.Gclsnd Zoutelande en Westkapelle mogen JgcJgfg kweker meepraten over plan Houtenburg Toch weer schaatsen op de Spuikom Nog weinig jongeren op Zeeuwse dialectdag Huis totaal onbewoonbaar na brandje 14 I Maandag 22 oktober 2007 PZC Gemeente wil tijdig inspelen op benodigde veranderingen. door Joeri Wisse zoutelande - Het duurt nog op z'n vroegst tot 2020 voordat de dui nen tussen Zoutelande en Westka pelle worden versterkt. Maar vanaf volgende week maandag kunnen bewoners en ondernemers al hun licht laten schijnen over hoe het gebied, dat de naam Houtenburg heeft gekregen, er in de toekomst uit moet zien. Veranderingen in Houtenburg zijn onvermijdelijk. Tussen 2020 en 2050 moeten de duinen tussen de twee dorpen landinwaarts ver sterkt worden. Daarbij zal natuur verloren gaan en moeten (recrea- tie)bedrijven opschuiven. Iedereen mag meedenken over hoe het ge bied wordt ingericht. De gemeente Veere heeft al wel een aantal voorwaarden vastge steld. Zo moet het gebied een agra risch uiterlijk behouden, kunnen de vakantieparken Kustlicht, Joos- sesweg, Duinweg en Vikingpark blijven. Verder is een goede nieu we verbinding tussen Westkapelle en Zoutelande noodzakelijk, mét Plan Houtenburg •'.MA*. Houtenburg: Gebied dat op de schop gaat voor kustversterking. J. zogenoemde slagen naar de kust. Voor het overleg met de belang hebbenden in het gebied heeft de gemeente Veere adviesbureau BRO uit Boxtel in de arm geno men. BRO stelt onder meer voor om gebruik te maken van digitale ansichtkaarten, waarbij mensen PZC Willem Adriaansens kunnen stemmen op foto's die ze mooi vinden. Zo kunnen ook toe risten hun stem laten horen, rede neert BRO. Ook oppert het bureau om een weblog over het plan bij te laten houden. De eerste informa tiebijeenkomst is 29 oktober in het gemeentehuis. Aanvang 19.30 uur. Vergunningen voor ijsbaan zijn binnen: nu nog wat sponsoren. door Nadia Berkelder vussingen - Veel Vlissingers heb ben er schaatsen geleerd en deze winter kan het weer. Niet op na tuurijs, maar op een kunstijsbaan. Die komt vlak naast de Spuikom, in de tent die er een maand gele den ook al stond voor Film by the Sea. 'Het ijspaleis' noemt L. van Heulen, één van de initiatiefne mers, het. De vergunning is binnen en de tent is geregeld, vertelt Van Heu len. „Op 7 december hebben we een grandioze openingsavond. Daar proberen we nog topschaat- sers voor te krijgen, Barbara de Loor ofzo. Daarna kunnen men sen er tot acht januari schaatsen." De ijsbaan moet een attractie wor den, waar mensen niet alleen ko men om te schaatsen, maar ook om elkaar te ontmoeten. „We zet ten er kerstbomen in en je kunt er ook een biertje kopen, of warme chocolademelk en iets te eten. Het schaatsen moet echt een evene ment worden." Wie vanwege de warme winters van de afgelopen jaren de schaat sen de deur uit heeft gedaan, kan toch terecht op de ijsbaan: schaat sen zijn er te huur. Anderhalf uur schaatsen gaat inclusief huur vijf euro kosten, zegt Van Heulen, in Vlissingen wordt al jaren gespro ken over een ijsbaan, het kwam er nog nooit van. Het geld voor de ijs baan is nog niet helemaal bij el kaar. De Schelde betaalt mee, de Rabobank ook, maar de organisa tie zoekt nog andere sponsoren. Elke zichzelf respecterende stad lijkt tegenwoordig een ijsbaan te willen hebben. In Middelburg was vorig jaar al een ijsbaan op de Markt. Die komt ook dit jaar te rug. Volgens Van Heulen zullen de twee banen niet met elkaar concur reren. „Die in Middelburg is in de buitenlucht, die van ons overdekt, dat is toch anders." De 22ste internationale vogeltentoonstelling in Arnemuiden. door Nadia Berkelder arnemuiden - Natuurlijk, je kunt best een vogeltje kopen, zegt Gil les de Rijke van vogelvereniging Zanglust uit Arnemuiden. „Maar wij kweken ze zelf" Kweken dus, niet fokken. Op de internationale vogeltentoonstelling van Zanglust in Arnemuiden is het resultaat te zien: achthonderd vogeltjes in bijna achthonderd kooitjes, opge steld in rijen, met aan elk kooitje een bakje vers water en aan som mige kooitjes een vaantje: daar huist een winnaar. Internationaal? „We hebben deel nemers uit Den Haag, Hazerswou- de, uit die omgeving. Dat zijn de buitenlanders." De deelnemers ge ven hun vogels een paar dagen uit logeren, een jury beoordeelt de beestjes. „Op grootte, vorm, kleur en egaliteit", legt De Rijke uit. „Zijn de poten goed? Zijn de sna veltjes goed?" Wat goed is, daar zijn regels voor, opgesteld door vo gelbonden. En die regels, die veran deren wel eens. Ook vogels blijken aan mode onderhevig. „Sommige kwekers zijn bezig om weer stre pen in hun kanaries te krijgen. Vroeger moest het fijn zijn, nu mag het weer wat grover." Wie een mooie vogelvader bij een mooie vogelmoeder zet, is niet ver zekerd van een kampioen, legt De Rijke uit. „Dat gaat niet altijd op." Kweken wordt lastiger als je op zoek bent naar specifieke kenmer ken, zegt ook Ad van Glabbeek. „Degene die het beste kweekt, is meestal een vogeltje uit de dieren winkel." Maar die gewone vogel krijgt vaak hele gewone jongen: en hele gewone vogels leveren geen vaantjes op. De kanaries vullen meer dan een hele rij op de tentoonstelling. Er zijn gele, groenige, bruine, witte en roze; kanaries met streepjes en kanaries met kuifjes. Verder zitten er sijzen, rijstvogels, parkieten, kruisbekken, zebravinken en zelfs roodborstjes en een merel. „Die zijn zelf gekweekt", vertelt De Rij ke. „Daar wordt streng op gelet: het is gelukkig verboden om ze te vangen." Vooral onze zuiderburen kunnen de verleiding niet weer staan. „In de natuur zijn ze mooier, als ze binnen zitten verva gen de kleuren." Wanneer er een tentoonstelling is, moeten alle vogels worden gesoig neerd voor de jury en het publiek. „Een beetje natspuiten, dan poet sen ze zichzelf', zegt De Rijke. „Maar je kan er een berg aan doen. Die witte kanaries daar, dat is het meeste werk, die worden gewas sen met hondenshampoo, van dat spul waar ze poedeltjes mee was sen." Kwekers zijn rustig een hele dag bezig met het opdoffen van hun vogels, weet Van Glabbeek. „En iedere kweker heeft zijn ge heimpje, als je vraagt hoe hij dat 'Zijn de poten goed? Zijn de snaveltjes goed? De kleur? De vorm? De grootte?' doet, dan gaat hij je dat echt niet vertellen." Een vogel is geen hond of kat, maar toch hebben de kwekers er een band mee. „Als ik 's ochtends in de kooi kom, dan is 'goeiemor- gen' het eerste wat ik zeg", vertelt Van Glabbeek. „En als mijn vrouw buiten is, dan zitten ze te piepen. Tot ze een meelworm komt breng en. Dan zijn ze tevreden." Arnemuiden is niet alleen een vis sersdorp, maar ook een vogeldorp. De vogelvereniging heeft ongeveer 170 leden. „Veel mensen hebben hier zangvogels of duiven", vertelt Martien Meedendorp, voorzitter van de vereniging. „Hoe dat komt? Het zit er gewoon in, het zit in de mensen. Dat is van oudsher zo. Het is belangrijk om de jeugd er warm voor te krijgen. De ene keer hebben we 25 jeugdleden en een paar jaar later zijn er nog maar vijf over. Als jongen van een jaar of ne gen, tien begint de interesse. Daar na is het een poosje stil, en als ze getrouwd zijn, of samenwonen te genwoordig, dan komen ze terug en dan zien we ze gelukkig weer bij de vereniging." Veel 'grijze koppen' op Zeeuwse Dialectdag in De Vroone in Kapelle. door Lilian Dominicus kapelle - Jongeren aan je binden, het blijft een lastige klus. De Zêêuwse Dialect Verênigieng heeft het er knap moeilijk mee, getuige de Zeeuwse Dialectdag 2007, die zaterdag in De Vroone in Kapelle werd gehouden. Veel 'grijze kop pen' en maar weinig jonge aanwas onder de harde kern van liefheb bers van het Zeeuwse dialect. Er gloort echter hoop aan de hori zon, zegt bestuurslid Jaap Murre. Het lijkt alsof het Zeeuwse dialect onder de jongeren, of oudere jongeren, geen voedingsbodem heeft. Dat kan toch niet kloppen? „Nee, het leeft ook wel. Maar een dag als deze is tweeledig. Als vere niging moeten we eens per jaar een algemene ledenvergadering houden. Dat dat doen we in de ochtend. Daarna beginnen we aan de themadag; dit jaar was dat dia lect en gezondheid. Eerst lezingen, daarna toneel en cabaret. Ja, en we hebben onmiskenbaar te maken met vergrijzing onder de leden." Zo'n hele dag in een dorpszaaltje, met toneel, cabaret en liedjes, komt dat niet wat suf over bij de Zeeuwse jongeren? „Doel van onze vereniging is het behartigen en conserveren van het Zeeuwse dialect. Dat doen we bij voorbeeld door de uitgave van het woordenboek van het Zeeuwse dialect. En afgelopen vrijdag, de in troductie van het supplement: het Zeeuws etymologisch woorden boek van Frans Debrabandere. De ze dag was dan ook bedoeld om mensen die een bijdrage aan het woordenboek hebben geleverd te Toneel tijdens de dialectdag in Kapelle. De Zêêuwse Dialect Verênigieng probeert met andere activiteiten jongeren te bereiken, zoals de introductie van cd-roms op basisscholen. foto Willem Mieras bedanken. Maar we proberen heel veel te doen om de jongeren bij het Zeeuwse dialect te betrekken." Wat doen jullie dan om jongeren te betrekken bij de 'Zêêuwse taele'? „We hebben een cd-rom uitgege ven van het woordenboek. Die in troduceren we op de basisscholen in het hele Zeeuwse taalgebied. En vorig jaar was er het songfestival Zing Zeeuws!" middelburg - Bij een brand in een woning aan de J.C. Mathiasstraat in Middelburg-Zuid is zoveel rook- en roetschade ontstaan dat het huis onbewoonbaar is. De brand brak gistermiddag tegen vier uur uit. Een jongen was iets aan het bakken, toen de vlam in de pan sloeg. Hij probeerde het vuur te blussen door er natte la kens op te gooien. Het gevolg was dat de keuken vlam vatte. Toen de brandweer arriveerde, kwam de rook door de dakpan nen. Het blussen was relatief een voudig, zei W. van Haveren, offi cier van dienst van de stadsgewes telijke brandweer. De naastgelegen woningen zijn geventileerd. Woningcorporatie Woongoed en de stichting Salvage, die slachtof fers van brand assisteert, zijn giste ren op zoek gegaan naar vervan gende woonruimte voor het gezin met drie kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14