n 1 2 rol voor Willem-Alexander en Maxima l M Koningin moet over kinderarbeid gaan praten HmJ INDIA 'Kinderarbeid is officieel wel verboden, maar helemaal niet verborgen.' Marloes Mol, die zich inzet voor de campagne om kinderarbeid de wereld uit te krijgen PZC Woensdag 24 oktober 2007 1 1 m lü Atam CHINA PAKISTAN I New Delhi Koning Wangchuck Bezoek aan Bhutan (Alleen prins Willem-Alexander en prinses Maxima) 28,29 30 oktober Lunch met koning Wangchuck Bezoek aan oude tempel Kyichu Lhakhang NEPAL Bombay Calcutta Indische oceaan Bangalore Golf van Bengalen Tempel Kyichu Lhakhang Bezoek aan Bhutan Bezoek aan Bezoek aan Bangalore 26 27 oktober Uitleg over microfinanciering en waterbeheer Bezoek aan dorp Srinivasnagar Ontvangst Nederlandse gemeenschap Ontmoeting met Indiase goeroes SRI LANKA door Cyril Rosman Ze zouden het koningin Bea trix wel toe willen roepen: 'Kinderarbeid! Heb het in India over kinderarbeid!' „Maar ik betwijfel of ze het er tijdens haar staatsbezoek, over durft te heb ben", zegt Marloes Mol (22). Sa men met Kim Brouwers (22) reis de ze afgelopen zomer twee we ken door India om met eigen ogen te zien wat kinderarbeid in dat land inhoudt. Nu zetten ze zich in voor de cam pagne die kinderarbeid de wereld uit wil helpen. Ze heeft het zelf geprobeerd, zegt Kim. „We waren in een steengroe ve waar kinderen vanaf een jaar of negen aan het werk waren, samen met hun ouders. Ik ben mee gaan werken, wilde weten hoe het was. Jongens sjouwen stenen, meisjes hakken ze uit en maken ze schoon. Na een half uur zat ik er helemaal doorheen: het was zo warm en zo zwaar." Kim en Marloes waren met nog vier andere leeftijdsgenoten in In dia op uitnodiging van de Landelij ke India Werkgroep Nederland, Hi- vos, de Algemene Onderwijsbond en de FNV. Ze zagen kinderen werken in steengroeves en op ka toenplantages en spraken met werkgevers en overheid. In het kabinet is commotie ont staan over de manier waarop kin derarbeid aan de orde moet wor den gesteld. Minister Verhagen van Buitenlandse Zaken wil het be spreekbaar maken, minister Van der Hoeven van Economische Za ken wil het thema niet ter sprake brengen. Marloes: „Het clichébeeld, dat wij ook hadden, is dat alleen armoede de veroorzaker is van kinderar beid: kinderen moeten werken om dat het gezin anders niet te eten heeft. Maar het is gecompliceerder. Kinderarbeid maakt gewoon on derdeel uit van het Indiase sys teem. Het is officieel wel verbo den, maar helemaal niet verborg en. Eigenaren van de steengroeves zien het niet als iets verkeerd. Kin deren worden er veel vroeger als volwassene gezien, vanaf een jaar of elf, twaalf al." 2003 een structureel karakter heeft gekregen, als ondersteuning van Beatrix. Die hoeft dan niet alleen op pad, kan tijdens de visite meer bewerkstelligen en tegelijkertijd is het een goede voorbereiding voor het prinselijk paar op hun toekom stige taken. Maar alleen maar achter (schoon)moeder aanhobbelen, zit niet in de aard van prins en prin ses. Vandaar dat ze een eigen in breng hebben bij de staatsbezoe ken, zoals dit voorjaar in Turkije toen op initiatief van het paar een gemengde groep jongeren meereis de. Dat water en microfinanciering aan bod komen, is niet vreemd ge zien de problemen die dat land heeft om de plattelandsbevolking aan werk en goede sanitaire voor zieningen te helpen. Vanuit Delhi kwamen op paleis Noordeinde ook verzoeken binnen of Wil lem-Alexander en Maxima daar over wilden komen praten. Aan die wens is gehoor gegeven. Na het verplichte ceremonieel en de aandacht voor het bedrijfsleven op de eerste dag, staan gesprekken over de ecologische ontwikkelin gen, voorlichting over gezondheid en hygiëne en een seminar over water en microfinanciering op de agenda. In het Zuid-Indiase Bangalore wor den die thema's vrijdag en zater dag verder uitgewerkt. Het koninklijk gezelschap krijgt uitleg over microfinanciering ten behoeve van voornamelijk uit vrouwen bestaande zelfhulpgroep en om de levensomstandigheden te verbeteren. Ook spreekt de ko ningin met de leiders ('goeroes') van vier Indiase 'revoluties', die op hun werkterreinen bepalend zijn geweest voor de ontwikkeling van India: de groene revolutie (land bouw), de witte revolutie (melk productie), de blauwe revolutie (ruimtevaart) en de grijze revolu tie (informatietechnologie). Willem-Alexander en Maxima rei zen vervolgens vanuit India door naar Bhutan, voor het eerste offi ciële bezoek dat ooit vanuit Neder land aan dit geïsoleerde berg- koninkrijk wordt gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11