Zeeland De Philippine 67 is de Gemeente werkt aan visie op vluchthaven De tien kilometer in één seconde Zeeuwse en landelijke Renesse valt niet stil in de winter hiphop-top in Brogum 22 Woensdag 24 oktober 2007 PZC De vluchthaven biedt een loswai en ligplaatsen voor mosselkotters. foto Dirk-Jan Gjeltema Uitwijkplaats voor schepen nu bij Krammersluizen. door Piet Kleemans bruini5se - De gemeente Schou- wen-Duiveland werkt aan plan nen voor de toekomstige invulling van de vluchthaven aan het Zijpe bij Bruinisse. De vluchthaven is sinds 2001 bij de gemeente in ge bruik als tweede vissershaven, maar tot voor kort vervulde het noordelijk deel van de haven de functie van uitwijkplaats voor schepen. Het noordelijk deel is door Rijks waterstaat onlangs definitief over gedragen aan de gemeente. De af deling openbare werken van de ge meente komt nog dit najaar met een visie voor de vluchthaven waarin de toekomstige invulling van het noordelijk gedeelte meege nomen wordt. De Dienst der Domeinen verkocht de vluchthaven Bruinisse - inclu sief het noordelijke gedeelte - in 1999 door aan de gemeente Schou- wen-Duiveland. Die richtte de aan het Zijpe naast de Veerhaven gele gen haven in met een loswal en lig plaatsen voor mosselkotters. Dat was nodig omdat de mosselkotters steeds groter werden en de oude Bruse vissershaven met ruimtege brek begon te kampen. Het gebruik van de vluchthaven als vissershaven betekende dat slechts een klein gedeelte nog als uitwijkplaats kon worden ge bruikt. Rijkswaterstaat ging desal niettemin akkoord met het plan. Om toch in de behoefte aan vluchtmogelijkheden te kunnen voorzien, werd het plan ontwik keld om een gedeelte van de voor haven bij de Krammersluizen in te richten als uitwijkplaats voor sche pen. Realisering van de plannen duur de wat langer dan gedacht, het geen Rijkswaterstaat ertoe bracht bij de gemeente een verzoek in te dienen om de vluchthaven langer te mogen blijven gebruiken. De ge meente is daarmee akkoord ge gaan. Bij de verlenging van de af spraak heeft de gemeente als we derdienst extra onderhoud aan de aanwezige steigers gevraagd en die wens is door Rijkswaterstaat in middels gehonoreerd. De overname door de gemeente van het noordelijk gedeelte van de vluchthaven betekent dat de ge meente voortaan het onderhoud voor haar rekening dient te ne men. Dat was voor de overdracht nog de verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat. De gemeente Schouwen-Duive- land hoeft de overdracht van het noordelijk gedeelte van de haven door Rijkswaterstaat nu niet te be talen. De prijs voor de gehele ha ven is in 1999 al betaald. Nu bij de Krammersluizen een uitwijkplaats voor schepen is gemaakt, verliest de vluchthaven bij Bruinisse die functie en kan heringericht worden. Bruënaar laat zeldzame schuit herstellen bij de Oosterscheldewerf. door Frank Balkenende goes - 'De brand erin', zeiden ze in Bru. Op de kaai lag de Zeeuwse schouw De nieuwe zorg al jaren lang te verpieteren. Het mossel scheepje begon zijn naam steeds meer eer aan te doen. Of het nog te redden viel? Menige mosselaar schudde het hoofd. Alleen Bruë naar Wout Dijkstra geloofde in de herrijzenis van de Philippine 67. Hij kocht het wrak. Dat krijgt nu bij de Oosterscheldewerf in Goes een 'extreme makeover'. De werf, een reïntegratieproject van de gemeente Goes, leverde dit Restauratie schouw De PI 67 is in 1924 gebouwd op de scheepswerf van Verras in het Zeeuws-Vlaamse Paal. Opdrachtgever Emile Abro- scheer uit Philippine gebruikte het schip voor mosselkweek. Het houten schip is de laatste, bestaande mosselschouw. Wout Dijkstra uit Bruinisse is de tiende eigenaar. De nieuwe zorg, zoals de schouw heet, ligt sinds 2003 in Goes. De Oosterscheldewerf restau reert het schip in de komende drie jaar. De werf is een reïnte gratieproject van de gemeen te Goes. Doel is dat een handje vol baanzoekenden met restau ratie werkervaring opdoet. jaar zijn eerste, gerestaureerde schip af: de Betje, ook al een Zeeuwse schouw. Nu weer een? Dijkstra: „Ja, maar er zijn er nog maar drie in Nederland, dus ze zijn zeldzaam. Twee in Zeeland, de Betje en dit schip, en eentje in Friesland, de Else Maria. Schou wen werden alleen in Zeeland ge bouwd, meestal bij Verras in Paal. Het type bestaat al honderden ja ren." Vergeleken met hoogaarzen en hengsten is het een simpele schuit. Was de schouw een Volkswagen Golf, dan de hoogaars zeker een Mercedes. Die kostte in 1924 al gauw achttienhonderd gulden, ze ker vijfhonderd gulden meer dan een schouw. Maar Dijkstra houdt wel van zo'n oerschip. En laat De nieuwe zorg nou ook nog 'uniek in zijn soort' zijn. Een lomp werk- schip, zonder het sexy achterwerk van de Betje, dat voor een betere stroomlijn een Lemmer Gatje kreeg. „De Betje was een passagiersschip, een veerboot tussen Kamperland en Veere. Maar hier praten we over de enige, echte mossel- schouw die er nog is. De families Abroscheer en Rammeloo uit Phi lippine visten er decennia mee. Kijk jongen, op deze foto ligt 'ie in de haven van Philippine. Is het geen plaatje?" Wout Dijkstra is een man van de zee. Sleepbootkapitein bij Smit Harbour. In zijn vrije tijd zeilt hij met zijn 104 jaar oude ijsselaak De cleene mossel, waarmee hij deze week weer de Bietenrace vaart, een driedaagse tocht van histori sche vrachtschepen. Dijkstra is ge trouwd met Marietje, een rasec) Bruse. Hij voelt zich inmidc meer 'lokaio' dan menig dorj ling. Als geboren Brabander is het toonbeeld van totale integ tie. Dat verklaart een beetje waard hij in 2002 de portemonnee tre „De eigenaresse van De nieiq zorg, een lief blond meisje Nieuwen dijk, zat in de schuldc Anderen zeiden: 'Stook hem m; op', maar ik vond dat deze scho'* behouden moest blijven. Bove dien was 'ie beter dan de Betje. a\ je daar je vinger tegen drukte, va pulverde het hout. Dit schip is n 'Anderen zeiden: 'Stook he maar op', maar ik wilde de; deze schouw behouden' redelijk hard." Nu staat hij op bc ken in de loods van de Oostersch dewerf, waar baanzoekenden c werkervaring opdoen, de schou in drie jaar tijd zijn oude glorie 1 ruggeven. „De werf doet meer, herstellen bijvoorbeeld ook fit sen, maar zo'n schip is toch h boegbeeld van het project", v< klaart manager Ab van de Ven keuze om toch weer aan een his risch schip te beginnen. De restauratie kost zo'n anderh' ve ton. De werf levert gratis beid. Voor de materiaalkost zoekt Dijkstra geldschieters, provincie zegt al 47.000 euro v Dijkstra's stichting zoekt nog l stuursleden. Bij voorkeur mensa die een leuk bedragje meenemc of kunnen ritselen... Weerstandsloop op pijlerdam breekt honderden records. door Martijn de Koning neeltje jans - Het kan niet mis sen: alle deelnemers aan de Weer standsloop, in de nacht van zater dag op zondag op de Stormvloed kering, gaan een dik persoonlijk re cord lopen. Ze rennen allemaal minstens tien kilometer in één se conde, is de verwachting. Onmogelijk? Niet in de nacht dat de klok een uur teruggaat. De hard lopers beginnen om twee uur en rennen dan een uur en een secon de. Omdat de klok om drie uur te ruggezet wordt, is het dan twee uur en één seconde. Eén tel later dan de start dus. De loop is een stunt van Actimel, dat drank in kleine flesjes fabri ceert die de weerstand verhoogt. Vandaar de locatiekeuze: het 'weer standsmonument' van Nederland. Volgens woordvoerder Marie-José van Bentum hebben er al meer dan driehonderd mensen inge schreven. „En we hebben pla voor vijfhonderd." Deelnemers wordt verzocht zi uiterlijk 0.30 uur te melden op D tapark Neeltje Jans, waarna ze n bussen naar de start worden j bracht. Aanmelden kan tot en n morgen via de website, maar 0 nog ter plaatse. Meedoen kost t- euro. Dat is inclusief ontbijtje, 1 daille en certificaat met de gelopl afstand. ■Fjj Inschrijven en meer info: C* www.actimelweerstandsloop.nl. 111 Productionz en The Proov in Zierikzee in kader van uitwisseling. ZIERIKZEE - Na een avondje rock vorige maand gaat het Zierikzeese poppodium Brogum zaterdag op een heel andere toer. Het haalt twee hiphopacts in huis. De avond start met een optreden van 111 Productionz, gevormd door de Middelburgers 111 Pro en DJ Op- timus. Hun muziek is gebaseerd op old school en authentieke, com promisloze hiphop, dus alleen met een sampler en draaitafels. Daarna volgt The Proov, waarin de MC's Gumshoe (Sven Willemsen) en CeeMajor (Cor Giesing) uitkomen. Het duo stond al op Lowlands, North Sea Jazz en Noorderslag en was te vinden in de grotere clubs in binnen- en buitenland. Het nieuwe album ART kwam afgelo pen maandag uit. In het kader van Meeting Point, een uitwisselingsprogramma van de Zeeuwse poppodia, spelen de bands vrijdag al in De Piek in Vlis- singen. In dat project wordt een lo kale act gekoppeld aan landelijk succesvolle artiesten. De avond in Brogum begint om 21.30 uur. De toegang is gratis. www.brogum.nl, www.illproduc- tionz.nl, www.theproov.com Vier nominaties in Renesse voor Nightlife Awards 2007. door Esme Soesman RENESSE - Vier zaken in Renesse dingen mee naar de Nightlife Award 2007. Pinky, 't Roefke, Trini ty en feestcafé de Zoom zijn alle vier genomineerd. Opwarmertje voor een winter waarin het alles behalve stil blijft in Renesse, be looft uitbater Erwin van der Linde van drie van deze vier uitgaansgele genheden. Dj Gizmo draait zaterdag 27 okto ber in discotheek 't Roefke. Zater dag 17 november staat een cham- pagnefeest op het programma in Pinky. Voor de Zoom geldt het kerstgala op woensdag 26 decem ber als één van de winterse hoogte punten. Een feest met een Robbie Williams-lookalike. De tijd is voorbij dat je domweg de deur openzet, bier tapt en ver koopt - schetst Van der Linde de vele keuzes die de stapper tegen woordig heeft. „En dat moet ook niet je insteek zijn. Zo'n kersta vond bijvoorbeeld, zoiets doe je niet alleen voor de omzet. Maar ook om de goodwill." De bezoekers van Pinky kunnen rekenen op vaste, terugkerende avonden - die jongeren van hier de kans geven grote namen uit de Uitgaansgelegenheden in Renes- se dutten niet in de rustige win termaanden, waarin de uitbaters het vooral van de lokale stappers moet hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58