Staatsbezoek India Beatrix ziet land vol contraste Steeds duidelijker! Handelsmissie India is geliefd bij de Oranjes 1 0 Woensdag 24 oktober 2007 PZC Van 'Silicon Valley' in Bangalore tot de microkredietenprogramma's voor de armen. Het koninklijk bezoek krijgt veel facetten van het Indiase leven te zien. door Hans Jacobs De koninklijke bezoe kers bekijken India deze week van twee kanten. Op het hoog ste niveau wordt in New Delhi gesproken over de gun stige economische ontwikkelingen en de kansen voor het Nederland se bedrijfsleven. In het Zuid-India- se Bangalore (tegenwoordig Benga- luru geheten) is echter ook aan dacht voor microfinanciering en goede sanitaire voorzieningen voor het achtergebleven platteland - waar de meerderheid van de In diase bevolking woont. Maar liefst 836 miljoen Indiërs - 77 procent van de bevolking - moet leven van 44 cent per dag. Bangalore, ook wel het Indiase Sili con Valley genoemd, staat sym bool voor het nieuwe India, dat na de door de huidige premier Man- mohan Singh begin jaren negentig in gang gezette liberalisering van de economie opeens wereldwijd in de aandacht staat. India heeft sindsdien een toppositie verwor ven op het gebied van informatie technologie. Bedrijven uit de hele wereld hebben in India onderafde lingen geopend om te profiteren van de kennis en inzet van Indiase IT-arbeiders. Microsoft en miljoen en computergebruikers over de he le wereld profiteerden dankbaar van het pionierswerk van Sabeer Bhatia, de schepper van het e-mail- programma Hotmail. Pavan K. Varma, voormalig topdi plomaat en tegenwoordig direc teur van het Nehru Centre in Lon den, schrijft in zijn boek Being In dian dat het geen toeval is dat In diërs zo'n voortrekkersrol hebben in de wereld van computers en software. In het onafhankelijke In dia lag de nadruk op technisch on derwijs. Hoewel een groot deel van de bevolking niet kon lezen en schrijven en het basisonderwijs eigenlijk prioriteit moest hebben, ging een steeds groter deel van het budget naar technisch onderwijs. Varma stelt vast dat het op die ma nier mogelijk is dat geen land ter wereld zoveel analfabeten telt (25 procent van de mannen, 45 procent van de vrouwen), maar tegelijkertijd zoveel goed opgeleide en getrainde werkers heeft. Wat de Indiërs trekt, is overigens niet zozeer het spelen met cijfers en computers, maar het uitzicht op werk, geld en prestige. Maar er blijken ook grenzen aan de groei. Door de toenemende welvaart hebben jongeren steeds minder zin om in de IT-sector te werken. Alternatieven als toerisme, lucht vaart en detailhandel, met betere en socialere werktijden dan in de IT-sector, zijn in trek. Varma ziet nog een zwakte. In diërs zijn meer uitvoerders dan uit vinders. „Indiërs zijn geconditioneerd om geen vragen te stellen. Onafhanke lijk denken wordt niet op prijs ge steld. Dat stelt de sociale verhou dingen op de proef Namaken kun nen Indiërs als de beste, maar zelf iets bedenken is ongepast", meent Varma. Pas als dat sociale obstakel verdwijnt, kan het land écht door groeien. India is een van de meest begeerlijke markten geworden voor westerse bedrijven. Het land telt meer dan een miljard inwoners en de koopkracht groeit sterk. Hoogste tijd dus om de economische banden aan te halen. De bestuurders van acht grote bedrijven, waaronder Philips, Akzo Nobel en de Rabobank, veegden direct hun agenda schoon om mee te kunnen op deze trip. In India zijn ontmoetingen gepland met de premier en topbestuurders van grote Indiase bedrijven. Naast minister Van der Hoeven is ook minister van Buitenlandse Zaken Maxime Verhagen van de partij. De handelsrelaties kunnen nog wel een impuls gebruiken, blijkt uit de cijfers. De Nederlandse export naar India bedraagt een schamele 1,1 miljard euro en de import blijft steken op 1,6 miljard euro. Daarnaast investeerden Nederlandse bedrijven nog voor ruim een miljard euro in India, wat Nederland tot de vijfde grootste buitenlandse investeerder in het land maakt. De reis past in een offensiefje dat Nederland inzet om te profiteren van de enorme groeimarkt die India is. „Contacten bouw je op door te gaan, gaan, gaan", meent Van der Hoeven. „In november gaat staatssecretaris Frank Heemskerk ook met een missie van 75 middelgrote en kleinere bedrijven naar India. We moeten op de trein stappen voor die vol is." Voor de tweede keer in haar regeerperiode is koningin Beatrix deze week in India voor een staatsbezoek. Pratibha Patil, de deze zomer gekozen eerste vrouwelijke president van India, ontvangt de koningin vanmorgen in New Delhi. Beatrix wordt vergezeld door prins Willem-Alexander en prinses Maxima. De koningin bracht in januari 1986 samen met prins Claus al een staatsbezoek aan het land, meteen gevolgd door een zevendaags officieel bezoek. Toen werden onder meer de deelstaat Rajahstan en de haven- en filmstad Mumbai (voorheen Bombay) bezocht. India is geliefd bij de Oranjes. In 1962 verbleef Beatrix er veertien dagen, als onderdeel van een wereldreis. Haar vader prins Bernhard bezocht het land officieel in 1975 en 1988. Ook prins Claus had een grote belangstelling en liefde voor India. In januari 1991 nam hij Willem-Alexander er mee naartoe voor een studiereis. De kroonprins is daarna nog regelmatig teruggeweest. Bij de millenniumwisseling in 1999 reisde de bijna complete koninklijke familie - inclusief Alexanders vriendin Maxima - naar India voor een achtdaags privéverblijf. Prins Friso en zijn bruid Mabel brachten in 2004 een deel van hun huwelijksreis in India door. Kroonprinselijk paar krijgt meer inbreng in staatsbezoek. Maxima en Willem-Alexan der drukken in toene mende mate een stempel op de staatsbezoeken die koningin Beatrix buiten Europa aflegt. Het bezoek aan India, dat vanmor gen begint, is daar een sprekend voorbeeld van. Naast bestendiging van de goede betrekkingen tussen Den Haag en New Delhi en het be kijken van de mogelijkheden voor het Nederlandse bedrijfsleven, is er veel aandacht voor ecologie, wa ter en microfinanciering. Precies de zaken waarvoor het prinselijk paar zich namens de Verenigde Na ties inzet. Willem-Alexander en Maxima omschrijven hun deelna me aan staatsbezoeken, die sinds Foto Cor Mulder/ ANP Officieel bezoek aan India van Koningin Beatrix en Prins Claus in 1986. Bezoek aan New Delhi Kransiegging bij Raj Chat, monument voor Ghandi Staatsdiner in presidentieel paleis Ontmoeting met president Pratibha Patil Bezoek aan school President Pratibha Patil Presidentieel paleis in New Dehli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10