PZC Plan herstel geschenkwoningen 13 Watersnoodmuseum verlengt wisselexpositie tot eind seizoen 21 14 En maar kijken naar de kont van het paard Geen reactie op stopteken Middelburg pakt graffiti aan Nachtdieren JU W C! y De Hobbyisten winnen Zeeuwse Belofte Maandag 22 oktober 2007 Zeeuwse Dialectdag wil zich meer richten op jongeren Tip? redzzee@pzc.nl Zeeuwland pakt Noorse woningen Duinwegje in Burgh aan. door Piet «leemans burch - Woningbouwcorporatie Zeeuwland werkt aan plannen voor restauratie van vijf geschenk woningen aan het Duinwegje in Burgh. Het is de bedoeling de hou ten Noorse woningen zoveel moge lijk in originele staat terug te brengen. De woningen dateren uit 1953. Door de watersnoodramp gingen duizenden woningen verlo ren. Dat was een zware slag voor een toch al door woningnood ge plaagd Nederland. De hulp na de ramp was internationaal. Oosten rijk, Finland, Zweden en Noorwe gen schonken woningen. Het meest wijdverspreid zijn de karak teristieke Noorse houten huizen. Vijf ervan staan aan het Duinweg je in Burgh. Volgens P. Bambelt van Zeeuw land zijn die hard aan een opknap beurt toe. „We hebben ooit over wogen ze te verkopen. Er zijn zelfs plannen geweest de woningen te slopen en op die plek een nieuw complex neer te zetten. Daar zijn we van terug gekomen." De huizen waren destijds voor Schouwse begrippen zeer modern en luxe met een riante woonkeu ken, veel ingebouwde kasten en een douche. Anno 2007 voldoen ze volgens Bambelt echter al lang niet meer aan de moderne woon wensen. „Wat wij willen is de hui zen aanpassen aan de eisen des tijds, maar dan wel met respect voor de originaliteit. Dat zal nog 1^ De vijf Noorse woningen worden gerestaureerd met juiste balans tussen originele staat en heden daags wooncomfort. Maatwerk voor elk van de vijf panden. niet zo makkelijk zijn." Als voorbeeld noemt hij de keu ken. Het oorspronkelijke aanrecht is breed maar laag. Bambelt: „Wij willen een hoger aanrecht maar het probleem daarbij is dat het on der het raam zit. Dat zou dus ei genlijk ook omhoog moeten. Maar dat kan weer niet omdat dan de ge velverhoudingen niet meer klop pen. Voor dat soort problemen moeten we oplossingen zoeken." Architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hoofd - kortweg RDH - heeft opdracht gekregen voor het opstellen van een restauratieplan voor de vijf woningen. Uitgangs punt is de juiste balans tussen zo origineel mogelijke staat en mo dern wooncomfort. Bambelt: „Het is niet de bedoeling dat het een soort museumwoningen worden." De huurders zijn inmiddels geïn formeerd over de plannen en de reacties zijn positief Bambelt: „We willen de plannen ook sa men met de huurders verder ont wikkelen. En dat zal maatwerk per huis moeten worden, want aan al le vijf is in de loop der jaren wel iets veranderd." Bambelt gaat er van uit dat er voor het einde van het jaar een voorlopig ontwerp voor de restauratie ligt. KERKWERVE - Voor de familie Van der Wekken „Maar dit keer is het eigenlijk nog een beetje te oogsten. Weinig tijd dus voor demonstraties. Bij aan de Heuvelsweg in Kerkwerve behoort mee- druk op het land", zegt Bart van der Wekken. Na Van der Wekken werd er met medewerking van doen aan de jaarlijkse open dag van de Stichting een vrij vochtige periode was het zaterdag juist zoon Ariën en een bevriende collega toch ruimte Het Werkend Trekpaard Zeeland tot de traditie, weer een uitstekende dag voor de boeren om te voor gemaakt. foto Dirk-Jan Gjeltema bruinisse - Een automobilist ne geerde in de nacht van zaterdag op zondag op de Molenweg in Brui- nisse een stopteken van de politie tijdens een alcoholcontrole. De po litie hield de 50-jarige automobi list uit Rotterdam twee straten ver derop staande. De bestuurder wil de niet meewerken aan een blaast- est waarna hij is aangehouden en is meegenomen naar het politiebu reau. Daar werd proces-verbaal op gemaakt. Het rijbewijs van de man werd ingevorderd. ouwerkerk - Door de grote be langstelling en vooral de enthou siaste reacties heeft het bestuur van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk besloten de wisselexpo sitie van geschenkwoningen op Schouwen-Duiveland tot het ein de van het seizoen op zondag 11 november te laten doorlopen. Van het boekje dat over deze wo ning is samengesteld is vanwege het succes ondertussen een twee de serie vervaardigd. Behalve deze wisselexpositie zullen ook de fo to's van 'Een polder herbouwd' over de herinrichting van het rampgebied tot het einde van het seizoen in het museum te zien zijn. Met gebruik van deze foto's en met behulp van ooggetuigen van toen wordt vervolgens een film gemaakt. „Hierdoor ontstaat een document waarin deze verhalen en gebeurte nissen voor de toekomst worden bewaard", zegt voorzitter Schoof van het Watersnoodmuseum. Hij laat verder weten dat het mu seum rond 1 februari 2008 met een speciaal programma aandacht zal besteden aan de 55-jarige her denking van de ramp in 1953. Het bestuur is in overleg met onder meer Filmtheater FiZi in Zierikzee over een speciale filmvertoning tij dens die herdenkingsweek. middelburg - De gemeente Mid delburg probeert ondernemers en andere huiseigenaren te stimule ren om een contract af te sluiten voor het verwijderen van graffiti. „Ik ben een beetje bezorgd dat mensen na de eerste gratis schoon maakbeurt denken: 'het is prach tig'. En dat ze daarna niets meer doen", zegt H. Hubregtse van de gemeente. „We willen ze over de streep trekken om een contractje af te sluiten." Zo'n contract kost 125 euro per jaar voor een standaard pand. Voor dat bedrag wordt het pand gedurende drie jaar onbeperkt schoongemaakt door schoonmaak bedrijf Bleijenberg. Ook de Vereni ging Ondernemers Middelburg (VOM) wil dat veel ondernemers een contract afsluiten. Volgende week verstuurt het schoonmaakbedrijf de contract- voorstellen rond aan een aantal winkeleigenaren en verenigingen van eigenaren. Eind november zit de eerste schoonmaakronde erop, vertelt I. Weijers van het schoon maakbedrijf. „Dat is ruim voor de geplande datum. Het enthousias me is groot, mensen zien echt dat het opknapt, maar nu is het zaak om door te zetten." Tip? redactie@pzc.nl Een gesprekje dat laatst plaats had tussen juf Trudy en twee kleuters in de bouwhoek van de klas. joris (5) en Manoj (5) zijn met blokken verblijfhokjes aan het bouwen voor de diertjes. Ze ma ken ook hokken met een afdakje, juf Trudy merkt op dat het dan wel donker is in deze hokken. Waarop joris zegt: Ja juf, maar die zijn voor de nachtdieren.juf vraagt beiden welke dieren dat dan zijn. De twee denken daar eens goed over na. „Een vleermuis!", antwoordt jo- - ris. Manoj die iets langer heeft nagedacht: Juf, ik vind het wel moeilijk hoor, maar ik weet er een: een nachtmerrie!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35