DNA-test voor kleur ogen en haar Miljoenenclaim van fiscus op opgepotte verwijderingsbijdragen Website illegale muziek gesloten Huis draait met zon mee 4 Woensdag 24 oktober 2007 PZC Forensisch Instituut ziet mogelijkheden voor verbeteren daderprofiel. door Laurens Kok DEN HAAG - Het Nederlands Foren sisch Instituut (NFI), onderdeel van Justitie, heeft grote belangstel ling voor een ontdekking waar door de kleur ogen en haren en het type huid van iemand kan worden voorspeld aan de hand van DNA. Op basis van de nieuwe technieken zou een completer da derprofiel kunnen worden opge steld. Nu is het alleen mogelijk het geslacht en het ras te bepalen. De ontdekking is gedaan door on derzoekers uit Nederland en IJs land. Die vonden vijf genetische varianten die uiterlijke kenmerken bij mensen van Europese origine kunnen voorspellen. DNA-expert Lex Meulenbroek van het NFI stelt dat de vondst 'abso luut' een goede aanvulling op de bestaande technieken betekent. „In een aantal zaken zouden we dit onderzoek heel graag uitvoe ren." Meulenbroek denkt daarbij onder meer aan de verkrachting en moord op Marianne Vaatstra in 1999. De dader van dit misdrijf is nooit gepakt. Meulenbroek wijst er wel op dat Het Forensisch Instituut heeft be- langstelling voor een ontdekking waardoor de oogkleur, haarkleur en het huidtype kan worden voorspeld aan de hand van DNA. uitbreiding van de DNA-test op korte termijn niet realistisch is. „We moeten eerst testen of de techniek betrouwbaar is en of die ook toepasbaar is als forensische opsporingsmethode. Het is niet zo dat je dergelijke ontdekkingen even binnen een jaar kunt door voeren." Ook wijst hij er op dat er geen wonderen mogen worden ge wacht. „Zo'n onderzoek naar DNA-materiaal geeft hooguit een richting aan waar de dader ge zocht kan worden. Andere moge lijkheden mag je niet uitsluiten." De nieuwe genetische varianten zijn eigenlijk per toeval ontdekt bij DNA-onderzoek naar prostaat- en borstkanker. Daaruit kwam naar voren dat een bepaalde genetische variant vooral voorkomt bij blon de mensen en bij mensen met blauwe ogen. Een andere variant gaat samen met sproeten, een huid die gevoelig is voor zonlicht en bruin haar. Vinden onderzoe kers één van de varianten, dan kunnen uiterlijke kenmerken van de dader worden voorspeld. Volgens kankerepidemioloog Bart Kiemeney van UMC St. Radboud in Nijmegen, die in Nederland het onderzoek leidde, is er sprake van 'een doorbraakje' op forensisch ge bied. „Maar de techniek is nog niet perfect. We hebben nog niet alle voorspellende genen te pakken." Hij is optimistisch over de toepas baarheid van de methode bij op sporing door justitie. „Technisch gezien is dat een fluitje van een cent." Belastingdienst slaat stichtingen aan na 'onrechtmatige winst'. door Dylan de Gruijl DEN HAAG - De Belastingdienst heeft een miljoenenclaim neerge legd bij elektronicaproducenten en -importeurs. Die hebben volgens de fiscus onrechtmatig enorme be dragen opgepot aan verwijderings bijdragen die consumenten beta len bij aankoop van televisies, koel kasten en andere elektrische appa raten. Het geld zit in stichtingen die zijn opgezet door de producenten en importeurs om de inzameling en recycling van ingeleverde appara ten te bekostigen. Zo zijn er afzon derlijke stichtingen voor onder meer witgoed, bruingoed en voor elektrisch gereedschap. Doordat er veel meer aan verwij deringsbijdragen binnenkomt dan de inzameling en verwerking van apparaten kost, blijven er grote be dragen liggen. Bij de stichtingen zit 176 miljoen euro in kas. amsterdam - De Britse en Neder landse politie hebben gisteren een van de grootste websites voor het illegaal downloaden van de nieuw ste muziek uit de lucht gehaald en de 24-jarige eigenaar van de site ge arresteerd. De eigenaar werd in Middlesbrough, Engeland, opge pakt op verdenking van fraude en inbreuk op het auteursrecht. De servers van Oink, die zich in Amsterdam bevonden, zijn door de Nederlandse politie in beslag ge nomen. De Nederlandse en Britse politie hadden twee jaar aan de zaak gewerkt. De website Oink was gespeciali seerd in het distribueren van al bums die nog niet officieel waren uitgebracht. De 180.000 leden van de site betaalden 'donaties' om de albums te kunnen downloaden. Toch gedwongen ontslagen bij Defensie den haag - Defensie heeft in een langlopende reorganisatie twee honderd mensen ontslagen. Voor hen is geen passende andere func tie gevonden. Nog eens 175 men sen wacht mogelijk ook gedwon gen ontslag. De reorganisatie begon in 2003 en hield een vermindering van 11.700 functies in. Tot voor kort verwacht te Defensie geen ontslagen. Breda wijzigt naam straat 'Viagrahof breda - Breda wijzigt de straat naam van het St. Fiacriushof om dat die in de volksmond mogelijk wordt verbasterd tot Viagrahof De gemeente komt tegemoet aan wen sen van toekomstige bewoners van nieuwbouw die hun zorgen hadden geuit over de naam. De ge meente noemt het onwenselijk dat een straatnaam negatieve asso ciaties oproept. Het St. Fiacriushof heet voortaan Hofhage. De Belastingdienst beschouwt dat als onrechtmatige winst en heeft de stichtingen daarom vorig jaar al voor miljoenen euro's aangeslagen aan vennootschapsbelasting. André Habets, voorzitter van de stichting Bruingoed, bevestigt de claim van de Belastingdienst. Vol gens hem baseert de dienst zich echter op foutieve gegevens. Hoe hoog de vordering exact is, wil hij niet zeggen. De fiscus zelf weigert commentaar op de zaak. De gemeenten en hun reinigings- bedrijven hebben ook een claim op een deel van de 176 miljoen. De ze week werd bekend dat de pu blieke reinigingsdiensten (NRVD) een rechtszaak zijn begonnen waarin zij enkele tientallen miljoe nen euro's eisen. Volgens de NVRD weigeren de stichtingen het geïncasseerde geld aan de ge meenten uit te betalen als vergoe- rjl De fiscus heeft een miljoenen- claim neergelegd bij elektronica producenten en -importeurs. Die zouden enorme bedragen oppot ten aan verwijderingsbijdragen. Twaalf jaar cel voor 'ingewandenmoord' den haag - Het hof in Den Haag heeft de man die zijn vriendin doodde door weefsel uit haar te trekken, veroordeeld tot twaalf jaar cel. De man bracht in juni 2005 in Den Haag zijn vriendin om door via haar anus en vagina weefsel uit haar te trekken. De zaak raakte bekend als de 'inge wandenmoord'. De man verklaar de een black-out te hebben gehad. Brouwers weigert Prijs Nederlandse Letteren den haag - leroen Brouwers heeft laten weten dat hij de Prijs der Ne derlandse Letteren 2007 weigert. De Nederlandse Taalunie maakte dat gisteren bekend. Brouwers vindt het bij de prijs ho rende geldbedrag te laag. De hoog te van de driejaarlijkse letteren- prijs van de Nederlandse Taalunie is 16.000 euro. De weigering bete kent dat de prijs dit jaar niet zal worden uitgereikt. ding voor het sorteren en opslaan van de oude apparaten. Gemeenten moeten die kosten vol gens de NRVD daarom 'noodge dwongen afwentelen op burgers via de gemeentelijke afvalstoffen heffing'. Burgers zouden daardoor dubbel betalen voor inzameling en recycling van elektrische appa ratuur, via de verwijderingsbijdra ge in de winkel en de afvalstoffen heffing. Het zou gaan om 5 tot 10 miljoen euro per jaar, met terug werkende kracht tot 2004. De enorme reserve bij de stichtin gen is bekend bij minister lacqueli- ne Cramer van Milieu. Zij heeft al in antwoord op Kamervragen aan gekondigd daarover met de sector te zullen praten. De Raad Nederlandse Detailhan del wil het systeem van verwij deringsbijdragen afschaffen, om dat het 'te duur' is. De Stichting Nederlandse Verwij dering Metalektro Producten, die de inzameling namens de elektro nicabedrijven uitvoert, was giste ren niet voor commentaar bereik baar. Politie heeft nieuwe scanner wapencontrole amsterdam - De Amsterdamse po litie heeft tien draadloze scanners aangeschaft waarmee zij binnen een mum van tijd scholieren of ca fébezoekers kan controleren op wa penbezit. De apparaten worden vooral op scholen ingezet. GERECHTS DEURWAARDERS- KANTOOR ZEELAND Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder J.L. van Doorn d.d. 18-10-2007 blijkt, dat t.v.v. Yeter Tasdelen, wonende te Vlissingen, aan HASAN HÜSEYIN DERMITAS. zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een verzoek schrift tot echtscheiding (subsidiair schei ding van tafel en bed), van 04-10-2007 met aanzegging dat uiterlijk 06-02-2008 een verweerschrift kan worden ingediend door een procureur bij de rechtbank te Middelburg. Genoemde Hasan Hüseyin Dermitas kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onder staande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 Middelburg Goes PETER ~Za LuL WAT siE vitER "Stoaa cl T- r NOORDWOLDE - Cees Tadema heeft binnenkort altijd het zonnetje in huis. De Leeuwarder bouwondernemer laat aan de Elsweg in het Friese Noord- wolde een drijvend huis in een soort vijver bouwen dat automatisch met de zon meedraait. Volgens de uitvoerder is het ronde huis volgende maand of in december klaar, zo heeft hij gisteren gemeld. foto Jan de Vries/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4