De Philippine 67 is de CDA-zeepkist over WMO Ontwikkeling terrein Van den Dries in zicht Vlaketunnel even uit de running Provincie laat Thoolse varkensstal met rust 22 Woensdag 24 oktober 2007 pzc B Eigenaar Sagro wil bouwplan voor starters, senioren en winkel. door Harmen van der Werf lewedorp - Voor het terrein van voormalig oliehandel Van den Dries in hartje Lewedorp gloort hoop. Aannemer Sagro uit 's-Hee- renhoek, eigenaar van het terrein, is in gesprek met de gemeente Bor- sele over een bouwplan voor het gebied. „We voeren constructieve, positieve besprekingen", aldus Sa- gro-directeur R. de Jonge. De Jonge reageert op de handteke ningenactie die de dorpsraad Le wedorp is begonnen om druk op de ketel te zetten. Het is inwoners van Lewedorp al jaren een doorn in het oog dat er niets gebeurt op een plek die beeldbepalend is voor het dorp. Inzet van de handteke ningenactie is dat Sagro zo snel mogelijk de huidige bebouwing af breekt en - als er nog geen bouw plan is - een grasveld aanlegt. „Dat zullen we in elk geval niet doen", geeft De Jonge alvast te kennen, „want dat zou wel een erg duur grasveld worden." Sagro kocht het terrein van voor malig oliehandel Van den Dries uit de failliete boedel van een ont wikkelaar. Sindsdien is er weinig meer gebeurd. Vorig jaar heeft het bedrijf nog wel de oude olietanks uit de grond verwijderd. Dat ge beurde op last van de gemeente Borsele. Momenteel wordt vanwe ge de komende ingrijpende herin richting van de Postweg, de oude rijksweg, grond op gemeentelijk grondgebied gesaneerd. Waarom is er al die jaren niks met het terrein gebeurd? Veel heeft te gengezeten. „We hadden een bouwplan, maar dat is door de ge meentelijke welstandscommissie afgewezen. Die vond de bebou wing te groot voor de schaal van Lewedorp", verklaart De Jonge. Woningcorporatie R&B Wonen heeft vorig jaar een poging ge waagd, maar die liep stuk op de kosten. R&B Wonen wilde ook een groter gebied dan het terrein Van den Dries ontwikkelen. Sagro is weer zelf aan zet. De Jonge: „Wat ons nu voor ogen staat, be perkt zich tot het Van den Dries-terrein." Heel concreet is De Jonge nog niet over het plan. Hij vertelt dat Sagro voor senioren en starters wil bouwen en ruimte wil bieden voor supermarkt Attent. De Jonge hoopt 'zo snel mogelijk' duidelijkheid te hebben van de ge meente. Komt die er, dan is Sagro van plan gelijktijdig met de herin richting van de Postweg in 2008 de bebouwing te slopen en het ter rein te saneren. Wethouder M. Ver- mue-Vermue (CDA) vraagt zich in een reactie af waarom Sagro dit niet nu al doet. „Maar het lijkt de goede kant op te gaan," zegt ze. Al jaren zit er geen schot in de ontwikkeling van het terrein van voormalig oliehandel Van den Dries. Eigenaar Sagro lijkt er nu eindelijk werk van te maken. Bruënaar laat zeldzame schuit herstellen bij de Oosterscheldewerf. door Frank Balkenende GOES - 'De brand erin', zeiden ze in Bru. Op de kaai lag de Zeeuwse schouw De nieuwe zorg al jaren lang te verpieteren. Het mossel scheepje begon zijn naam steeds meer eer aan te doen. Of het nog te redden viel? Menig mosselaar schudde het hoofd. Alleen Bruë naar Wout Dijkstra geloofde in de herrijzenis van de Philippine 67. Hij kocht het wrak. Dat krijgt nu bij de Oosterscheldewerf in Goes een 'extreme makeover'. De werf een réïntegratieproject Drie avonden en nachten achter elkaar werk aan A58. door Harmen van der Werf goes - Gebruikers van rijksweg A58 moeten begin volgende week rekening houden met werkzaam heden in de Vlaketunnel en op knooppunt Markiezaat bij afslag Antwerpen. De noordbuis van de Vlaketunnel, van Bergen op Zoom naar Goes, gaat maandag om 19.30 uur dicht van de gemeente Goes, leverde dit jaar zijn eerste, gerestaureerde schip af: de Betje, ook al een Zeeuwse schouw. Nu weer een? Dijkstra: „Ja, maar er zijn er nog maar drie in Nederland, dus ze zijn zeldzaam. Twee in Zeeland, de Betje en dit schip, en eentje in Friesland, de Else Maria. Schou wen werden alleen in Zeeland ge bouwd, meestal bij Verras in Paal. Het type bestaat al honderden ja ren." Vergeleken met hoogaarzen en hengsten is het een simpele schuit. Was de schouw een Volkswagen Golf, dan de hoogaars zeker een Mercedes. Die kostte in 1924 al gauw achttienhonderd gulden, ze ker vijfhonderd gulden meer dan een schouw. Maar Dijkstra houdt en blijft afgesloten tot 6.00 uur dinsdagochtend. Het verkeer wordt omgeleid over de oude rijks weg vanaf afrit 33 (Yerseke/Hans- weert) tot oprit 35 (Kapelle). De zuidbuis van de Vlaketunnel, van Goes naar Bergen op Zoom, wordt een dag later onder handen geno men. Van dinsdag 19.30 uur tot woensdagochtend 6.00 uur. Het verkeer wordt dan ook omgeleid via de oude rijksweg. Rijkswaterstaat blijft dan nog be zig op de A58 en wel van woens dagavond 31 oktober 19.30 uur tot pen. Dijkstra is getrouwd met Ma- rietje, een rasechte Bruse. Hij voelt zich inmiddels meer 'lokaio' dan menig dorpeling. Als geboren Bra bander is hij het toonbeeld van to tale integratie. Dat verklaart een beetje waarom hij in 2002 de portemonnee trok. „De eigenaresse van De nieuwe zorg, een lief blond meisje uit Nieuwendijk, zat in de schulden. Anderen zeiden: 'Stook hem maar op', maar ik vond dat deze schouw behouden moest blijven. Boven dien was 'ie beter dan de Betje. Als je daar je vinger tegen drukte, ver pulverde het hout. Dit schip is nog redelijk hard." Nu staat hij op bok- 'Anderen zeiden: 'Stook hem donderdagochtend 1 november 6.00 uur op de zuidbaan tussen Zanddijk en Rilland. De oude rijks weg doet weer dienst als alterna tief, vanaf afrit Yerseke/Hansweert tot oprit Rilland. Verderop de A58, bij knooppunt Markiezaat, wordt gewerkt van maandag op dinsdag en van dins dag op woensdag. De verbindings weg vanuit Antwerpen richting Vlissingen is afgesloten. Het ver keer wordt omgeleid richting Ber gen op Zoom en bij Hoogerheide terug over de A58. Restauratie schouw De PH 67 is in 1924 gebouwd op de scheepswerf van Verras in het Zeeuws-Vlaamse Paal. Opdrachtgever Emile Abro- scheer uit Philippine gebruikte het schip voor mosselkweek. Het houten schip is de laatste bestaande mosselschouw. Wout Dijkstra uit Bruinisse is de tiende eigenaar. - De nieuwe zorg, zoals de schouw heet, ligt sinds 2003 in Goes. - De Oosterscheldewerf restau reert het schip in de komende drie jaar. De werf is een reïnte gratieproject van de gemeente Goes. Doel is dat een handje vol baanzoekenden met restau ratie werkervaring opdoet. wel van zo'n oerschip. En laat De nieuwe zorg nou ook nog 'uniek in zijn soort' zijn. Een lomp werk- schip, zonder het sexy achterwerk van de Betje, dat voor een betere stroomlijn een Lemmer Gatje kreeg. „De Betje was een passagiersschip, een veerboot tussen Kamperland en Veere. Maar hier praten we over de enige, echte mossel- schouw die er nog is. De families Abroscheer en Rammeloo uit Phi lippine visten er decennia mee. Kijk jongen, op deze foto ligt 'ie in de haven van Philippine. Is het geen plaatje?" Wout Dijkstra is een man van de zee. Sleepbootka pitein bij Smit Harbour. In zijn vrije tijd zeilt hij met zijn 104 jaar oude ijsselaak De cleene mossel, waarmee hij deze week weer de Bietenrace vaart, een driedaagse tocht van historische vrachtsche- maar op', maar ik wilde deze deze schouw behouden' ken in de loods van de Oosterschel dewerf waar baanzoekenden die werkervaring opdoen, de schouw in drie jaar tijd zijn oude glorie te ruggeven. „De werf doet meer, we herstellen bijvoorbeeld ook fiet sen, maar zo'n schip is toch het boegbeeld van het project", ver klaart manager Ab van de Ven de keuze om toch weer aan een histo risch schip te beginnen. De restauratie kost zo'n anderhal ve ton. De werf levert gratis ar beid. Voor de materiaalkosten zoekt Dijkstra geldschieters. De provincie zegt al 47.000 euro toe. Dijkstra's stichting zoekt nog be stuursleden. Bij voorkeur mensen die een leuk bedragje meenemen of kunnen ritselen... Gedeputeerde Staten achten schade aan bloemdijken minimaal. door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - De provincie is niet van plan handhavend op te treden tegen een varkenshouderij aan de Groene- of Hokseweg bij Oud-Vossemeer. Het bedrijf, Britt BV, zag vorig jaar zijn milieuvergunning voor uitbrei ding vernietigd worden door de Raad van State. Die uitbreiding had op dat moment echter al wel plaatsgevonden. De Stichting Var kens Nee eiste daarop dat de pro vincie handhavend zou optreden tegen de nieuwe stal, zodat er nog 4800 varkens over zouden blijven. Daar is wel een vergunning voor. Varkens Nee zegt dat door de uit breiding meer ammoniak wordt uitgestoten, wat slecht is voor de nabij gelegen bloemdijken. In februari weigerde de provincie al op te treden. In plaats daarvan gaf ze een gedoogbeschikking af De bezwaren die daar tegen wer den ingediend, worden nu weder om ongegrond verklaard. Volgens GS staat het stil leggen van het be drijf niet in verhouding tot de ge ringe schade aan het milieu. Daar komt bij dat binnenkort waar schijnlijk een nieuwe milieuver gunning wordt afgegeven. Goese partij wil veld horen over reilen en zeilen in de thuiszorg. door Frank Balkenende GOES - Het CDA in Goes houdt woensdag 14 november een bijeen komst over de WMO, de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Gemeenten zijn sinds begin dit jaar verantwoordelijk voor de huis houdelijke zorg. Volgend jaar beste den ze - de Zeeuwse gemeenten gezamenlijk - die zorg opnieuw aan. Thuiszorgorganisaties kunnen daarop inschrijven. Het CDA wil van ouderen, seniorenraden, cliën tenraden en zorgpersoneel horen hoe het reilt en zeilt in de thuis zorg. Volgens fractievoorzitter E.van Waveren-van der Veen is het zaak nu informatie te verzame len om straks gedegen te kunnen terugkijken op het eerste jaar WMO. „We willen bijvoorbeeld in zicht in hoe de indicaties verlo pen. Dat gaat nu vaak telefonisch. Het kan zijn, en denk ik met name aan ouderen, dat mensen minder hulp vragen dan ze eigenlijk nodig hebben. Gewoon omdat ze zeggen 'dat het wel meevalt', zich flinker voordoen dan ze in werkelijkheid zijn." Ook moet aan het licht komen Het CDA Goes is benieuwd naar de ervaringen van mensen die huishoudelijke hulp krijgen of in de thuiszorg werken. Ze kunnen 14 november hun zegje doen. waarom thuiszorgorganisaties in de financiële problemen zijn geko.- men en mogelijk personeel moe- ten ontslaan of in elk geval een an dere werkplek/functie geven. J Van Waveren: „Je hoort steeds dat* er niet anders wordt geïndiceerd dan vroeger. Dat zou betekenen dat de zorgaanbieders voorheen te hoog gekwalificeerd personeel voor thuishulp hebben ingezet." Ze maakt zich zorgen over de ge volgen. Een aantal werknemers in de thuiszorg moet straks wellicht lager geschoold werk doen en in ploegendienst werken. „Daar zit wel een probleem." De WMO-bijeenkomst begint 14 november om 20.15 uur in het Goe se hotel Terminus. Het terrein van de voormalige oliehandel Van den Dries aan de Postweg in hartje Lewedorp. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46