Water kan veel 'ProRail moet stremming beperken' PZC Op zoek naar Flip De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 24 oktober 2007 PZC ERNSTJAN ROZENDAAL Met tweeënhalf miljoen anderen zat ik zondagavond aan de buis gekluisterd bij de finale van Op zoek naar Evita. Na een wekenlange, zenuwslopende competi tie kozen de tv-kijkers wie de hoofdrol mag vertolken in de Nederlandse versie van de beroemde musical. De formule is bekend van Idols, So you wannabe a popstar en De X-factor. Dat zou Omroep Zeeland eigenlijk moeten kopiëren, bedacht ik, net als ze hebben gedaan met Rinkrieë mee de sterren. Ineens schoot me de advertentie te binnen die ik zaterdag in de krant zag staan. De omroep zoekt een nieuwe hoofdredac teur, een opvolger van Flip Feij. Hij was voor Omroep Zeeland wat Evita was voor Argentinië. Grondlegger van radio, televi sie, kabelkrant en internet, geliefd en gehaat, een levende Zeeuwse legende. Met diens po tentiële opvolger ga je toch geen ouderwetse sollicitatiegesprek ken voeren? Ik zag meteen het concept voor me van een nieuw programma: Op zoek naar Flip. Onder voorzitterschap van oude rot Marjan Berk (bij Evita vervulde Willem Nijholt die glans rol) voelt een jury van Zeeuwse omroepkanonnen als Hans Laroes, Kees Slager en Marjon de Hond de kandidaten aan de tand over radio, televisie, internet en - heel belangrijk - hoe snel ze de PZC kunnen lezen. Elke week valt er iemand af Op oudejaarsavond volgt de ontknoping. De winnaar krijgt zijn of haar arbeidscontract uit handen van Karla Peijs, de Zeeuwse loop van den Ende. Het is immers de provincie die de omroep betaalt. Om vijf voor twaalf zorgt Flip zelf voor een spectaculair slot. Achter een ouderwetse microfoon en tussen twee Zeeuwse vlaggen zingt hij dé kraker uit Evita, met een licht gewijzigde tekst: 'Huil niet om mij, Omroep Zeeland.' Zelfs als het geen goede hoofdredacteur oplevert, is het voor tv-kijkend Zeeland toch tien weken lang genieten. Hij was voor Omroep Zeeland wat Evita was voor Argentinië COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bei PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Vingerhoed van Sara Reigersberg, 1594, collectie Zeeuws Genoot schap Charley Toorop, Aan de Toog (de tail) Westkapelle, 1933 Glas-in-ioodramen van de familie Schorer, 1623, particuliere collectie Kendi of waterkruik, Chinees porse lein, 1590-1600, collectie ICN Het Armando Museum in Amersfoort had geen sprinklers, die in geval van brand water sproeien. Het vuur verwoestte voor miljoenen aan kunstwerken. Ook in het Zeeuws Museum zijn geen sprinklers geïnstalleerd. door Ondine van der Vleuten Sprinklers? Nee, die zijn er in het Zeeuws Museum niet", zegt conservator Hes- ther van den Donk. Het is de bedoeling dat ze alleen bij brand water sproeien, maar sprin klers staan erom bekend dat ze soms per ongeluk afgaan. En als er wel vuur is, besproeien ze vaak een gebied dat veel ruimer is dan waar direct gevaar dreigt. „Het wa ter kan zo veel beschadigen, dat wij het middel erger vinden dan de kwaal." Toen Van den Donk nog maar net Door het hele museum heen han gen topstukken die bij een even tuele brand hoog op het prioritei tenlijstje staan. Er is een lijst met absolute toppers - maar die geeft Van den Donk uit veiligheidheids- overwegingen niet prijs. „De waar de is niet altijd een kwestie van geld. Het gaat ook om de vervang baarheid en het historisch belang van een voorwerp." Een jaar of negen geleden liep de conservator door de voormalige koninklijke slaapvertrekken, toen ze een brandlucht rook. „Bij las- werkzaamheden aan het dak bleek een vonk op het houten tongewelf te zijn gevallen. Dat dak is nog steeds het zwakke punt van dit ge bouw." Alle musea op Walcheren zitten in het Netwerk Veiligheidszorg Wal cheren, een initiatief van de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (Scez). „Ton Cremers, een specia list op het gebied van beveiliging en calamiteitenplannen, heeft ie dereen bezocht. Bij ons heeft hij bij de verbouwing geadviseerd: overal zijn brandwerende deuren die de brand als het ware kunnen insluiten en bij de inrichting zijn brandwerende materialen ge- 'Onze eerste zorg is altijd het publiek, want mensen zijn waardevoller dan welk topstuk ook' Jan de Maecht, Slag bij Rammekens (detail wandtapijt), 1596-1598, col lectie Provincie Zeeland bij het museum werkte, zijn er wel eens schilderijen ten prooi ge vallen aan het vuur, herinnert ze zich. „Het ging om werken die wij in bruikleen gegeven hadden aan de provincie. Die had ze in een pand in de Wagenaarstraat han gen. Op een avond ontstond brand in een prullenbak. Die schil derijen zijn verloren gegaan, maar gelukkig waren ze niet zo waarde vol." Als hoofd 'collectiehulpverlening' is ze nauw betrokken bij de plan nen die zijn opgesteld om calami teiten het hoofd te bieden. Op al lerlei plaatsen in het pand hangen de calamiteitenwijzers van het In stituut Collectie Nederland. „Daar in staat precies welke stappen je moet nemen bij bijvoorbeeld dief stal, wateroverlast of brand. Daar naast hebben we ons eigen calami teitenplan." De conservator hoeft niet lang na te denken over de vraag, wat in dat geval het eerst gered zou moe ten worden. „De wandtapijten. Onze serie is extra waardevol om dat het nog de enige is die een zee slag afbeeldt. Ooit hing er nog een serie in het House of Lords in En geland, maar die is in de negen tiende eeuw verwoest bij een brand." bruikt. Verder hebben alle mede werkers een cursus kleine blusmid delen gehad." Mocht er onverhoopt brand uitbre ken, dan kan Van den Donk terug vallen op draaiboeken die overal klaarliggen. „Het eerste contact is met de brandweer, want die kan de situatie en de vluchtwegen het beste inschatten. Onze eerste zorg is altijd het publiek, want mensen zijn waardevoller dan welk tops tuk ook. Daarna volgt evacuatie van de collectie, voor zover moge lijk aan de hand van prioriteiten lijstjes. Vrijwilligers worden opge roepen, noodbehuizing geregeld bij het Zeeuws Archief en de Zeeuwse Bibliotheek, transportbe drijven gebeld voor het vervoer, je instrueert het evacuatieteam, zorgt voor gereedschap en materia len, sleutels voor de vitrines en schilderijen en alarmeert Docu- mentenwacht, restauratoren en an dere instellingen die de voorwer pen kunnen 'beredderen' en stabi liseren." Het is de bedoeling dat alle deelne mers aan het Netwerk binnenkort een oefening collectiehulpverle ning houden, vertelt Van den Donk. „En dan moeten we eens kijken waar je tegenaan loopt als je daadwerkelijk gaat evacueren." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 5 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadeie informatie Kamerleden willen dat minister druk uitoefend op spoorbeheerder door Marcel Modde DEN HAAG - Een maand durende stremming van het Zeeuwse trein verkeer is onacceptabel, vinden de CDA- Tweede Kamerleden Koppe- jan en Mastwijk. Ze willen dat minister Eurlings (CDA, Verkeer en Waterstaat) met beheerder ProRail gaat praten om de overlast te beperken. ProRail wil tussen 22 maart en 22 april het spoor vernieuwen. Deze week rij den er in verband met werkzaam heden ook al geen treinen tussen Vlissingen en Roosendaal en zijn passagiers soms meer dan drie uur onderweg. Naar aanleiding van die ervaring vragen de Kamerleden zich af hoe dat straks dan moet. Ze menen dat vertragingen gedurende een maand een te zware belasting vor men voor de studenten en zakelij ke gebruikers die afhankelijk zijn van de treinverbinding. Koppejan en Mastwijk willen van de minis ter horen of hij de langdurige stremming ook uit 'economisch- en sociaal perspectief verantwoord vindt'. „Hoe verhoudt deze over last en uitval van treinen zich met het streven van het kabinet om 5 procent reizigersgroei op het spoor te realiseren?" Het CDA in de raad van Goes heeft bij het college van B en W aangedrongen op actie tegen de ge plande één maand stremming. pagina 27: Zeeuwse treinreizigers la ten zich duperen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2