Onderzoek naar levensduur ijskap LAST-MINUTE MADEIRA K RAS boek online of bel 0900 - 9697 PZC Maandag 22 oktober 2007 9 De Britse ontdekkingsreiziger Pen Hadow begint met twee teamleden in februari aan een voettocht van 2200 kilo meter over de Noordpool. foto Lefteris Pitarakis/AP Brit Hadow peilt als eerste de dikte van de ijslaag op Noordpool. door onze correspondent Esther Cotink LONDEN - De Britse ontdekkingsrei ziger Pen Hadow bereidt zich voor op het eerste onderzoek naar de dikte van de ijslaag op de Noord pool. Met twee teamleden begint hij in februari een voettocht van 2200 kilometer, om antwoord te vinden op de vraag binnen hoe veel jaar de poolkap geheel ver dwijnt. „In juni weten we precies wat de impact van het broeikasef fect is", aldus de avonturier. Het seizoen is aangebroken waarin schemer het daglicht vervangt op de Noordpool. Temperaturen da len en het ijs dat tijdens de arcti sche zomer is gesmolten, zakt lang zaam in 's werelds noordelijkste oceaan. Dit is het moment waarop wetenschappers berekenen hoe veel ijs in een jaar verdwenen is. Dat doen ze sinds t979 middels sa tellietfoto's. Het zijn geen aangena me beelden: jaarlijks smelt zo'n 300.000 vierkante kilometer ijs of wel de omvang van Italië of Groot-Brittannië. Het mag verbazing wekken dat on danks alle rondzwevende NA- SA-apparatuur en talloze bezoe ken van onderzeeërs, niemand weet hoe lang het nog duurt voor dat al het ijs is gesmolten. „Dat komt omdat satellieten en onder zeeërs geen onderscheid maken tussen het ijs en de dekkende sneeuwlaag", zegt poolreiziger Ha dow. „Niemand weet dus hoe dik de poolkap werkelijk is." Hadow (45) heeft veertien Arctische expe dities op zijn naam staan en was in 2003 de eerste man die solo de Noordpool bereikte. Met de erva ren poolreizigers Ann Daniels en Martin Hartley zal hij nu groten deels het spoor volgen van Wally Herbert, in t969 de eerste poolbe- zoeker. Herbert stierf in juni' zijn vrouw reisde dinsdag van Schot land naar Londen om Hadow een behouden reis te wensen. Ze doop te zijn slee-boot die alle meetappa ratuur bevat, waaronder een nieuw lichtgewicht apparaat dat de dikte van het arctische ijs op miljoenen momenten peilt en doorseint aan het zenuwcentrum in Cambridge. In de vijver van het Londense Hy de Park demonstreerde Hadow zijn speciaal ontworpen expedi tie-outfit. Hij zal met Daniels en Hartley 120 dagen lang barre om standigheden trotseren' de Noord pool kent temperaturen van -50 graden Celsius en het team moet minstens honderd uur zwem mend afleggen in water tot -t,8 gra den. De radarapparatuur die ze bij zich dragen, verricht elke twintig centimeter bodemlezingen. Zelf zullen ze elke twintig kilometer handmatig boren om de dichtheid van het ijs te bepalen. De uitkomsten 'worden gebruikt door leidende oceanografen en kli- matologen van de Britse universi teit van Cambridge, Londens Uni versity College, het weerbureau, de Naval Postgraduate School in Amerika en NASA. Hadow wil aantonen 'of we nog zestien of honderd jaar hebben voordat de arctische ijskaap verdwijnt', waar mee hij refereert aan de huidige, uiteenlopende berekeningen. Het smeltende ijs heeft ingrijpen de gevolgen voor de aarde, „jaar lijks verdwijnt naar schatting acht procent, waarmee de zeespiegel de afgelopen eeuw tien tot twintig centimeter is gestegen. Groeit dit naar de voorspelde twintig tot tachtig centimeter, dan krijgen jaarlijks driehonderd miljoen men sen te maken met overstromin gen." Niet alleen de kustgebieden - van Groenland tot India - lopen ge- 'Onze kinderen zien de poolkap, en daarmee de ijsberen, niet overleven' vaar, ook lokale fauna wordt met uitsterven bedreigd: „Onze kinde ren zien de poolkap, en daarmee de ijsberen, vermoedelijk niet over leven." Landen hebben echter commer cieel belang bij het smelten van het ijs. „Er zijn geopolitieke span ningen tussen Rusland en zijn poolburen omdat ieder een deel opeist van de enorme olie- en gas bel die onder het ijs verstopt ligt. Ik kan me voorstellen dat zij hals reikend uitkijken naar mijn expedi tie omdat ze dan weten wanneer ze daar de hand op kunnen leg gen. Maar ze onderschatten de keerzijde: verstoringen van regio nale weerspatronen en een ver sneld rijzende zee treffen een enorm aantal volken. Accurate in formatie zal de wereld doen besef fen hoe snel ze zich daarop moet voorbereiden." 11-/13-/14-daagse zonvakanties Portugal www.beleefmadeira.nu Even heerlijk nazomeren? Ga dan met ons mee naar Madeira. Deze reizen zijn zeer scherp geprijsd én u krijgt gratis een excursie naar Curral das Freiras (nonnendorpje) erbij! Dit alles boekt u nu al vanaf slechts 399! MADEIRA Het subtropische eiland Madeira, gelegen in de Atlantische Oceaan, is één van de mooiste vakantiebestemmingen in Europa. Het hele jaar door zorgt een mild klimaat voor een uitbundige, weelderige natuur met de mooiste bloemen en planten. HOTEL CALHETA BEACH**** Dit 4-sterren hotel is direct gelegen aan het strand van Calheta en op ca. 300 m van het centrum. Het beschikt o.a. over 2 restaurants, 3 bars, een terras, binnenzwembad, sauna,Turks stoombad, beauty- en thalassocentrum, mas sagemogelijkheden, fitness, buitenzwembad met zonneterras en ligstoelen. Op het strand zijn diverse watersportmogelijkheden. U ver blijft in een netjes ingerichte kamer o.a. voor zien van airconditioning, badkamer met bad, toilet en haardroger, telefoon, televisie, minibar en balkon. U verblijft o.b.v. logies en ontbijt. CS MADEIRA ATLANTIC RESORT Het luxe 5-sterren CS Madeira Atlantic Resort Spa (voormalig Crown Plaza) is direct aan zee gelegen en de gezellige hoofdstad Funchal ligt op slechts 2 km afstand. Het beschikt o.a. over 5 restaurants/bars, binnen- en buitenzwembad, sauna, fitnessruimte, whirpool, thalassocen trum. Op sportief gebied is er een driving range (golf), tennis, tafeltennis, volleybal, squash en een duikschool. Uw luxe kamer beschikt o.a. over airconditioning, badkamer met bad/douche, toi let en haardroger, telefoon, televisie, minibar en balkon. U verblijft o.b.v. logies en ontbijt. INCLUSIEF: vliegreis Amsterdam-Funchal v.v. met transavia.com, luchthavenbel., transfers, excursie naar Curral das Freiras, verblijf in hotel zoals beschreven en o.b.v. logies en ontbijt. Vertrekdata: do. 15 nov., wo. 28 nov. en za. 8 dec. Calheta Beach CS Madeira 15nov(14dgn) v.a.€469 v.a.€689 28 nov (11 dgn) v.a.€399 v.a. €575 8dec(13dgn) v.a. €455 v.a. €659 Prijzen zijn p.p., o.b.v. een 2-persoonsbezet- ting. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reser vering, zie www.kras.nl/23740 (Calheta Beach) en /23742 (CS Madeira Atlantic) waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9