. „Onze klanten klagen steen en been en ze hebben gelijk", aldus Ten Brinke. „Al jaren geleden heeft ProRail beloofd verbetering aan te brengen, maar tot op heden met weinig zichtbaar resultaat. Nog steeds kampen vervoerder en reizigers met seinstoringen, over wegstoringen, kapotte relaiskasten, slecht functionerende wissels, ont brekende detectie van treinen, be perkte plekken waar treinen elkaar kunnen kruisen." Syntus is niet het eerste vervoers bedrijf dat kritiek uit op ProRail. De afgelopen weken klaagden on der meer de Nederlandse Spoor wegen, Connexxion, en Railion over de prestaties van de spoorbe heerder over de verdeling van de spoorcapaciteit. De klacht van Syntus richt zich op de infrastructuur. „Het baanvak Arnhem-Zevenaar is inmiddels het drukste regionale spoorbaan vak van Nederland, maar de kwali teit van de infrastructuur loopt hierbij sterk achter", stelt een woordvoerder Syntus. De afgelopen dagen werd het trein verkeer in het Syntus-gebied meer dere keren getroffen door urenlan ge storingen. Reizigers moesten ge bruikmaken van bussen en kregen te maken met forse vertragingen. Overigens krijgen de NS, Veolia en goederenvervoerder Railion alsnog meer ruimte op het spoor in 2008. Dat is het resultaat van een be zwaarprocedure bij ProRail. De on dernemingen hadden bezwaar ge maakt tegen het oorspronkelijke capaciteitsplan, dat enkele weken geleden bekend werd. ProRail moet traditioneel schipperen tus sen de belangen van tientallen ver voerders en de noodzaak van on derhoud aan het spoor. Dit jaar kon de spoorbeheerder voor het eerst niet voldoen aan al le aanvragen voor 'treinpaden'. Nederland heeft een van de druk ste spoornetwerken ter wereld. Het gebruik van het spoor neemt komend jaar opnieuw toe, met 7 procent tot drie miljoen treinen. nwj De klacht van Syntus richt zich op de infrastructuur. De onderne ming is al vier jaar in gesprek met ProRail, maar de storingen duren voort. DEN HAAG - Petter Nylander, de topman van de online gokfirma Unibet, is maandag op Schiphol ge arresteerd. De Zweed was in Ne derland ter promotie van zijn be drijf, dat eerder deze maand door de rechter werd verboden. Nylander is aangehouden op ver zoek van de Franse autoriteiten, zo bevestigt een woordvoerder van het parket in Amsterdam. Te gen Nylander was een internatio naal opsporingsbevel uitgevaar digd. justitie wil hem aan Frank rijk uitleveren. Het aanbieden van sportwedden schappen is in Nederland voorbe houden aan de Lotto/Toto. In Frankrijk geldt een soortgelijke re geling. Unibet vindt dat een onei genlijke monopolie. Omdat het gel dige licenties heeft voor Malta, En geland en Italië zegt Unibet dat het het recht heeft in de hele Euro pese Unie actief te zijn. De Europe se Commissie schaart zich achter het standpunt van Unibet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5