Zeeland Geen geld voor samenwerking bij onimn nieuwe opzet Beeldspraak in Fizi vvCim6 dllllllu Schouws model kinderopvang Nog weinig jongeren op Zeeuwse dialectdag Vergunning gebruik kerk vergt veel geld 1 4 Maandag 22 oktober 2007 pzcS Gemeente wijst verzoek extra subsidie drie culturele groepen af. doorAli Pankow zierikzee - Het dagelijks gemeente bestuur zegt het toe te juichen dat drie culturele stichtingen de han den ineen willen slaan om een bij zonder en vernieuwend project te realiseren. Het verzoek om een in cidentele subsidie van 2500 euro daarvoor beschikbaar te stellen wijst het college van burgemeester en wethouders echter af. Het betreft de samenwerking tus sen de Stichting Zonnemaire Bui tengewoon, Filmtheater FiZi in Zierikzee en De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Deze drie orga nisaties willen een nieuwe start maken met het programma Beeld spraak in het Zierikzeese filmthea ter. Voorheen was dat een talk show met slechts één gast die aan de hand van een persoonlijke lijst voorkeurfilms over zijn leven ver telde, gelardeerd met fragmenten. De drie culturele organisaties heb ben het initiatief genomen tot een nieuwe opzet. In plaats van een talkshow willen zij van Beeld spraak een live debatprogramma College stelt beperkte bijdrage ontwikkeling kinderopvang voor. door Ali Pankow zierikzee - Het dagelijks gemeente bestuur van Schouwen-Duiveland kan zich vinden in de opzet van een specifiek Schouws Model voor de kinderopvang in deze gemeen te. Het college van B en W is be reid daar voor de komende twee jaar financieel in bij te dragen. Daarna moet het Welzijnshuis de exploitatie zelf sluitend zien te krij gen. Het Welzijnshuis maakt zich er sterk voor op Schouwen-Duive- Veel 'grijze koppen' op Zeeuwse Dialectdag in De Vroone in Kapelle. door Lilian Oominicus KAPELLE - Jongeren aan je binden, het blijft een lastige klus. De Zêêuwse Dialect Verënigieng heeft het er knap moeilijk mee, getuige de Zeeuwse Dialectdag 2007, die zaterdag in De Vroone in Kapelle werd gehouden. Veel 'grijze kop pen' en maar weinig jonge aanwas onder de harde kern van liefheb bers van het Zeeuwse dialect. Er gloort echter hoop aan de hori zon, zegt bestuurslid Jaap Murre. Het lijkt alsof het Zeeuwse dialect -onder de jongeren, of oudere jonge ren, geen voedingsbodem heeft. Dat kan toch niet kloppen? "„Nee, het leeft ook wel. Maar een in FiZi maken. Daarvoor zouden per keer drie gasten worden uitge nodigd om te komen debatteren over een breder thema gerelateerd aan de actualiteit. Het is de bedoeling Beeldspraak te vens een interactief karakter te ge ven met behulp van Internet en Youtube. „Het is ons doel de toe schouwer 'anders' naar beeldcul tuur te laten kijken", zegt J. Verse- put van de Stichting Zonnemaire Buitengewoon. Volgens hem zou Beeldspraak nieuwe stijl een vorm van cultuureducatie genoemd kun nen worden. Het programma heeft in de vorm van de talkshow met fragmenten uit speelfilms twee seizoenen in Fi Zi gedraaid. Door de relatief hoge kosten, de voorbereidingstijd en de algehele organisatie is deze acti viteit in 2005 gestopt. Gelet op het feit dat Beeldspraak echter wel succesvol was en door de bezoekers werd gewaardeerd, werd besloten de mogelijkheden te onderzoeken een nieuwe start Zonnemaire Buitengewoon, FiZi en De Bewaerschole moeten het zonder bijdrage van de gemeen te doen in de gezamenlijke opzet van een live debatprogramma. land op termijn per kern één kin dercentrum te realiseren. Daarin zouden peuterspeelzalen, kinder dagverblijven en buitenschoolse opvang in één groep per kern of lo catie geïntegreerd moeten worden. Voor de oudere kinderen is daarbij wel een aparte groepsruimte of lo catie nodig. Zij maken gebruik van andere materialen en een ander ac tiviteitenaanbod. Doel van deze nieuwe opzet is een doorgaande pedagogische lijn te realiseren voor kinderen van nul tot twaalf jaar. In Scharendijke draait sinds vorige maand een eerste voorbeeld van kinderopvang volgens dit Schouws Model. Om de verdere opzet van deze kindercentra in di- dag als deze is tweeledig. Als vere niging moeten we eens per jaar een algemene ledenvergadering houden. Dat dat doen we in de ochtend. Daarna beginnen we aan de the madag; dit jaar was dat dialect en gezondheid. Eerst lezingen, daarna toneel en cabaret. Ja, en we heb ben onmiskenbaar te maken met vergrijzing onder de leden." Zo'n hele dag in een dorpszaaltje, met toneel, cabaret en liedjes, komt dat niet wat suf over bij de Zeeuwse jongeren? „Doel van onze vereniging is het behartigen en conserveren van het Zeeuwse dialect. Dat doen we bij voorbeeld door de uitgave van het woordenboek van het Zeeuwse dialect. En afgelopen vrijdag, de introduc tie van het supplement: het te maken. Zonnemaire Buitenge woon, FiZi en De Bewaerschole sloegen de handen ineen om een nieuwe reeks te organiseren. Zij le veren ieder hun eigen bijdrage in natura. De totale kosten bedragen circa 18.000 euro. Omdat dit project, vol gens de initiatiefnemers, bijdraagt aan cultuurverbreding is aan ge meente, provincie en diverse fond sen een financiële bijdrage ge vraagd. Het college van B en W is niet be reid de gevraagde 2500 euro te ver strekken. Het laat in die afwijzing meewegen dat FiZi al een structu rele bijdrage van 4600 euro ont vangt van de gemeente. Ook de overige twee stichtingen worden structureel gesubsidieerd door de gemeente. Nieuwe initiatieven ko men in principe voor rekening van de betreffende stichtingen zelf, vindt het college. In voorkomende gevalllen, bijvoorbeeld bij een een malige activiteit, kan overwogen worden een incidentele subsidie te verstrekken, maar Beeldspraak be treft een programma voor het hele seizoen. Daar komt bij dat de ge meenteraad in 2005 al heeft beslo ten ook de structurele subsidies voorlopig niet te verhogen. verse kernen mogelijk te maken vraagt het Welzijnshuis een inci dentele subsidie van 10.000 euro van de gemeente voor eenmalige maatregelen en een structurele bij drage van 32.000 euro voor perma nente scholing en kwaliteitsbewa king. Het college stelt de raad voor de eenmalige bijdrage te verstrek ken en het gevraagde structurele bedrag van 32.000 slechts voor twee jaar toe te kennen. B en W vinden dat bij de verwachte com mercialisering van het peuterspeel- zaalwerk het Welzijnshuis zelf tot een betere exploitatie moet ko men. Het voorstel wordt 1 novem ber besproken in de commissiever gadering, 19.30 uur. Zeeuws etymologisch woorden boek van Frans Debrabandere. De ze dag was dan ook bedoeld om mensen die een bijdrage aan het woordenboek hebben geleverd te bedanken." „Maar we proberen heel veel te doen om de jongeren bij het Zeeuwse dialect te betrekken." Vriendenkring Bruno Gröning zoekt aanwas Schouwen-Duiveland. door Ali Pankow zierikzee - Wie benen en armen over elkaar had geslagen, was nieuwkomer. Dat waren er slechts enkelen. Leden van de vrienden kring kennen het credo van Bruno Gröning (1906-1959): de handpal men open naar boven in de schoot en de benen beslist niet "ge kruist. Dat is de beste houding om ontvankelijk te zijn voor de zoge heten heilstroom die wonderbaar lijke genezingen mogelijk maakt. Ook in die juiste houding is het fy siek zwaar van 11.00 tot 17.00 uur de documentaire Het fenomeen Bruno Gröning - op het spoor van een wondergenezer te volgen, zo bleek zaterdag in gebouw De Drie hoek in Zierikzee. De betrokken organisatie heeft de grote zaal hier voor drie zaterda gen gehuurd in een poging vaste voet te krijgen op Schouwen-Dui veland. „Ons doel is zoveel moge lijk mensen kennis te laten maken met hulp en genezing langs geeste lijke weg volgens de leer van Bru no Gröning", zegt Kathe Postuma uit Middelburg. Zij is zogeheten ge meenschapsleidster van een groep Göning-vrienden in de provincie hoofdstad die elke drie weken bij een komt. Samen met haar collega Lisette Jaspers uit Brabant zet Postuma zich in om na Middel burg, Goes en Hulst ook op Schou wen-Duiveland een Vrienden kring van de grond te krijgen. En mocht dat niet lukken dan willen ze in elk geval de mensen in deze regio de kans bieden kennis te ne men van de leer van Bruno Grö ning. Dat gebeurt door middel van War doen jullie dan om jongeren te betrekken bij de 'Zêêuwse taele'? „We hebben een cd-rom uitgege ven van het woordenboek. Die in troduceren we op de basisscholen in het hele Zeeuwse taalgebied. En vorig jaar was er het songfestival Zing Zeeuws!" de vijf uur durende documentaire. Kort gezegd luidt die leer: 'Gene zing langs geestelijke weg is de sleutel voor de gezondheid'. Hoewel Gröning zelf de goddelijke kracht daarin een bepalende rol toedicht, benadrukken Postuma en Jaspers dat het hier geen reli gieuze organisatie betreft. „Ieder een is welkom: Christen, Moslim, Jood, Boeddhist. Wat wij doen is mensen stimuleren hun kanalen open te zetten voor de positieve le venskracht", zegt Postuma. „Gröning heeft zichzelf ook nooit een wondergenezer genoemd. Hij beschouwde zichzelf als een be middelaar", vult Jaspers aan. De vrouwen worden veelvuldig gecon fronteerd met de vraag van scepti ci waarom Gröning zelf al op 53-ja- rige leeftijd is overleden, terwijl hij sinds 1949 talloze spectaculaire ge- 'Ze moeten hier geen volle zaal verwachten. Daar zijn de mensen te nuchter voor' nezingen op zijn naam had staan. Blinden konden weer zien, lam men konden weer lopen. „Zelf zei hij altijd: niet 'ik' genees, maar 'het' geneest. Daarom gaan de ge nezingen ook door na zijn dood", zegt Jaspers. De documentaire biedt een eindeloze reeks voorbeel den. Uiteraard heeft de leer van Gröning ook tegenstanders. Heidi Hendrikse van het CJV in Zierik zee heeft dan ook even geaarzeld over de verhuur van De Driehoek. Ze wil niet botweg mensen weren omdat hun theorie omstreden is. „Ze moeten hier alleen geen volle zaal verwachten. Daar zijn de men sen in Zierikzee denk ik te nuch ter voor", zegt Hendrikse. BRUINISSE - De kerkrentmeesters van de Hervormde gemeente in Bruinisse moeten aardig wat geld bijeen zien te krijgen voor enkele noodzakelijke aanpassingen en voorzieningen in het kerkgebouw. Die maatregelen moeten eerst wor den getroffen voordat de kerkrent meesters een gebruiksvergunning kunnen aanvragen. Het gaat onder meer om het aanbrengen van bord jes voor de vluchtroute, noodver lichting, toegangs- en vluchtdeu- ren, draagbare blustoestellen, blus- dekens, brandwerende gordijnen en zelfsluitende deuren. Het geld hiervoor zal door het bestuur en de kerkgangers moeten worden op gebracht. Als extra steuntje hierbij hopen de vrijwilligers van de Kijk en Koophal aan de Industrieweg zaterdag vanaf 9.00 uur met de ver koop van gebakken vis een flink bedrag voor de kerk binnen te ha len. Bruno Gröning-Vriendenkring en MWF De Vriendenkring staat voor genezing langs geestelijke weg. De Medisch-Wetenschappelijke Vakgroep (MWF) onderzoekt genezin gen die volgens de leer van Bruno Gröning tot stand zijn gekomen. De documentaire over Bruno Gröning wordt nogmaals vertoond in De Driehoek in Zierikzee op 10 november en 1 december, van 11 -17 uur. Voor reserveringen, tel. nrs.: 0165-561810 of 0118-611907. Voor meer informatie: www.bruno-groening-film.org. Toneel tijdens de dialectdag in Kapelle. De Zêêuwse Dialect Verënigieng probeert met andere activiteiten jongeren te bereiken, zoals de introductie van cd-roms op basisscholen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36