beschadigen in een museum Moord in Nigeria blijft raadsel Glas wol in dak voorkomt een lopend vuurtje Erfgoed Peijs wil sneller informatie over kerncentrale PZC Woensdag 24 oktober 2007 3 sprinklerinstallatie onderverdeling in verschil lende ruimtes om versprei ding van vuur en rook te verhinderen automatische brandmelder, doorgeschakeld naar brandweer slecht brandbare dakisolatie, zoals glaswol brandvertragende deur, houdt brand minimaal een half uur tegen Brandveiligheid in het museum COMMENTAAR Zeeuwse musea werken aan de opzet van een calamititeitenplan. Daarin wordt in overleg met de brandweer niet alleen vastgelegd wat wordt gedaan aan preventie, maar tevens welke kunstschatten uit de collectie in noodgevallen als eerste moeten worden gered. Bij brand hebben veel Zeeuwse musea hun zaken maar half voor elkaar. Over de veiligheid van mensen is doorgaans goed nagedacht. Maar een simpel plan om in elk geval de belangrijkste stukken te redden, ontbreekt nogal eens. Een rondgang naar aanleiding van de verwoesting van het Amersfoortse Armando Museum leert dat het Zeeuwse culturele erfgoed lang niet overal optimaal is beveiligd. Museumbranden komen weliswaar niet vaak voor, maar dat is geen reden om de brandbestrijding te veronachtzamen. Een kleine veertig Zeeuwse instellingen werkt samen aan verbetering. Dat is goed, maar ook laat. In Amersfoort gingen eergisteren 55 onvervangbare kunstwerken in vlammen op. In verzekeringstermen is dat slechts drie miljoen euro. De culturele waarde is echter vele malen hoger. Zo is het ook met de collecties van de Zeeuwse musea. Het belang van het doorgeven van ons cultureel erfgoed aan volgende generaties is niet in geld uit te drukken. Dus mogen museumbeheerders alleen wegkomen met het verweer dat sprinklerinstallaties zo duur zijn en dat ze waterschade veroorzaken, als ze minstens gelijkwaardige alternatieven aanwenden. Daarbij kan investeren in preventie overigens net zo nuttig zijn. Hoe dan ook, de kleine culturele ramp in Amersfoort moet voor alle Zeeuwse musea aansporing zijn om de bescherming van hun collecties snel op orde te brengen. PZC Donja Odijk door Marcel Modde Met het pas verbouwde Zeeuws Mu seum in de proviciehoofdstad zit het wel goed. Ook in het Stadhuismu seum in Zierikzee wordt bij de grondige reno vatie volgend jaar de brandveiligheid niet verge ten, verzekert veiligheidsadviseur Peter West huis. Aan de situatie rond de historische streek- collectie in Goes heeft heeft de brandweer eveneens met de nodige zorg besteed, aldus hoofd pro-actie en preventie Jeroen Brussé. En zo zijn er in Zeeland nog wel een paar aan te wijzen die hun zaakjes goed voor elkaar heb ben. De Burghse Schoole en het Vlissings Mu- zeeum bijvoorbeeld oefenen jaarlijks met de brandweer. Maar de meesten schieten op dit vlak tekort. Volgens Marloes Matthijssen van de Stichting Sociaal Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) ontbreekt het bovendien aan een goed doordacht plan om de belangrijkste stukken uit de collectie te redden, mocht het misgaan. Die kennis hoort thuis in een zogeheten aanval splan voor de brandweer. „Dan weten ze altijd in één oogopslag op welke plek de meeste in zet moeten worden geleverd. Dat betekent ook dat het museum beseft dat zo'n belangrijk stuk niet op de muur moet worden vastgezet." In totaal 38 musea en archieven in Zeeland heb ben zich aangesloten bij het veiligheidsnetwerk Zuunig op Erfgoed dat de SCEZ begin dit jaar in het leven heeft geroepen. De instellingen op Walcheren, Schouwen-Duiveland en Tholen hebben inmiddels een calamiteitenplan inge diend. De regio's Bevelanden en Zeeuws-Vlaan- deren volgen binnen een paar maanden. Voor gelegenheden waar meer dan vijftig men sen binnen kunnen, is een gebruiksvergunning verplicht. Dat zegt alles over een veilige vlucht route, aldus brandweerman Brussé, maar niets over schadepreventie. „Het museum in Goes is bijvoorbeeld niet verplicht een volledige brand- meldinstallatie aan te leggen, maar heeft dat wel gedaan." Daarmee zijn veel problemen te voorkomen, al dus adviseur Westhuis. Wat ook helpt is het in delen van het pand in afzonderlijk afsluitbare ruimten met brandvertragende wanden en deu ren. „Dat geeft de brandweer een half uur extra de tijd om het vuur te blussen." De inbouw van sprinklers is minder vanzelfsprekend, zegt Westhuis in relatie tot de hoge installatiekos- ten en gevolgen van waterschade. Dat de brand door werkzaamheden aan het dak is ontstaan, duidt volgens hem op het ge bruik van verkeerde dakisolatie; purschuim in plaats van glaswol. Oververhit pur smeult onge merkt door en gaat vervolgens druppelen. Familie op Tholen weet nog niets over moord op Tony Kouwenhoven. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De onzeker heid is bijna niet meer te dragen. Bijna twee maanden na de moord op Tony Kouwenhoven in Nigeria weet zijn familie op Tholen nog steeds niets over de toedracht. „Af en toe moet ik het gewoon even naast me neerleggen", zegt broer Ed Kouwenhoven. „Anders word ik er krankjorum van." Tony, een voormalig inwoner van Sint-Maartensdijk, werd begin sep tember dood aangetroffen in zijn woning in Nigeria. In dat land run de hij een baggerbedrijf. In eerste instantie gingen er geruchten over een wraakactie vanwege niet gele verde auto's, maar later zei de poli tie dat de Nigeriaanse vrouw van Tony werd verdacht. „Ik kan me niet voorstellen dat zij het heeft ge daan", zegt Ed. De inwoner van Tholen hangt regelmatig aan de lijn bij Buitenlandse Zaken, maar hij wordt er nauwelijks wijzer van. Ook zijn paar contacten in Nigeria kunnen hem niet verder helpen. Zij horen ook niets meer. Toch weet Ed dat het onderzoek nog loopt en daar houdt hij zich aan vast. Bij het ministerie hebben ze hem bovendien verzekerd dat het lichaam nog niet begraven is. Overigens twijfelt de familie over het al dan niet terughalen van To ny naar Nederland. „Het was zijn wens om in Nigeria te worden be graven", zegt Ed. „Maar ja, als zijn vrouw het heeft gedaan, ga je daar toch weer over twijfelen." Ed hoopt dat aan alle onzekerheid snel een eind komt. „Natuurlijk omdat we willen weten waarom hij is vermoord, maar vooral, om dat we hem dan een waardige be grafenis kunnen geven. Voor onze ouders is dit een heel zware perio de. Ik heb mijn werk als afleiding, maar die mensen zitten hele da gen thuis met z'n tweetjes." door Jeffrey Kutterink BORSSELE - Commissaris van de ko ningin Carla Peijs wil beter wor den geïnformeerd over de veilig heid van de kerncentrale in Borsse- le. Ook wil ze om het half jaar een overleg met de directie en de bur gemeester van Borsele. Dat schrijft Peijs in antwoord op vragen van PvdA en GroenLinks. Vorige week werd bekend dat de Kernfysische Dienst (KFD) de kerncentrale vorig jaar op de vin gers heeft getikt. De nucleaire waakhond van het ministerie van VROM maakte zich zorgen over de toename van het aantal storingen in de centrale in 2005, hoge werkdruk, afname van aandacht voor nucleaire veiligheid en de afstand tussen medewerkers en management. Het ministerie is verantwoordelijk voor het toe zicht. Vandaar dat er geen afspra ken met de provincie zijn over in formatie-uitwisseling. Peijs stelt dat er dit jaar 'slechts een incident' is geweest van de laagste catego rie'. Haar conclusie is 'dat commo tie over de VROM-brief geen recht doet aan de feitelijke situatie'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3