Ben Meijer kan weer lachen Psoriasis, feiten en cijfers PZC Maandag 22 oktober 2007 45 Tegen de huidaandoening psoriasis, waaraan tienduizenden Nederlanders lijden, is weinig te doen. Injecties met het middel Enbrel bieden hoop voor patiënten bij wie andere middelen niet werken. door Ton van Ingen Schenau Ben Meijer (1949) woont in Zandvoort, waar hij een eigen bedrijf heeft. Toen hij in 1989 wat rode plek jes op zijn bovenarmen ontdekte, liet hij er in het AMC naar kijken. „Psoriasis", was de diagnose. Meijer: „Ik tilde er, eerlijk gezegd, niet zo zwaar aan, maar dat werd na een paar maanden wel anders. Toen barstte de ziekte in alle hevig heid los. Mijn hele lichaam, hoofd huid, nagels, alles was aangetast. De oorzaak is voor mij achteraf wel duidelijk. Overwerkt, stress, overspannen, relatieproblemen, baan kwijt, vrouw kwijt, kind kwijt, alles kwijt. Voor een depres sie heb ik gelukkig geen aanleg, an ders had ik die ook nog gehad. Wel lag mijn afweersysteem op zijn gat, met alle gevolgen van dien. Ik zag er niet uit. Doffe ellen de. Jeuken, krabben en bloeden." Er volgde een ware lijdensweg aan pogingen om een einde te maken aan de aandoening. Meijer: „Ik heb natuurlijk van alles gepro beerd om er vanaf te komen. Aller lei soorten zalven, crèmes, lichtku- ren en zelfs zogenaamde alternatie ve middelen. Het enige dat hielp was zonlicht en UVB (ultra violet behandeling). Ik heb dan ook een UVB-lichtbak thuis staan." De huidziekte psoriasis is erfelijk en komt aan moederskant in de fa milie voor, net als hoge bloeddruk en diabetes. „Dat heb ik dus alle foto Hollandse Hoogte mate hebben, waarbij andere mid delen niet helpen. Ook deze medi cijnen hebben echter bijwerkin gen. Door de invloed op het im muunsysteem kunnen infecties, zoals longontsteking, ontstaan. De belangrijkste patiëntenvereni ging (6.000 leden) is de Psoriasis Vereniging Nederland (PVN). Deze geeft onder andere het blad Pso riasis uit. De PVN organiseert 27 oktober op Papendal bij Arnhem de Natio nale Psoriasis Dag 2007. Het pro gramma begint om 10.00 uur met workshops over ergothera pie, bewegen, voedingssupple menten en lichttherapie. Daarna wordt, onder leiding van Clairy Po lak, gediscussieerd over onder an dere de samenwerking tussen specialisten. Deelnemers zijn reu matoloog prof.dr.M.Hazes (Eras mus Universiteit Rotterdam), der matoloog prof. P.van de Kerkhof (Radboud Universiteit Nijmegen) en een patiënt die bij beide disci plines onder behandeling is. j|Fjj Nadere informatie over de PVN en de Nationale Psoriasis Dag is te vin den op www.pvnnet.nl. maal meegekregen en bij mij kwam daar ook nog eens darmkan ker bij." Gelukkig gloort er wat betreft de psoriasis weer hoop voor Ben Meijer. Sinds een aantal jaren zijn er de biotechnologische middelen (biologicals). Een daarvan is En brel (met de werkzame stof etaner- cept). Dat is alleen beschikbaar voor patiënten met ernstige psoria sis, waarbij andere middelen niet werken. Meijer: „Blijkbaar scoorde ik zó hoog op de schaal van zieligheid dat ik ervoor in aanmerking kwam. Ik moest mezelf er twee maal per week mee injecteren. Dat was best eng, want mezelf prikken gaat me moeilijker af dan een muis bij zijn lurven pakken. Het dubbele is dat ik er ook iedere keer naar uitzie, want het werkt fantas tisch. Het is echt onvoorstelbaar, want vanaf het eer ste prikje sloeg het aan. Het begon met verschrikkelij ke jeuk, net als bij een wond die ge neest. Daarna ben ik in rap tempo he lemaal verveld. De grote bloederige plekken op mijn huid verdwenen als sneeuw voor de zon en mijn hoofdhuid was compleet vernieuwd. Zelfs mijn nagels zagen er fantastisch uit." Aanvankelijk leek de gene zing niet volledig. „Na een aantal maanden kwam mijn psoriasis weer terug. Weliswaar niet zo hef tig als voorheen, maar toch. Inmid dels heb ik een dubbele dosering etanercept voorgeschreven gekre gen en is mijn huid opnieuw gaaf Ik ben blij dat ik, als ervaringsdes kundige, regelmatig anderen deel genoot kan maken van mijn posi tieve ervaringen met Enbrel." Psoriasis is een pijnlijke en moeilijk behandelbare huidaandoening. Ben Meijer. Eigen foto Ruim 250.000 mensen in ons land hebben rode plekken op de huid, die schilferen en jeuken. Psoriasis, dus. Vaak zijn alleen knieën, ellebogen en de hoofd huid aangetast. Erger is het wan neer grote delen van de huid zijn bedekt met schilferende plakka ten. Bovendien kun je er ook nog artritis psoriatica bij krijgen. Dat is een reumatische aandoening die met gewrichtsklachten gepaard gaat. Psoriasis is erfelijk en ont staat door storingen in het im muunsysteem, waardoor de celde ling van de hoornlaag versneld wordt. Het is niet besmettelijk, maar in veel gevallen duidelijk zichtbaar. Je voelt je dan bekeken, sporten laat je wel uit je hoofd en je raakt snel in een isolement. Genezing is niet mogelijk, maar er zijn goede behandelingsmetho den, om de ziekte redelijk in de hand te houden. Bovendien heeft zonlicht een positieve invloed. Ku ren in zonrijke gebieden of een lichtbehandeling worden dan ook vaak door de dermatoloog voorge schreven. Nadeel is dat daardoor een groter risico op huidkanker ontstaat. Verder worden allerlei soorten zalf en tal van medicij nen, met gerede kans op ernstige bijwerkingen, voorgeschreven om de celdeling en de ontsteking van de huid te remmen Nieuw is de ontwikkeling van bio logicals. Dat zijn medicijnen die bestaan uit eiwitten die uit leven de cellen worden geproduceerd. In Nederland zijn vier biologicals geregistreerd voor de behande ling van psoriasis. Die zijn zeer ef fectief ook bij artritis psoriatica. Helaas zijn ze erg duur. Om er voor in aanmerking te komen moet men psoriasis in ernstige ALLEMENSEN Britney mag kinderen niet meer zien Britney Spears mag haar twee zoontjes voorlopig niet meer be zoeken. Dat heeft een rechter na een spoedzitting besloten. De zangeres zou niet voldoen aan de eisen die de rechter eerder had opgesteld. Waar het precies aan schort, is nog onduidelijk. De 25-jarige zangeres werd on langs de voogdij over Sean Pres ton (2) en Jayden James (1) ont zegd. Haar ex-man Kevin Federli- ne zorgt voor de kindjes. Wel mocht de zangeres haar kroost om de dag een bezoek brengen. Onlangs besloot een rechter dat de jongens één nacht per week bij hun moeder mogen logeren. Van de rechter moest Britney meewerken aan wekelijkse, on aangekondigde alcohol- en drugs tests. Amy Winehouse in de cel wegens drugs Zangeres Amy Winehouse en haar man Blake Fielder-Civil zijn in het Noorse Bergen opge pakt voor het bezit van drugs. Dat meldde het Duitse persbu reau DPA. Volgens een Noorse radiozender trof de politie tij dens een doorzoeking van hun hotelkamer 7 gram marihuana. De populaire jazz- en soulzange res trad eerder deze week op in Berlijn en Hamburg. Naar ver luidt had ze daar moeite op haar benen te blijven staan, als gevolg van alcohol en drugs. Acteur Goodman had alcoholverslaving Acteur John Goodman is in een kliniek behandeld wegens alco holproblemen. De filmster, be kend als vader Dan uit de sitcom Roseanne zegt op de website van de BBC dat hij 'vrijwillig de noodzakelijke stappen nam om de rest van mijn leven nuchter te blijven'. Het is niet bekend hoe lang de 55-jarige acteur is be Zanger Robbie Williams heeft Amerikaanse tv-kijkers geschokt met de grap dat hij in Los Ange les is voor drugs en homoseks. De website TMZ.com maakte een filmpje van Williams waar op hij nogal uitgelaten antwoord geeft op de vraag wat hij aan het doen is. Amerikanen zijn veront waardigd omdat het filmpje, ont- dertiteld, voor 10 uur 's avonds is uitgezonden, een tijd dat kinderen John Goodman handeld en wanneer hij uit de kliniek is gekomen. Goodman won eerder dit jaar een Emmy, de belangrijkste Amerikaanse te levisieprijs. Amerikanen vinden Robbie niet grappig nog kunnen kijken. „Hij deed het voor de lol", aldus een vriend van Williams op de site van de Daily Mail. „Hopelijk krij gen Amerikanen iets van zijn ge voel voor humor mee. Hij ver wachtte waarschijnlijk niet dat deze beelden zouden worden uit gezonden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61