Zeeland 'Er gaat niets boven een nach Nadenken over belang Extraatje is dode mus 30 Woensdag 24 oktober 2007 PZC ZES VRAGEN AAN Net als sport is dansen goed voor de gezond heid, blijkt uit onderzoek. Afrikaanse dans is het intensiefst: de inspanning is te vergelij ken met die van een voetbalwedstrijd. PETRA VAN DEN HOEK Naam: Petra van den Hoek Leeftijd: 48 Woonplaats: Ellemeet Beroep: clustercoördinator bij de GGD Zeeland Passie: Afrikaanse dans door Cornelleke Blok U heeft vast een enorm goede conditie, of niet? „Ik denk het wel ja. Ik doe al tien jaar aan Afrikaanse dans. Niet elke dag, maar ik heb wel elke week anderhalf uur les." En voelt u zich na zo'n les inderdaad alsof u een potje heeft gevoetbald? „Ja, soms wel. Ik voel in elk geval goed dat mijn lichaam heeft; gewerkt." Spierpijn? „Inmiddels niet meer, behalve als ik na de zomerstop weer begin." Waar zit die intensiviteit 'm in? - „Bij Afrikaanse dans gebruik je alles: armen, benen, schouders, heupen, rug. Het ontbreekt er nog net aan dat je je oren beweegt. Vaak maak je ook nog sprongen. Het is een soort uitspatting op muziek. Ik doe ook aan Spaanse dans, maar daar word ik niet moe van. Na tien minuten Afrikaanse dans loopt het zweet van mijn hoofd, terwijl er na tien minu ten flamengo nog geen straaltje te zien is. Afrikaanse dans is heel ver moeiend, maar je krijgt er tegelijkertijd ook heel veel energie van." Oh, hoe komt dat dan? „Ja, ik weet het ook niet. Het is heel gek: de muziek en de opzwepende ritmes zorgen ervoor dat je je nergens anders mee bezig kunt houden. Aan de boodschappen denken is er niet bij. Het is een hele goede uitlaat klep. Gewoon ontiegelijk prettig." Beter dan sport? „Ja, voor mij wel. Ik vind bewegen op muziek ontzettend leuk. Leuker dan hardlopen. Zo'n groep stimuleert enorm en het basale ritme spreekt me aan. Het is een aanrader, maar je moet wel een beetje expres sief zijn. Je staat toch te schudden met je billen, heupen en borsten." Zeeuwse mantelzorgers zijn beledigd door mantelzorgcompliment. door Claudia Sondervan goes - Zeeuwse mantelzorgers voe len zich beledigd door het zoge naamde 'mantelzorgcompliment', het douceurtje van 250 euro waar mee het kabinet zijn waardering wil uitdrukken voor de mantelzor gen Volgens patiëntenplatform Het Klaverblad reageren mensen verontwaardigd op de voorwaar den voor het extraatje. Zo moet er professionele hulp zijn maar tellen huishoudelijke hulp of private thuiszorg niet mee. De ver pleegde moet een AWBZ-indicatie hebben voor minimaal zes maan den en afgegeven na 1 april 2007, toen het gewijzigde indicatiebe- sluit inging. Of indicatie danwel herindicatie moet zijn aange vraagd. Bovendien moet in die in dicatie de mantelzorg opgenomen zijn. Het extraatje geldt dus voor 'formeel aangestelde' mantelzor gers die het werk niet alleen doen, voor een patiënt die zijn admini stratie op orde heeft en die niet in een verpleeghuis verblijft. Tachtig procent van de zorg wordt in Ne derland onbetaald gegeven, thuis en in instellingen als verpleeghui zen. Mezzo (www.mezzo.nl) verza melt reacties op de regeling. door Raymond de Frel Nee, echt niet. Michel de Greve (34) uit Oostburg is onder werktijd nog nooit in slaap gevallen. „Dat is mij in mijn militaire diensttijd wel inge prent. Ik ben in Bosnië ge weest, waar de sergeant be hoorlijk tekeer kon gaan als je verzaakte. Het kan natuur lijk ook niet: stel je voor dat er iets gebeurt en je zit net te pitten...", zegt de vader van drie jonge kinderen. Die gedachte is de leidraad voor goed functioneren in de nachtelijke uren, ook in De Greves huidige functie. Hij is voor Security Neder land in volcontinu-diensten actief in de bewaking op chemieconcern Dow in Ter- neuzen. Waar sommige collega's de nachtdiensten verfoeien, houdt De Greve er een ande re gedachte op na. „Echt, als je aan mij vraagt: 'ochtend, middag of nacht?' kies ik meteen voor het laatste", zegt hij. Hij draait eens in een cyclus van zeven weken een keer drie opeenvolgende nacht diensten en een keer vier nachten. „De eerste nacht is het zwaarst, omdat je dan nog moet omschakelen. Maar de rust, het op jezelf aangewe zen zijn, ik vind het heer lijk. Als het werk het toe laat, lees ik veel of doe din gen op de computer om de tijd te doden", voegt hij er nog aan toe. Sinds De Greve vader is van Patrick (3) en de anderhalf jaar jonge tweeling Nick en Tessa merkt hij wel dat het draaien van nachtdiensten zwaarder wordt. „Althans, het slapen gaat door de kinderen wat moei lijker. )e kunt ze overdag niet stilhouden, dat wil ik trouwens ook helemaal niet. Daarom slaap ik tegenwoor dig met oordoppen in. En mijn vrouw Cynthia draagt ook haar steentje bij door tijdens mijn slaapuren voort durend met de kinderen in de weer te zijn. Nogmaals, ik zou de nachtdiensten nu nog niet willen missen, maar vanwege de kinderen weet ik niet of ik dit tot mijn pensioen volhoud." De Greve werkt 's nachts vooral binnen, maar geniet zo nu en dan wel van de 'nachtelijke schoonheid.' r, AV.; A Sterrenhemels, opkomende zonnetjesEn ik mag dan wel bij een chemieconcern werken, maar je staat' steld van de dieren di hier kunt zien. Zo hel Op 27 oktober, als de zomertijd verschuift naar de wintertijd en één dag voor volle maan, moet heel Nederland zoveel mogelijk verduisterd zijn. Lichten doven tijdens de derde Nacht van de Nacht, om zo aandacht te vragen voor de schoonheid van het donker en om duidelijk te maken hoe oververlicht ons land is. In Zeeland zijn er op negen plekken speciale activiteiten. door Rinus Antonisse Melissa Ernst van de Zeeuwse Milieu Fede ratie (ZMF) is zonnig gestemd. Ze straalt zelfs. De Nacht van de Nacht be gint steeds meer te leven. Dat merkt ze bij de voorbereidingen. Mensen herinneren zich het mooi ste donkere plekje in Zeeland (het Goese Sas werd vorig jaar win naar), instellingen en bedrijven willen graag meedoen. Vorig jaar beleefden circa achthon derd mensen de schoonheid van de nacht tijdens diverse activitei ten. Ernst hoopt komende zater dag op meer dan duizend belang stellenden. Ze is zeer ingenomen met de oproep van Zeeland Seaports om in de havengebieden van Terneuzen en Vlissingen zo veel mogelijk lichten uit te doen. „Een heel positieve actie." Ook een aantal gemeenten haakt op verschillende wijze (zelf lichten do ven, meewerken met activiteiten) in. Het is méér dan een 'speeltje' waarmee de milieubeweging aan dacht wil trekken, verzekert de ZMF-medewerker. De duisternis staat steeds meer onder druk door de almaar toenemende verlich ting. De Nederlandse nacht wordt elk jaar drie procent lichter. Op veel plekken is een volle sterrenhe mel niet meer te zien. Nachtdieren raken in de war, mensen kunnen slecht slapen. Ernst wijst erop dat Nederland één van de meest ver lichte landen ter wereld is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32