Binnenland Rijk profiteert meer van benzineverkoop 'Het is niet meer Noors gas komt niet naar Nederland Zorgverzekeraar geeft personeel duizend euro Inbrekers slaan bejaarde man hersenbloeding Verdachten vast na autobranden in Slotervaart Rotterdam uit voor K3 4 Maandag 22 oktober 2007 PZC Gasunie teleurgesteld door keuze gasveld niet uit te breiden. GRONINGEN - De aardgaspijplei ding van Noorwegen naar Neder land gaat niet door. Een woord voerder van de Gasunie sprak za terdag van een 'tegenvaller' bij de ambitie van Nederland om zich te ontwikkelen tot gasknooppunt van Noordwest-Europa. Hij beves tigde daarmee een bericht in Het Financieele Dagblad. Reden voor het afblazen van het project is dat de Noorse olie- en gasmaatschappij StatoilHydro heeft besloten de winning van het grote Troll-gasveld niet uit te brei den. De gaswinning gaat niet door omdat de oliewinning uit het veld de voorkeur krijgt. Nederland maakte goede kans als aanlandings- pg De geplande aardgaspijpleiding van Noorwegen naar Nederland komt er niet. Het is een barstje in Nederlands ambitie om Euro pees gasknooppunt te worden. plaats voor de pijpleiding. Ook het Verenigd Koninkrijk en België wa ren in de race. Gasunie is het staatsbedrijf dat de pijpleiding, die in 2010 klaar had moeten zijn, op zijn netwerk hoopte aan te sluiten. Voor de spreiding van de gasaan- voer was dit een belangrijk project voor Europa, zegt de woordvoer der. Veel landen voelen zich erg af hankelijk van gaslevering uit Rus land. Nederland zal de komende decennia minder gas winnen. Door het aantrekken van buiten lands gas wil ons land bij de han del en doorvoer op de Europese markt een belangrijke rol blijven spelen. De Noorse pijpleiding zou jaarlijks 20 miljard kubieke meter gas naar Europa brengen. Dat is ruim de helft van het Nederlandse verbruik. Gasunie tekent volgende maand waarschijnlijk een akkoord met het Russische Gazprom voor de le vering van gas via Duitsland naar Nederland. Ook zijn er plannen voor de bouw van importtermi- nals voor vloeibaar gas uit Afrika en het Midden-Oosten. Ruim 60 procent van verkoopprijs per liter vloeit naar schatkist. DEN HAAG - Het Rijk strijkt 61,5 procent van de verkoopprijs van een liter benzine op. Dit percenta ge stijgt de komende anderhalf jaar nog naar 62,9 procent. Dat heeft de Bovag becijferd op ba sis van eigen gegevens en informa tie van het ministerie van Financi ën. De accijnzen, heffingen en btw op diesel liggen iets lager. Op dit moment gaat 50,7 procent van de dieselprijs naar het Rijk. Per 1 ja nuari 2009 ligt dit percentage op 53,6- De belastingplannen van het kabi net voorzien in een aantal nieuwe lastenverzwaringen. De btw gaat omhoog van 19 naar 20 procent, per 1 juli volgend jaar gaat de ac cijns op diesel met drie eurocent per liter omhoog en dan is er nog de jaarlijkse prijsindexatie. „We roepen het al jaren, maar daarmee is het nog niet minder waar: de auto is de melkkoe van het Rijk", stelt Bovag-directeur Koos Burgman. „In de afgelopen decennia blijven de investeringen in infrastructuur steeds fors achter bij de inkomsten die het Rijk heeft uit automobiliteit. Men geeft dat geld liever uit aan andere zaken, die niets te maken hebben met het oplossen van het bereikbaarheids probleem." De brandstofprijzen stegen afgelo pen week naar nieuwe recordhoog ten. Zo ligt de prijs voor een liter diesel inmiddels boven de 1,13 eu ro. Vervelend voor de automobi list, kassa voor minister Bos van Fi nanciën. Die ontvangt per liter die sel omgerekend 57 eurocent. Dit Aan verkeersbelastingen int de overheid volgens de Bovag 17,2 miljard euro. Daar staat 'maar' voor zes miljard aan investeringen tegenover. jaar dragen Nederlanders via ac cijnzen en btw op diesel, benzine en lpg alleen al 8,7 miljard euro bij aan de inkomsten van het Rijk. Maar daar blijft het niet bij. Auto mobilisten en transportonderne mingen vullen de schatkist ook nog met aanschafbelasting voor nieuwe auto's (bpm), motorrijtui genbelasting, het eurovignet (vrachtwagens) en btw over nieu we en gebruikte auto's, autover huur, verkeersopleidingen (vracht wagens) en reparatie en onder houd. Bij elkaar opgeteld haalt het Rijk dit jaar 17,2 miljard euro bin nen aan verkeersbelastingen. Daar staat 5,8 miljard aan investe ringen in asfalt en spoor tegen over. Burgman pleit ervoor dat de overheid de inkomsten uit automo biliteit voortaan alleen nog ge bruikt voor het verbeteren van de bereikbaarheid van Nederland. „Er moeten daarbij ook miljarden wor den geïnvesteerd in extra spoor en treinen." TILBURG - Een 80-jarige inwoner van Tilburg is gisteren met onder meer een hersenbloeding in het ziekenhuis beland nadat twee in brekers die hij in zijn huis had be trapt hem in elkaar hadden gesla gen. Dat heeft de politie laten we ten. De man werd rond tien over half twee wakker van glasgerinkel. Toen hij poolshoogte ging nemen, ontdekte hij twee gemaskerde mannen die hem direct aanvielen. Ze pakten de autosleutels, namen zijn auto mee en lieten hem zwaar gewond achter. Behalve de hersen- aandoening heeft de man gebro ken kaken, een gebroken oogkas en vermoedelijk gebroken ribben. Slotervaart: ooit een rustig tuindorp, nu een stadswijk in verval. door Dylan de Gruijl AMSTERDAM - Het moet eind jaren tachtig, begin jaren negentig zijn geweest dat het verval in Sloter vaart goed zichtbaar werd. De Am sterdamse wijk, ontworpen als tuindorp voor stedelingen die rust en ruimte verlangden, viel lang zaam uiteen in arm en welgesteld. Marokkaanse arbeiders hoopten zich op in de goedkope flats van onder meer Overtoomse Veld, te gen de ringweg. Wie geld had, ves tigde zich in nieuwe, ruime wonin gen richting het Sloterpark. Toen is het fout gegaan, zeggen be woners. „Ik heb het voor mijn ogen zien gebeuren", foetert John Goring, al 28 jaar woonachtig in Slotervaart en van 1994 tot 1998 stadsdeelwethouder. „De nieuwe lingen hadden geen binding met de samenleving. Je zag kinderen van zeven jaar 's zomers tot mid dernacht buiten, jongens die hun bal tig keer keihard tegen je auto trapten en niemand die 'sorry' zei." Onrust in Slotervaart is niet nieuw. In 1998 braken hevige rel len uit nadat een agent een Marok kaanse jongen zou hebben mishan deld. De gemeente liet in de jaren daarna een leger welzijnswerkers op de wijk los, maar deze maand stapelen de incidenten zich weer op. Eerst stak een Marokkaanse leerling van het Technische Colle ge in de wijk een klasgenoot dood, een week later verwondde de door gedraaide Bilal B. (22) met een mes twee agenten. Zijn dood door een politiekogel was de aanzet voor de huidige onrust. Overtoom- se Veld zaterdagmiddag: grauwe woonkazernes, schotelantennes en groepjes Marokkaanse jongens en mannen bepalen het beeld. Dit is klein Marokko. Het terrein ook waar Mohammed B. en Samir A. TILBURG - Alle medewerkers van zorgverzekeraar CZ die direct con tact hebben met klanten, krijgen duizend euro om naar eigen in zicht de klanten tegemoet te ko men. Dat kan zijn bij het oplossen van een ongewoon probleem, het inwilligen van een bijzonder ver zoek of het versturen van een aar digheidje als zaken niet gelopen zijn zoals zou moeten. Op deze manier wil CZ-topman Mike Leers meer bevoegdheden neerleggen bij werknemers die di rect met de klanten van de zorgver zekeraar in contact komen. „Ik vraag eigen verantwoordelijkheid PETER om te reageren op vragen of klach ten, maar dan moet ik ze ook ei gen bevoegdheden geven", aldus Leers. Zo'n tweehonderd van de zevenhonderd mensen die bij CZ direct contact hebben met de klan ten, houden zich puur met klan tenservice bezig. Het budget is vooral voor deze laatste groep be doeld. In een organisatie met veer tig miljoen nota's op jaarbasis, 2,6 miljoen klanten en meerdere vesti gingen, gaat er wel eens wat fout, zegt Leers. „Maar waarom moeten er grote standaardbrieven de deur uit over vragen die we ook zo kun nen beantwoorden? "&N Ik GPl Q0K NIET MEER. OPOE SYEMAAEW, LOL AMSTERDAM - De politie heeft za terdagavond drie verdachten aange houden in verband met de auto- branden in Amsterdam. Zij ver denkt de drie jongemannen van het voorbereiden van een brand stichting, aldus een woordvoerder gistermiddag. De verdachten van 16,17 en 19 jaar, allen afkomstig uit Amster dam-West, hadden een plastic cola fles met benzine bij zich toen ze zaterdag rond 23.15 uur op de Presi dent Allendelaan bij het Sloter park werden opgepakt. Ze zijn be kenden van de politie, aldus de zegsman. „Agenten zagen de drie mannen de fles met benzine vul len bij een pompstation aan de Burgemeester Rendorpstraat." In Amsterdam-West is het al een week onrustig nadat in een politie bureau in het stadsdeel Slotervaart een agente een 22-jarige belager van het bureau doodschoot. ROTTERDAM - K3 trok gistermiddag ter promotie van de nieuwe cd 'Kusjes' door het centrum van Rotterdam. Het eerste exemplaar van de cd werd in ontvangst genomen door burgemeester Opstelten. De 'Kusjesparade' ein digde op de, voor de gelegenheid afgezette, Coolsingel, waar duizenden kin deren met hun ouders het immens populaire trio opwachtten. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4