Nederlandse werknemer gaat voor geld 'Periode van minder welvaart nadert' Europees Hof verwerpt omstreden Volkswagen-wet 1 4 Woensdag 24 oktober 2007 PZC LUXEMBURG - Het Europese Hof van Justitie heeft de zo- Europese Unie staat de VW-wet het vrije verkeer van ka- geheten Volkswagen-wet, die de Duitse autobouwer pitaal in de weg. Door het besluit ligt de weg vrij voor moet beschermen tegen ongewenste overnames, als ille- Porsche om VW geheel over te nemen, gaal bestempeld. Volgens het hoogste gerechtshof in de foto Kai-Uwe Knoth/AP Slechts drie op de tien werkers zien perspectief in hun huidige baan. DEN HAAG - De Nederlandse werk nemer vindt geld het belangrijkst bij de keuze voor een werkgever. Een ruime meerderheid met een vaste baan overweegt over te stap pen naar een andere baas. Dat stelt adviesbureau Towers Perrin in een wereldwijd onderzoek on der werknemers. De resultaten zijn opvallend, zegt adviseur Suzanne Jungjohann. „Het is de eerste keer dat het basis salaris in Nederland in de top-tien staat en dan ook direct op één." In het buitenland staat het salaris al veel langer op de eerste plek. Een uitdagende functie komt bij de Ne derlander op de tweede plaats. Vorig jaar concludeerde Towers Perrin in een ander onderzoek nog dat werkgevers verkeerde mid delen inzetten om nieuw perso neel aan te trekken. Het salaris als lokkertje zou volgens het adviesbu reau helemaal niet werken, omdat werknemers andere arbeidsvoor waarden veel belangrijker vinden. Maar blijkbaar kiest de Nederlan der nu toch voor de centen. Nederlanders vinden geld het be- langrijkste bij de keuze van hun werkgever. Uitdaging in het werk komt op de tweede plaats, blijkt uit een wereldwijd onderzoek. Economisch journalist: wereldeconomie staat op punt van instorten. door Arend Pleysier AMSTERDAM - Wat gebeurt er als ons geld op een dag niet meer waard is dan het papier waarop het is gedrukt? Economische on heilsprofeten duiken op en econo misch journalist Willem Middel koop voert ze aan. „Wat met Ro me gebeurde, kan ons ook overko men. We hebben onze welvaart ge leend, niet verdiend." Een hotel in New York is opeens betaalbaar en een Ipod kost op va kantie een stuk minder dan thuis. Allemaal gevolgen van de lage dol- larprijs. Maar wat als de dollar goedkoper blijft worden? Wat als dat opeens heel snel gaat, zodat een trouwring meer waard is dan een kluis vol dollarbiljetten? „Alle economen weten dat dat moment komt", zegt Middelkoop in zijn on onlangs verschenen boek Als de dollar valt. Economische Jeremia's verwachten dat we snel te maken krijgen met waardeloos papier geld, torenhoge prijzen en een af getakelde economie. Erger dan Zwarte Maandag (1987) of de beurskrach (1929). De oorzaak van alle toekomstige el lende ligt, volgens Middelkoop, in Werkgevers moeten volgens Jung johann meer doen om hun perso neel te behouden. Het binnenhou den van goed personeel is van groot belang nu de arbeidsmarkt zo krap is. De mogelijkheid om carrière te maken is voor Nederlan ders de grootste drijfveer om bij een werkgever te blijven. Slechts drie op de tien ondervraagden vin den echter dat de huidige baan vol doende carrièreperspectief biedt. Met de betrokkenheid van de Ne derlandse werknemer is het dan ook niet best gesteld. Vier op de tien werknemers voelt zich niet of nauwelijks betrokken bij het be drijf waarvoor ze werken. En ruim zes op de tien overweegt de baas te verlaten. Een leuk aan bod van een concurrent kan in dat geval al genoeg zijn om een werk nemer over de streep te trekken. Ook is de loyaliteit van werkne mers de laatste twee jaar gedaald, blijkt uit het onderzoek. Mexicanen scoren het hoogst op betrokkenheid terwijl een overgro te meerderheid van de Japanners - die juist bekend staan als hardwer kende en loyale werknemers - in de praktijk niet of nauwelijks be trokken is. De Global Workforce Study is het grootste onderzoek onder werkne mers. Wereldwijd deden ruim negentig duizend werknemers mee. In Ne derland ondervroeg Towers Perrin ruim 2500 werkenden. de Verenigde Staten. Amerikanen consumeren en lenen maar raak, zodat de staatsschuld nu 66 dui zend miljard dollar bedraagt. Dat is meer dan twee ton per inwoner en niemand verwacht dat dat ooit wordt terugbetaald. Daarnaast is de waarde van de dol lar feitelijk nergens op gebaseerd, betoogt Middelkoop. Vroeger was een dollar bij de Amerikaanse bank inwisselbaar voor goud. Om dat van goud maar een beperkte hoeveelheid is, behoudt dat dus zijn waarde. Maar tegenover een papieren dollar staat al lang geen gram goud meer. Vooralsnog is de dollar populair, maar voor hoe lang nog? Grond stoffen worden wereldwijd in dol lars afgerekend als 'beloning' voor de Amerikaanse inspanningen in de Tweede Wereldoorlog, stelt Middelkoop. Hoeveel dollars de Amerikanen ook drukken, ieder een wil ze hebben, want zonder olie is er geen welvaart. Deson danks is het wachten op het ineen storten van de dollar. Want veel le ningen die de VS aangaan om te kunnen consumeren, worden be taald door China en andere Aziati sche reuzen. Die landen groeien als kool, produceren veel en zijn spaarzaam. Het vele geld dat ze overhouden, investeren ze in dol lars. Totdat het risico te groot wordt. „De Amerikaanse econo mie draait op geleend geld. In feite hebben we onze welvaart geleend en dat moeten we ooit terugbeta len", zegt Middelkoop. De meeste economen en bankdi recteuren houden rekening met een langzame ondergang van de dollar. Zo ook Han de Jong, hoof- deconoom van ABN Amro. „De dollar gaat onderuit, maar dat zal langzaam gaan. Daardoor kan de wereldeconomie op een andere munt overstappen." De consequen- 'We hebben onze welvaart geleend en dat moeten we ooit terugbetalen' ties zijn dan te overzien, denkt hij. Middelkoop is daar niet van over tuigd. „De belangen zijn enorm. Het is niet realistisch om te ver wachten dat landen als China rus tig blijven toekijken terwijl hun ge spaarde en uitgeleende dollars steeds minder waard worden. Op een gegeven moment trekt men zich terug." Een snelle ineenstor ting van de dollar is levensgevaar lijk, waarschuwt Middelkoop: „Dan breekt paniek uit: de beur zen gaan dicht en andere munten worden ook geraakt." Nederlanders moeten zich voorbe reiden op een periode met aan zienlijk minder welvaart, stelt de auteur. „Mensen met franjebaan tjes, zoals sponsormanagers bij een bank, moeten eens overwegen of ze wel zo onmisbaar zijn. Als je een flinke bankrekening hebt, doe je er goed aan om geld in te wisselen voor goud. Goud is het enige betaalmiddel dat de eeu wen door zijn koopkracht heeft be houden. „De centrale banken van Zuid-Afrika, Rusland en Zuid-Ko- rea zijn al goud aan het hamste ren." Dat is wat Middelkoop als ideaal ziet: geld dat - letterlijk - goud waard is, een duidelijke, vas te standaard. Dat die standaard is ingeleverd, is volgens Middelkoop het begin geweest van één grote zwendel. Deze had tot doel de macht van banken te vergroten en de ineenstorting van de Ameri kaanse economie zo lang mogelijk uit te stellen. Maar is deze veronderstelling wel zo logisch? Econoom De Jong vind van niet. „Als we ons geld wa ren blijven koppelen aan goud, was er nooit genoeg van geweest om de enorme groeispurt van de afgelopen eeuwen te betalen. Er is te weinig goud om uit te geven aan de bouw van al die woningen, auto's en voedingsmiddelen." Geld als goud had dus veel eerder tot een catastrofe geleid. KPN heeft overname van Cetronics afgerond AMSTERDAM - Telefoniebedrijf KPN heeft de overname van Getro- nics afgerond. Getronics-topman Klaas Wagenaar is afgetreden. Erik van der Meijden, afkomstig van computerfabrikant Hew lett-Packard, is de nieuwe bestuurs voorzitter van de IT-dienstverle- ner. Van der Meijden wordt bijgestaan door financieel directeur Steven van Schilfgaarde, afkomstig van KPN. KPN wil de beursnoteringen van Getronics in Amsterdam en Luxemburg zo snel mogelijk beëin digen. De merknaam Getronics blijft behouden. Uien: Zaaiuien 30 grof direct leveren vanaf land 6,50 7,00; Zaaiuien 60 grof direct leve ren vanaf land 7,00 8,00; Zaaiuien droog uit de schuur 9,00 9,25; Granen, zaden en peul vruchten; Tarwe maal 225,- per ton; Tarwe voer 210,- per ton; Brouwgerst 270,- per ton; Voergerst 215,- per ton; Blauw maanzaad 2550, per ton, Karwijzaad 850,- per ton, Kapu cijners 550, - per ton, Bruine bonen 700, - per ton. Fourage: Veldbeemd uit de schuur 65,- 75,- per ton; Roodzwenk uit de schuur 70,- 80,- per ton; Engels Raaigras Goede kwaliteit uit de schuur 65,- 85,- per ton; Tarwestro Grote pak ken uit de schuur 90,- 110,- per ton, Tarwe stro kleine pakken uit de schuur 110,- 130,- per ton, Gerstestro Grote pakken uit de schuur 65,- 90,- per ton; Gerstestro Kleine pak ken uit de schuur 85,-105,- per ton. Noteringen worden ook gepubliceerd op de website van de ZLTO www.zlto.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14