Zeeland 'Patiënten kan je niet bestellen' r 1 van de donkere nacht O intratuin dienst' M GRASMAAIERS Tramper PZC Woensdag 24 oktober 2007 I 31 eens een hert gespot en vos sen zien we hier ook regel matig." door David Duijnmayer Zestien jaar draait ze al nachtdiensten, waarvan de laatste vier en halfjaar op de spoedeisende hulp van het Oosterschelde ziekenhuis in Goes. Als verpleegkundige werkt Monique van Gooi elke drie weken twee of drie nachten van 22.45 tot 7.45 uur. „Absoluut geen punt", vindt ze. „Ik kan gelukkig goed overdag slapen. Tij dens nachtdiensten slaap ik overdag vaak langer dan ik anders 's nachts zou slapen. Als ik thuiskom ga ik met een mijn bed in. Voor het avondeten sta ik dan weer op. Sommigen collega's kun nen minder goed omschake len. Die krijgen het de twee de en derde nacht erg zwaar." Van Gooi komt eerder tot rust tijdens het nachtelijke werk. „Je bent 's nachts maar met z'n tweetjes, over dag is er veel meer drukte om je heen. En als er niks te doen is, zet je gewoon een filmpje op." Toch kan het ook wel eens zwaar zijn. „Er zijn nachten dat je geen bal te doen hebt, dat is wel taai. Het zwaarste moment is tussen 's mor gens tussen vier en virj uur. Om dan wakker te blijven drink ik vooral veel koffie en eet ik lekker veel: chips, snoepjes, koekjes. Alles waar suiker in zit eigenlijk." Van Gooi heeft daarom lie ver wat te doen. „Laat mij maar lekker werken. Dat klinkt misschien raar, want eigenlijk wil je natuurlijk niet dat mensen spoedeisen de hulp nodig hebben. Maar ik heb het liever druk, dan gaat de nacht sneller." Zodra een patiënt binnen komt, speelt vermoeidheid geen rol meer. „Ie staat dan meteen op scherp. Het is niet altijd even ernstig, maar in princi pe komen hier toch mensen die niet tot de volgende dag kunnen wachten. Soms gaat het echt om leven of dood." Van te voren is Van Gooi daar niet nerveus over. „Als je constant bezig bent met wat er zou kunnen gebeu ren, kan je hier niet werken. Op het moment dat het no dig is, sta je er. Dan zit het zo in je hoofd wat je moet doen." O „Het is hier in het zieken huis altijd rennen of stil staan. Soms zit je uren te niksen, soms komen er op eens vier patiënten tegelijk binnen. Dat onverwachte maakt het ook leuk. )e kan patiënten nu eenmaal niet bestellen." Over de gevolgen van nachtelijk kunstlicht voor de mens is nog niet zoveel bekend. Wel stelde de Gezondheidsraad vast dat buiten verlichting de avond en nacht ver kort. Dat leidt tot stress en in com binatie met andere stressfactoren in de leefomgeving tast het de ge zondheid aan. Een recent onder zoek wijst uit dat negen op de tien Nederlanders willen dat reclame- en sierverlichting na twaalf uur 's nachts uitgaan. Een meerderheid wil dat de overheid regels opstelt om de toename van dergelijke ver lichting (reclamemasten, aanlich ten van kerken, monumenten, kan toren en andere gebouwen) tegen te gaan. De ZMF is het daar van harte mee eens. Vrouwen die in nachtdiensten wer ken hebben een vijftig procent ho gere kans op het krijgen van borst kanker. Het heeft te maken met het hormoon melatonine, dat het menselijk lichaam aanmaakt als het donker is. Melatonine heeft een remmend effect op het ont staan van kanker en effect op de skeletontwikkeling, voortplanting en gewicht. Het gaat er bij de Nacht van de Nacht natuurlijk niet alleen om slechts eens per jaar te ontdekken dat duisternis iets moois heeft, merkt Ernst op. Het gaat veel bre der. „Het moet mensen aan het na denken zetten over verlichting. Dat spaart ook weer energie. De donkerte koesteren en energiebe sparing dat is het achterliggende doel." Ze geeft aan dat bedrijven meer kunnen bijdragen. Bijvoorbeeld door een lichtplan te maken, waar bij onder meer het gebruik van sensoren is meegenomen. Die zor gen ervoor dat lichten alleen bran den als het voor werk nodig is. „Ook bij de openbare verlichting kunnen nog heel wat oude lam pen vervangen worden door ener giezuinige." Behalve op Tholen zijn er in alle regio's activiteiten. Van een reflec torspeurtocht voor kinderen, dine ren bij kaarslicht en sterren kijken, tot nachtpoëzie. Iedereen kan mee doen aan de landelijke nachtfoto wedstrijd of aan een bedrijf, ge meente of instelling vragen het licht te doven tijdens de Nacht van de Nacht. Voor de deelnemers is er een nachtpakket, met informatie over licht en donker en het kinder verhaal Dirk en Otto. Q www.zmf.nl www.nachtvandenacht.nl Nachtelijke activiteiten op negen plaatsen De activiteiten tijdens de Nacht van de Nacht op 27 oktober spelen zich af tussen 19.00 en 23.30 uur. Om teleurstelling te voorkomen en met het oog op een soepele organisatie is aanmelden vooraf aan te bevelen. Ouwerkerk, boerderij De Stelle, Stelweg 3, ontdek het donker in het kre- kengebied. Op pad met de Schemerschim (18.00-19.30 uur), reflectors peurtocht voor kinderen (19.00), verhalenverteller. Renesse, Ecoscope, Wilhelminaweg 2, Renesse bij kaarslicht. Nachtwande ling (20.30 uur). Neeltje Jans, parkeerplaats Deltapark (vlaggen excursiebord), nachtelijk Neeltje Jans. Nachtwandeling langs strand en door duin (22.00 uur). Ellewoutsdijk, fort, Fortweg 2, nachtelijk griezelen met natuurwezens, met name voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Goes, MEC De Bevelanden, Kattendijkseweg 23, ontwaak-wandeling met ontbijt, 07.00-09.00 uur (aanmelding 0113-252628). Oostkapelle, museum Terra Maris, Duinvlietweg 6, dichter bij het donker. Nachtwandeling door de Manteling en nachtgedichten door Johanna Kruit (21.00 uur), workshop nachtfotografie (20.00 uur). Middelburg, sterrenwacht Philippus Lansbergen, Herengracht 52, het landschap van de maan. Vanaf 19.30 uur. Axel, watertoren aan de Kinderdijk, nacht van de nacht bij de watertoren. Vleermuizenexcursies 19.45 en 20.30 uur, lezing over muizen en andere nachtdieren, kinderactiviteiten in heemtuin, nachtverhaal om 21.15 uur. - Cadzand-Bad, bezoekerscentrum Zwin en op het strand, romantiek heeft niet veel licht nodig. Nachtverhaal voor kinderen om 19.00 uur, wande ling langs en in het Zwin (19.30 uur), jambee rond strandvuur, nachtpoë zie op strand, sterren kijken met sterrenwacht de Polderster. Bel voor de dichtstbijzijnde Intratuinvestiging 0900-7707700 of kijk op: www.intratuin.nl •Tot 50% stiller De sterksten in hun klasse Perfecte kwaliteit, prima prestaties en comfort Voor meer informatie en advies: POWER EQUIPMENT 's-Gravenpolder Tel. 0113-311 451

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33