Sport Kimi Raikkonen doet zijn bijnaam eer aan Voor een supertijd moet je in Amsterdam zijn in de geest van Michael Boogerd Het is Maase niet om het rendement te doen PZC Maandag 22 oktober 2007 J 31 Lornah Kiplagat zet zegereeks voort den haag - Al een week na de pro longatie van haar wereldtitel die met twee mondiale records werd omlijst, was er gisteren voor Lor nah Kiplagat het weerzien met Ita lië. De 33-jarige publiekstrekker voor de Giro Podistico Intemazio- nale di Pettinengo maakte haar sta tus waar. De race over vier kilome ter eindigde in een eenvoudige triomftocht. Kiplagat noteerde een tijd van 12,21 minuten. Robert Doornbos vierde in Australië gold coast - Autocoureur Robert Doornbos is gisteren in Australië op de vierde plaats geëindigd van de ChampCar-race. De Rotterdam se Minardi-rijder moest in de Indy 300 op het circuit van Gold Coast (Queensland) ruim een minuut toegeven op winnaar Sebastien Bourdais. De Franse coureur stelde daarmee zijn vierde eindzege in het ChampCar-circuit veilig. Spyker verandert in Force India sao paulo - Het Formule i-team van Spyker krijgt een nieuwe naam. Vanaf volgend seizoen heet het team Force India, zo maakte ei genaar Vijay Mallya zaterdag be kend bij de Grote Prijs van Brazi lië. De Indiër nam het team eerder deze maand over. Het logo zal be staan uit de kleuren van de India se vlag. De naamswijziging bete kent het definitieve einde van de naam Spyker in de Formule 1. Meulendijks verliest finale Dutch Open almere - Badmintonster Judith Meulendijks heeft gisteren de fina le van de Dutch Open in Almere verloren. De Chinese Wenyan Li was met 21-18 21-19 net iets te sterk. De 29-jarige Brabantse werk te in de laatste game nog wel drie matchpunten weg, maar moest na ruim een half uur de titel aan de ongeplaatste Li laten. Meulendijks won het toernooi in 1997. Hoofdsponsor pleit voor Thialf II heerenveen -Thialf II is noodzake lijk. Dat zei zaterdag in Heeren veen Johan van der Werf directie voorzitter van de hoofdsponsor van de KNSB, Aegon. „Er moet echt een nieuw schaatsstadion ko men. Op termijn voldoet deze pis te internationaal niet meer aan de eisen." Volgens Van der Werf blijft Heerenveen de meest aangewezen stad voor Nederlands schaatstem- pel nummer één. Tegenvallend debuut Boom bij veldrijden kalmthout - Lars Boom heeft gis teren in zijn eerste veldrit van het seizoen nog geen hoofdrol kun nen spelen. De 'Nederlandse hoop' moest in de openingswed strijd van de wereldbeker in Kalm- thout ver achter de Tsjechische winnaar Zdenek Stybar genoegen nemen met de achttiende plaats. Daphny van den Brand won in Kalmthout bij de vrouwen. Knotsgekke apotheose sluit waanzinnig seizoen in stijl af. door Paul Zweverink den haag - Hoe is het mogelijk: Ki mi Raikkonen wereldkampioen! De late, bijna uitgestelde lach van 'The leeman' gaf aan dat de intro verte Fin het zelf ook bijna niet wilde geloven. Maar hij heeft de ti tel toch echt. Finland in rep en roer, Italië in ex tase. 'Orgoglio Ferrari', Trots Ferra ri schreeuwde het spandoek. En de grote verliezers? Natuurlijk de ongelukkige Lewis Hamilton, maar ook Fernando Alonso. Het hele jaar had Mclaren de troeven in handen, maar op het laatst glip te alles nog uit de vingers. Zo kreeg een waanzinnig seizoen een apotheose zoals het dat ver diende: bizar. Temidden van het waanzinnige, rode feestgedruis bleef Raikkonen bij zijn onderkoel de glimlach, al zal hij later onge twijfeld enige alcoholica tot zich genomen hebben, liefhebber als hij is. Maar zijn commentaar bleef ingetogen, hij deed daarmee zijn bijnaam eer aan. „Het is vooral de prestatie van het team. Wij hebben er altijd in ge loofd, we bleven altijd gefocust op de mogelijkheden." En terwijl ie dereen hoopte en wachtte op een logische vreugde-explosie, verzonk de Fin bijna in gepeins: twee keer tweede, nu eindelijk de titel, moet hij gedacht hebben. Maar dan toch: „Het dringt langzaam door, maar ik denk dat ik er nog wel een maand van ga nagenieten." Er zijn in het verleden vaker gekke en spannende slotraces gereden, maar wat het circuit van Interlagos nabij Sao Paulo in Brazilië alle maal bood, was te gek voor woor den. Vooraf gold Hamilton als to renhoge favoriet. Hij moest natuur- pw Kimi Raikonnen is de eerste rij- der die als nummer drie aan de laatste race begint en toch we reldkampioen wordt in de Form- mule 1. in zwaar weer. Ik hoop dat de nieu we generatie dat kan veranderen", sprak hij na zijn zege. Cunego klopte in de sprint zijn 24-jarige landgenoot Riccardo Ricco. Dek ker, 23 pas, werd achtste. En ook Frank Schleck, smaakmaker maar na een val kansloos, is pas 27, jong voor een klassiek coureur. Dekker was 's morgens verrast door een fax van Michael Boogerd, die voor ieder van zijn (bijna) voormalig ploeggenoten een pri- vé-boodschap had. 'Zorg dat je bo ven op de Ghisallo voorin zit, ik rijd met je mee', luidde ongeveer de boodschap voor Dekker, die in de koers nog wel eens had gedacht aan zijn leermeester. „In zo'n fina le was hij er zeker bij geweest." Boogerd zag zijn geplande af scheid door een val tijdens een training in rook opgaan. De Ma donna del Ghisallo luidde inder daad de finale in. Achter de laatste vluchter, de Italiaan Matteo Tosat- to, ontstond een groep van zo'n veertig coureurs met behalve Dek ker ook de Nederlanders Karsten Kroon en even nog Robert Gesink. Grote afwezige was Paolo Bettini, de winnaar van de afgelopen twee edities. Kroon dichtte als eerste het gat naar Tossato, nota bene kort nadat hij ten val was gekomen. „Ik sloot aan bij het peloton en ben er eigen lijk meteen vandoor gegaan." De CSC'ers leken de koers in handen te hebben maar kampten met pech. Kroons fiets bleek door de val beschadigd. De Luxemburger Frank Schleck deed de schifting op de op één na laatste klim maar door Wilko Voordouw AMSTERDAM - Bijna ideaal loop- weer, een goede sfeer en een regen aan persoonlijke records. „Dit is een droomscenario. Amsterdam heeft weer bewezen een van de beste marathons ter wereld te zijn. Dat soort resultaten hebben we no dig. Atleten over de hele wereld weten dat ze hier moeten zijn om een supertijd te lopen", zegt atle- tenmanager Jos Hermens. De marathon van Amsterdam re gistreerde gisteren de tweede en derde tijd van 2007: winnaar Em manuel Mutai (2 uur, 6 minuten en 29 seconden) en nummer twee Richard Limo (2.06.45 uur). Am sterdam moet alleen Haile Gebrse- lassie voor laten gaat. Die liep drie weken geleden in Berlijn het nieu we wereldrecord van 2.04.27 uur. Mutai nestelde zich met zijn tijd op de twaalfde plaats van de we reldranglijst aller tijden. Hij liep verder de derde tijd ooit in Amster dam. De 29-jarige atleet die met Li mo en James Rotich (derde in een tijd van 2.07.12 uur) traint in het oosten van Kenia moet Haile Gebr- selassie (2.06.20 in 2005) en zijn landgenoot Robert Cheboror (2.06.23 in 2004)op de Amsterdam se ranglijst voor zich dulden. lijk in de punten rijden, maar winst was niet eens nodig voor de fantastische rookie van het sei zoen. Teamgenoot Fernando Alon so stond op vier punten, Raikko nen zelfs ver weg op zeven. Maar Hamilton vond zijn graf in twee zaken: zijn eigen zenuwen en de falende mechaniek van zijn McLa ren. Hamilton kwam nog tot plaats zeven, maar dat leverde hem 'slechts' de tweede plaats in de eindafrekening op. Op zijn thuiscircuit stond Felipe Massa de leiding af aan Raikkonen om zo de dubbel (constructeurti- tel en individueel kampioenschap) niet in de weg te slaan. Het spelle tje werd gespeeld rond de laatste pitstop. Massa, tot dan leidend, kwam eerst binnen. Raikkonen reed zijn 51e en 52e in hoog tempo door, terwijl Massa 'even' inhield om keurig achter de Fin aan te slui ten. Zo werd voor het eerst in de geschiedenis de nummer drie van de ranglijst voorafgaand aan de laatste race toch de nieuwe wereld kampioen. Kamiel Maase wordt negende in de marathon van Amsterdam en verbetert zijn eigen nationaal record. foto Olaf Kraak ging vervolgens onderuit en de Rus Aleksandr Kolobnev was ge klopt toen zijn ketting eraf liep. Dekker verloor door de explosie van Schleck terrein op de Civiglio maar behoorde kort voor de slot klim weer tot een zestal koplo pers. „Ik was blij dat ik de afdaling ervoor had overleefd, een hele klus voor mij." Op de San Fermo besliste Ricco met vier aanvallen de koers. Alleen Cunego kon nog volgen. Dekker, die in de slotkilo- meter nog een vergeefse demarra ge plaatste, eindigde in de tweede groep. Evenals Cadel Evans die daarmee de ProTourtitel op zijn cv mocht bijschrijven. Toen de po ging van Dekker strandde, hielden de vijf achtervolgers de benen stil en konden Cunego en Ricco op hun gemak pokeren om de zege. Marathonloper is eerste Nederlander die twee keer onder 2.10 loopt. door Robert-Jan Friele AMSTERDAM - Kamiel Maase was in topvorm en kreeg in de mara thon van Amsterdam alle omstan digheden waar hij op hoopte. „Het enige wat ik dan moet doen, is hard hollen." Maase (36) deed pre cies dat en scherpte zijn eigen Ne derlands record aan tot 2.08,21 uur. Hij verwacht morgen te worden weggehoond, als hij zich weer be geeft onder zijn studiegenoten. De microbioloog uit Zeist studeert te genwoordig bedrijfskunde. En leg een bedrijfskundige maar 's uit wat het rendement op investeren is als vier jaar hard trainen een ver betering van tien tellen oplevert! In 2003 viel Maase met succes, ook in Amsterdam, het destijds stok oude record aan van Gerard Nij- boer (2.09,01 uit 1980). Hij stond sindsdien met 2.08,31 als snelste Nederlander in de boeken. Het duurde vier jaar en vier mara- Tijden van Zeeuwse lopers Ivo de Bruyn (Heikant) 2.53.35; Sjacco Joziasse (Koudekerke) 2.55.20; Marco Geldof (Vlissingen) 2.56.28; Piet Abma (Oud Vossemeer) 2.57.40; Sebastiaan Heikoop (Zierikzee) 3.06.48; Franky Beljaars (Vlissingen) 3.09.11Franky Goddaert (Sint Jansteen) 3.11.09; Ronny D'Hont (Sint Jan steen) 3.12.57; Mare de Block (Sint Jansteen) 3.19.47; Dirk Verwulgen (Sint Jansteen) 3.29.21; John Guequierre (Middelburg) 3.33.25; Ivan Strob- be (Sint Jansteen) 3.36.45; Jos Boot (Zoutelande) 3.40.21; Suzanne Ge- schiere (Middelburg) 3.41.23; Ton van den Berg (Zoutelande) 3.44.12; Ka- rina Portaels (Sint Jansteen) 3.47.38; Patrick Barbary (Sint Jansteen) 3.47.38 en Lucien de Bels (Sint Jansteen) 3.47.38. thons voordat alle puzzelstukjes weer op hun plek vielen en Maase de enige Nederlander werd die de afstand twee keer onder de magi sche 2.10 uur heeft afgelegd. „De weersvoorspellingen waren goed, ik voelde me heel goed. Maar dan moet het ook vandaag goed gaan en dat weet je nooit." Maase liep zelfs even op een sche ma van onder de 2.08 uur. „Maar blijkbaar ga je aan het eind toch tijd verliezen. Ik heb dat weten te verwerken." Volgend jaar wil Maase nog één keer vlammen, als hij tijdens olym pische marathon in Peking af scheid wil nemen. Dat zijn per soonlijke record, gelopen een dag na zijn 36e verjaardag, erop duidt dat hij nog progressie kan maken, verandert daar niets aan. „Ik ben van plan in stijl afscheid te ne men", aldus Maase. Kamiel Maase scherpt zijn eigen Nederlands record op de mara thon aan. In Amsterdam loopt hij een tijd van 2.08.21; tien secon den sneller dan vier jaar geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47