Video-arbiter neemt spanning weg Thomas Dekker koerst Casey Stoner rijgt records aaneen: hij wint alweer tiende Grand Prix 30 Maandag 22 oktober 2007 PZC De Engelsman Mark Cueto wordt vlak voordat hij een try wil scoren getackeld door de Zuid-Afrikaan Danie Rossouw. Het was de meest omstreden spelsituatie van de WK-finale. foto Christophe Ena/AP Zuid-Afrika onttroont Engelse rugbyers als wereldkampioen. door Wilko Voordouw DEN HAAG - Zuid-Afrika is zaterdag voor de tweede keer wereldkampi oen rugby geworden. De 'Spring boks' domineerden in de fmale te gen regerend wereldkampioen En geland: 15-6. Maar de ploeg van bondscoach Jake White kon - in te genstelling tot de halve finale - niet echt overtuigen. In de wed strijd werd geen enkele try ge scoord. Het WK in Frankrijk - dat bijna ze ven weken duurde - kreeg daar door geen passend slot. De finale was een festival van de twee verde digingen (916 tegen 925 kilo) en de schoppers Jonny Wilkinson en Per cy Montgomery. Wilkinson trof twee keer doel: twee keer via een penalty. De Zuid-Afrikaan Percy Montgomery schoot vier keer tus sen de palen. Nadat hij geblesseerd was uitgevallen, werd de laatste strafschop genomen door de alles- kunner Francois Steyn. Nadat de Franse president Sarkozy de Webb Ellis Cup had overhan digd aan de Zuid-Afrikaanse aan voerder John Smit barstte de dis cussie los over de arbitrage. Had de Ierse scheidsrechter Alain Rol land wel of geen try moeten toe staan aan Engeland in de 43e mi nuut? De stand was op dat mo ment 9-3 voor Zuid-Afrika. De mannen van White hadden de ge hele eerste helft gedomineerd. Maar na de rust begonnen de En gelsen aan een offensief: ze speel den prachtig rugby en via enkele wervelende aanvallen drukte Mark Cueto de bal achter de try-lijn. Hij 1^ Zuid-Afrika wordt in Parijs we- reldkampioen rugby. In een te leurstellende finale verslaat de ploeg regerend kampioen Enge land met 15-6. .werd evenwel getackled. De vraag was of het linkerbeen - op het mo ment van het maken van de try - buiten het speelveld was of daar binnen. Volgens de videoscheids- rechter - bij rugby maakt men wèl gebruik van de moderne technolo gie - was dit wel het geval: de neu trale toeschouwer zette daar zo zijn vraagtekens bij. Het had 9-8 kunnen worden, met een conver sie te volgen, dus een mogelijk heid tot een stand van 9-10. De try werd op grond van de videobeel den afgekeurd. Zoals het echte rugbyers betaamt legden de Engelsen zich bij het be sluit neer. En hoewel de mannen van bondscoach Brian Ashton hartstochtelijk bleven aanvallen kwamen ze nooit meer zó dicht bij een beslissende score. Omdat de Engelsen bovendien meer fou ten maakten dan de Springbokken - onder meer een smerige overtre ding op Percy Montgomery, die na een duw over de boarding op een televisiecamera viel, hij raakte daar bij geblesseerd - liep de voor sprong op tot een beslissende 15-6. De finale van het WK was dan ook illustratief voor te veel wed strijden die de afgelopen weken in Frankrijk zijn gespeeld: een tac tisch steekspel, waarbij de defensie ve kracht de doorslag geeft. Jorge Lorenzo behoudt wereldtitel in 250CC door zijn derde plaats. SEPANG - Motorcoureur Casey Sto ner blijft ook na het behalen van de wereldtitel in de MotoGP-klas- se hongerig naar succes. De 22-jari- ge Australiër won gisteren met enig machtsvertoon de Grand Prix van Maleisië. Voor de Ducati-rij- der, die zijn eerste wereldtitel vori ge maand in Japan al veilig stelde, was het dit seizoen alweer zijn tiende zege in het GP-circuit. Stoner is de eerste motorcoureur die op Sepang in de drie verschil lende klassen (125CC, 250CC en Mo- toGP) heeft gewonnen. Hij eve naarde in Maleisië het record van Colin Edwards, die in 2005 even eens zeventien keer in de WK-pun- ten reed. Tijdens de afsluitende Grand Prix, op 4 november in Va lencia, kan Stoner ook dat record alleen in bezit nemen. Vijfvoudig wereldkampioen Valen tino Rossi eindigde op de vijfde plaats. De Italiaan moet nog uitkij ken dat hij zijn tweede plaats in de WK-stand niet verspeelt aan de Spanjaard Dani Pedrosa, die op Se pang achter de Italiaan Marco Me- landri als derde over de finish kwam. In de 250CC behield de Spanjaard Jorge Lorenzo zijn wereldtitel. Zijn derde plaats achter de Japanner Huiroshi Aoyama en de Spanjaard Hector Barbera was voldoende voor titelprolongatie. In de 125CC kwam de Hongaar Gabor Talmacsi met zijn overwinning een stap dichter bij de eindzege in het Wk-klassement. Hij heeft tien punten meer dan de Spanjaard Hector Faubel, die op Sepang als derde eindigde. De Nederlander Joey Litjens (17) stelde teleur met de 24e plaats. „Hier ben ik niet blij mee. In Va lencia wil ik alles uit de kast halen om het seizoen met een goed resul taat af te sluiten", liet de jeugdige motorcoureur van het DeGraaf Grand Prix Team weten. Damiano Cunego ItaJiaan Damiano Cunego winnaar in Lombardijen. door Peter van Leeuwen COMO - In de eerste klassieker van het Boogerdloze tijdperk nam Tho mas Dekker zaterdag in de Ronde van Lombardije de rol van het Ra- bo-boegbeeld met verve over. Dek ker was voor het eerst in een grote wedstrijd in volle finale nog met de besten mee, maar moest uitein delijk buigen voor Italiaanse over macht. Damiano Cunego won in Como. Cunego (26) was al in 2004 een zeer jonge winnaar van de Ronde van Italië, maar geldt nog steeds als een van de nieuwlichters in het peloton. „Het wielrennen verkeert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46