'Poolse oppositie zegeviert' De onmogelijke spagaat van premier Erdogan PZC Maandag 22 oktober 2007 7 Polen in Nederland konden gisteren ook hun stem uitbrengen voor een nieuw parlement in hun vaderland. Zowel in Nederland woonachtige Polen als Poolse toeristen waren welkom in de Poolse ambassade in Den Haag. foto Cynthia Boll/ANP Ruim helft stemmen naar Burgerplatform en Boerenpartij. Warschau - Het oppositionele Burgerplatform heeft bij de Poolse parlementsverkiezingen van giste ren meer stemmen behaald dan de regeringspartij van premier Jaroslaw Kaczynski. Het Burgerplatform en zijn moge lijke coalitiepartner de Poolse Boe renpartij kregen samen meer dan 50 procent van de stemmen. Dat blijkt uit exit polls van de zender Polish TV. De twee toonaangeven de partijen in Polen - de regerende Partij voor Recht en Rechtvaardig heid (PiS) van Kaczynski en het Burgerplatform van zijn uitdager Donald Tusk - zijn allebei rechts en kwamen allebei voort uit de vrije vakbond Solidariteit. Maar ze hebben totaal verschillende ideeën over de gevaren die Polen vandaag bedreigen. In Kaczynski's visie heeft Polen nog steeds gevaar te duchten van Berlijn en Moskou en zijn partij slaat tegenover deze twee landen een agressieve toon aan, waarmee zij in de twee jaar dat ze regeerde zowel het oosten als het Westen tegen zich in het harnas joeg. Het eigen land ziet Kaczynski in de greep van een duister netwerk van ex-communis- tische geheim agenten en onbe trouwbare zakenlieden die hun connecties gebruiken om geld af te troggelen van de staat en zo eerlij ke, hardwerkende Polen te beste len. Burgerplatform bepleit nauwe re banden met de EU en meer ka pitalisme om welvaart te scheppen en de exodus van jonge, hoogopge leide Polen tegen te gaan. Tusk zegt ook dat Polen, hoewel het niet meer wordt overheerst door de Sovjetunie en is verankerd in de Navo en de EU, door Kaczyns ki's vechtjasserig optreden is ge marginaliseerd in Europa en dreigt terug te zakken in het moeras van 1^ Volgens exit polls behaalde de oppositie bij de Poolse parle mentsverkiezingen meer stem men dan de regeringspartij van premier Jaroslaw Kaczynski. Oost-Europese chaos. De Polen moeten kiezen „tussen de bescha ving van het Westen en de politie ke wanorde van het Oosten", zegt hij. Mocht de partij van Tusk win nen, dan kunnen alle wetsvoorstel len die hij als premier indient stuk lopen op een veto van president Lech Kaczynski, de tweelingbroer van de premier. Zo'n veto kan wor den overstemd, maar daar is wel een drievijfde meerderheid voor nodig. Na het ineenstorten van haar wan kele coalitie met de rechtse Bond van Poolse Gezinnen en de boeren partij Zelfverdediging was het de PiS die aanstuurde op verkiezin gen, hoewel die eigenlijk pas over twee jaar voorzien waren. Nieuwe partijtop China treedt vandaag aan pekinc - De regerende communis ten in China zullen vandaag de nieuwe partijtop voor de komen de vijfjaar presenteren. Duidelijk is dat president Hu Jin- tao zijn positie binnen de partij top heeft versterkt door de aanstel ling van vertrouwelingen op pro minente posities. Hij zou daarmee de invloed van de nog altijd mach tige ex-president liang Zemin ver der hebben.ingeperkt. Benazir Bhutto roept buitenlandse hulp in karachi - De gewezen Pakistaanse premier Benazir Bhutto heeft gis termiddag de internationale ge meenschap opgeroepen hulp te verlenen in het onderzoek naar de mislukte aanslag op haar leven vo rige week. Ondanks de arrestatie van drie mannen en de verspreiding van compositietekeningen is er vol gens Pakistaanse media nog steeds geen doorbraak in het onderzoek. Turken willen zelf president kiezen ankara - De Turkse bevolking wil zelf de president van het land kun nen kiezen. Dat bleek gisteravond uit de nog voorlopige uitkomsten van een referendum. Volgens Turkse media heeft onge veer 70 procent van de deelnemers van de volksraadpleging voor een wetswijziging gestemd. De verkie zing van de huidige president Gül leidde eerder dit jaar tot veel one nigheid binnen het parlement. Zwitserse Volkspartij wint bij verkiezingen bern - De parlementsverkiezingen in Zwitserland draaien zoals voor speld uit op een winst voor de om streden regerende nationalistische Zwitserse Volkspartij (SVP). Vol gens exit polls kan de partij reke nen op bijna 29 procent van de stemmen, tegen 26,7 procent in 2003. De sociaaldemocratische SP is de grote verliezer, de Groenen winnen juist. De Turkse bevolking eist har de maatregelen tegen de PKK in Irak. De VS en EU ma nen juist tot terughoudend heid. De Turkse premier Erdogan staat van alle kanten on der druk. Zijn land schreeuwt om actie. De Turken zijn woedend nadat gisterochtend opnieuw Turkse soldaten door PKK-rebellen om het leven waren gebracht en anderen gevangen wer den genomen. De oppositie, de media en duizen den demonstranten eisen actie. Ze zijn de jarenlange terreur zat. „Ze vermoorden onze zonen", klinkt het op straat. De oppositiepartijen vinden Erdo- gan's optreden slap en verwijten hem aan de hand van de Verenig de Staten lopen. Het leger moet in- ANALYSE door Jessica Maas grijpen en in het noorden van Irak de PKK-kampen met grond gelijk maken, is de eis. De aanval van gis terochtend wordt gezien als een provocatie van de PKK en dat kan Turkije niet over z'n kant laten gaan. Aan de andere kant is er de inter nationale gemeenschap. De Ver- neigde Staten, de Europese Unie, Rusland en Irak roepen Turkije juist op af te zien van militair op treden over de grens met de zui derbuur. De afgelopen week wer den alle mogelijke diplomatieke middelen ingezet om premier Er dogan op andere gedachten te brengen. De angst is groot dat een inval in de bergen van Irak de sta biliteit in het relatief rustige noor den van dat land in gevaar zal brengen. En dat gevaar is reëel. De gevolgen van Turks ingrijpen zullen de ver houdingen in het Midden-Oosten op scherp zetten. Het risico is groot dat de Turkse soldaten ook tegenover de Iraakse Koerden ko men te staan. Masoud Barzani, de president van de autonome Koerdi sche regio in Noord-Irak, waar schuwde gisteren al dat Koerdistan zichzelf zal verdedigen. En wat ge beurt er wanneer de Turkse solda ten in de lucht of op de grond Amerikaanse militairen tegenko men? Het antwoord laat zich ra den. Turkse oud-legerofficieren wijzen er nu al op dat de soldaten lange tijd in Irak moeten blijven, willen ze de PKK echt een klap toebren gen. Een dergelijke operatie kost geld en kan de Turkse economie aantasten. Bovendien zal de internationale kritiek alleen maar toenemen. De Europese Unie zal het optreden van Turkije verder veroordelen en onderhandelingen over het EU- lidmaatschap op het spel zetten. De verhoudingen tussen de Koer den en de Turken komen dan ver der op scherp te staan. De aan hang van de PKK zal groeien. Niet alleen in Turkije maar ook on der Koerden in Irak, Iran en Syrië. Juist Syrië en Iran maken zich al langer zorgen over het Koerdische separatisme binnen hun grenzen. En Iraanse bemoeienis in Irak is iets wat de Amerikanen niet zul len accepteren. Met dit alles in z'n achterhoofd moet Erdogan een besluit nemen. Vorige week leek hij nog genegen de diplomatieke druk verder op te voeren. Maar nu - met de woeden de menigte op straat - moet hij iets doen. Het meest waarschijn lijk is dat de premier in zijn spa gaat voor een tussenoplossing Koerdistan TURKIJE Dyarbakir ARMENIE •Van IRAN 0 Daglica I Mosul SYRIË fcirkuk IRAK Koerdisch gebied infographic: JD/GN kiest en besluit geen grote inval in Irak te doen, maar alleen wat luchtaanvallen uit te voeren en kleine eenheden commando's de grens over te sturen. Zoals Tur kije al 24 keer eerder heeft gedaan. Maar premier Erdogan kan er gif op innemen dat de bevolking daar niet langer genoegen mee neemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7