Binnenland leuk om hier te wonenKinderen spelen met granaat Goedkope slipcursus voor de jeugd BL Prinses Ariane gedoopt Het Net Wiet vast m Probeer gewoon vast PZC Maandag 22 oktober 2007 I 5 den haac - Jonge automobilisten kunnen vanaf volgend jaar goed koop een slipcursus volgen en le ren hoe ze moeten omgaan met le vensbedreigende situaties in het verkeer. Wie de training met suc ces doorloopt, krijgt mogelijk een korting op zijn autoverzekering. Het Verbond van Verzekeraars en de provincies zijn bezig overal in het land 'Trials', rijvaardigheidstrai- ningen, op te zetten. Zo'n cursus kost vijftig euro. Het initiatief volgt op een geslaagde proef in Drenthe, Friesland, Groningen en Limburg waar de afgelopen twee jaar tweeduizend jongeren deelna men aan een Trial. Het enthousias me was zo groot, dat het project nu landelijk wordt ingevoerd. Volgens de verzekeraars wijst on derzoek uit dat automobilisten tus sen de 19 en 24 jaar vier keer zo vaak bij een ongeval zijn betrok ken als gemiddeld. „Het is dus hard nodig dat zij zich bewust wor den van de gevaren en leren hoe daarmee om te gaan", aldus een woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars. In de Trial-cur- sus van één dag leren jongeren hoe de auto zich gedraagt tijdens een slip en een noodstop. Vervol gens leren ze op een circuit hoe ze het voertuig in zo'n levensbedrei gende situatie onder controle kun nen houden. Daarnaast nemen ze plaats achter het stuur van een vrachtwagen. Die ervaring moet bij jongeren meer begrip kweken voor vracht wagenchauffeurs, zodat ze zich niet agressief gedragen. Verzekeraars en provincies subsi diëren de Trials. /■I: Tv-uitzending van plechtigheid trekt bijna 800.000 kijkers. den haag - „Gezegend je mond, dat die lachen mag", zei dominee Deodaat van der Boon nog terwijl hij voorzichtig wat doopwater over het koninklijke mondje spren kelde. Maar prinses Ariane kon het gebaar niet waarderen en zette het op een brullen. De baby, wier naam 'de eerbiedwaardige' bete kent, wilde haar speen terug! Aria ne Wilhelmina Maxima Ines, de derde en jongste dochter van prins Willem-Alexander en prinses Maxima, werd zaterdag gedoopt in een zonovergoten Kloosterkerk in Den Haag. Ruim achthonderd mensen woonden de dienst bij, onder wie koningin Beatrix, lorge en Maria del Carmen Zorreguieta (de ouders van Maxima) en pre mier Balkenende. Grootvader Zor reguieta wachtte bij het verlaten van de kerk nog een handjevol de monstranten die hem ook op deze dag voor 'moordenaar' uitmaak ten. De plechtigheid heeft 787.000 tv-kijkers getrokken, bleek gisteren uit cijfers van de Stichting Kijkon derzoek. Het rechtstreeks NOS-ver- slag was te zien op Nederland 1. opgroeiden, respectievelijk de moordenaar van Theo van Gogh en de 'terrorist' die er nooit in slaagde een aanslag te volbrengen. Bilal B. kende hen. In de middag zon doet de wijk rommelig, maar vredig aan. Op het speelveld aan de Mondriaanstraat, waar volgens de politie de harde kern rad draaiers samenklit, voetballen wat jongens. In de bergruimte van een flat sleutelt een Marokkaanse man aan een fiets. Hij is het negatieve nieuws over zijn wijk zat. Meer zegt hij niet. Volgens Goring is veel ellende niet zichtbaar. „Ik woonde vier hoog, toen onder mij een Marokkaans gezin met een tweejarige dochtertje kwam wo nen", vertelt hij. „Zij schreeuwde de boel bij elkaar, tot één uur 's nachts. Toen ik daar iets van zei, had de buurman er totaal geen be grip voor." Zijn besluit om te ver trekken viel later die avond, nadat de buurman dreigend met een mes voor zijn neus had gestaan. De man was furieus, omdat Go- ring uit frustratie op de verwar mingsbuizen had getikt. „En net als ik, zijn heel veel mensen uit de ze buurt vertrokken." Hij streek neer aan de Oostoever, de gegoede buurt met veel groen tegen het Slo- terpark. Zo was Amsterdam-West bedoeld toen de tuindorpen in de jaren dertig werden ontworpen. 'Toen ik hier opgroeide gingen we naar binnen als de lantaarnpalen aangingen' Licht, lucht en ruim, waren de kernwoorden. De woningnood na de oorlog maakte een einde aan die idealen. De nadruk kwam te liggen op snel, veel en goedkoop bouwen. Zo werden Overtoomse Veld, Slotervaart en Osdorp uit de grond gestampt. In buurtkroeg De Kleine Nachtwacht vertelt een be woonster dat het er niettemin goed toeven was. Maar de laatste jaren vertrekken al haar kennissen. Zelf is ze al drie keer overvallen, 's Avonds waagt ze zich niet meer op straat. Het uitzicht vanuit haar flat over het Sloterpark is nog steeds prachtig, maar ook zij over weegt te verhuizen. „Nee, het is niet meer leuk om hier te wonen." De veiligheidsindex van het stads deel brengt het probleem in kaart. De wijk wordt nauwelijks veiliger. In de arme buurten tegen de ring weg aan nemen diefstal, inbraak en vandalisme toe. Een gigantisch vernieuwingspro ject moet Slotervaart de komende jaren uit het moeras trekken. Het stadsdeel belooft een veiliger, ple zieriger en leefbaarder wijk. „De wijk is vervallen", zegt Rasika Chelki, van Marokkaanse afkomst. „Toen ik hier opgroeide, was het heel anders. Wij speelden ook op straat, maar als de lichten van de lantaarnpalen aangingen, moest ik naar binnen." barneveld - Kinderen in Barne- veld blijken de afgelopen maan den in een speeltuintje te hebben gespeeld met een brisantgranaat. Dat blijkt uit berichten van de poli tie gisteren. Het Explosieven Op ruimingscommando van de Ko ninklijke Landmacht bracht het projectiel uit de Tweede Wereld oorlog zaterdagmiddag in Stroe tot ontploffing. De granaat werd zater dag herkend. De politie waar schuwde daarop de explosievenex- perts. Buurtbewoners verklaarden tegenover de politie dat de granaat al maanden in het speeltuintje lag. lntef«et ^^nnd Ga naar hetnet.nl of Primafoon ■m - Wiet Gewoon. Het Net Dominee Deodaat van der Boon doopt prinses Ariane, de jongste telg van prins Willem-Alexander en prinses Maxima, in de Kloosterkerk in Den Haag. foto Frank van Beek/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5