Buitenland Leger China belaagt kloosters Tibet 'Rwanda wordt IT-hart van Afrika' Gorbatsjov steunt Apen doden 'Aanslag op Olmert in democratie en Poetm in Indiase stad augustus verijdeld PZC Maandag 22 oktober 2007 1 1 Veiligheidstroepen omsingelen meer dan elfhonderd monniken. door onze correspondent Erwin Tuil PEKING - Chinese veiligheidstroe pen hebben in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa zeker twee boed dhistische kloosters omsingeld. Dat meldde gisteren een krant in Hongkong op gezag van bronnen in Lhasa. In de Drepungtempel, de grootste van Lhasa, zitten sinds woensdag meer dan elfhonderd monniken en gelovigen vast. On duidelijk is of ze er niet uit mogen of niet uit willen. Andere kloosters worden permanent bewaakt door bewapende militairen. Aanleiding voor de Chinese actie zijn de festiviteiten die duizenden Tibetaanse monniken en gelovi gen afgelopen woensdag begon nen nadat hun geestelijk leider, de Dalai Lama, een hoge Amerikaan se onderscheiding had ontvangen. Direct daarna braken ongeregeld heden uit, zo meldt de in Hong kong verschijnende krant Ming Pao. Chinese veiligheidstroepen, massaal aanwezig in de provincie sinds 1951, omsingelden vervol gens de kloosters. Bevestiging van de berichten uit Tibet was gistera vond niet te krijgen, maar Ming Pao geldt doorgaans als een zeer goed ingelicht dagblad. 1^ Chinese troepen zouden in Tibet boeddhistische kloosters hebben omsingeld. Het is onrustig in Ti bet sinds de Dalai Lama een Ame rikaanse onderscheiding kreeg. Voor de regering in Peking, die Ti bet als autonome provincie be stuurt, is de Dalai Lama een verra der en een separatist die de een heid van China wil ondermijnen. Peking vindt dat Tibet onder Chi nees bestuur valt. Volgens veel Ti- betanen en de Dalai Lama is hun provincie echter bezet door China. De massademonstraties in buur land Myanmar (Birma) van boed dhistische monniken vorige maand, hebben in Peking alarm bellen doen afgaan, omdat China honderd miljoen boeddhisten telt. Al weken wordt de Dalai Lama in de staatsmedia afgeschilderd als een gevaarlijke figuur die terroris tische bewegingen ondersteunt en China in chaos wil storten. Sinds hij afgelopen week in Was hington de hoogste onderschei ding voor burgers kreeg van het Amerikaanse Congres, zijn de be trekkingen tussen de VS en China snel verzuurd. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken beschuldigde de VS ervan zich te mengen in bin nenlandse aangelegenheden. Binnen twee jaar zal vrijwel iedere school in Rwanda - ook die in verafgelegen bergdorpjes - aangesloten zijn op breedbandinternet. Dat is althans de ambitie van de regering van het land. foto Rebecca Blackwell/AP Mensenrechtenclubs hekelen geldverspilling aan dure projecten. KIGALI - Minister Albert Butare van Energie en Communicatie is er vast van overtuigd: Rwanda zal op een dag het IT-centrum van Afrika zijn. „In 2000 hebben wij besloten Rwanda om te vormen van een landbouweconomie tot een kenniseconomie", vertelt hij. Met twee glasvezelnetwerken rondom de hoofdstad Kigali en de kabels die momenteel worden aan gelegd om de rest van het land te verbinden, is Rwanda daartoe hard op weg. „Binnen twee jaar zijn alle districten op elkaar aange sloten", voorspelt de minister. Rwanda droomt ervan het Singa pore van Afrika te worden. De re gering en de zakenwereld zien hightech als de beste manier om het land op te stoten in de vaart der volkeren. Plaatselijke mensen rechtenactivisten vinden echter dat het geld beter uitgegeven kan worden aan zaken als drinkwater en elektriciteitsvoorzieningen. Zestig procent van de bevolking leeft onder de armoedegrens en heeft minder dan een dollar per dag te besteden. Toch zijn er ook hoopvolle tekenen. Zo kan bijna zeventig procent van de volwasse nen lezen en schrijven. Ook spreekt vrijwel de hele bevolking dezelfde taal, Kinyarwanda. Hier mee is het land een betere plek om een IT-centrum te worden dan de etnisch verdeelde buurlanden, waar een groter deel van de bevol king ongeletterd is. Met een inves tering van 45 miljoen euro in infor matietechnologie hoopt het land zijn meest waardevolle hulpbron te ontwikkelen: de bevolking. „Rwanda is een hiërarchisch land. De bevolking volgt de besluiten van de regering uiterst gediscipli- 'Je kunt niet investeren in langetermijnbeleid als mensen zo arm zijn' neerd op", zegt Antoine Bigirima- na, die de regering adviseert op IT-gebied. „Die cultuur kan inge zet worden voor slechte zaken, zo als de genocide, maar ook voor maatschappijverbetering." De sleu tel tot het succes is volgens Bigiri- mana om de technologie te gebrui ken die past bij het budget en de si tuatie van Rwanda. Voor de stede lijke gebieden denkt hij aan de im port van opgeknapte tweedehands computers die circa honderdvijftig euro per stuk moeten kosten. Voor de plattelandsgebieden waar de elektriciteitsvoorzieningen mini maal zijn, denkt hij aan computers die werken op zonne-energie die voor zo'n vijftig euro op de markt moeten komen. De Rwandese plannen worden niet overal toegejuicht. De krant Newsline noemt het misbruik van publieke fondsen, en diverse hulp organisaties zeggen dat het slechts een investering is in het rijke deel van de bevolking, ten koste van de armen. „De plannen sluiten niet aan bij de situatie van de meerder heid van de bevolking", stelt een lokale mensenrechtenactivist die anoniem wil blijven. „Je kunt geen leerlingen laten leren, als je ze eerst niet te eten geeft. Je kunt niet investeren in langetermijnbeleid als mensen zo arm zijn." 1 n hoge bestuurder i i 1? door onze correspondent Remco Reiding moskou - Michaïl Gorbatsjov is een nieuwe politieke beweging be gonnen die streeft naar democra tie en tegelijkertijd het beleid van de Russische president Vladimir Poetin steunt. Zijn Sociaal-Demo cratische Unie neemt niet deel aan de verkiezingen. Gorbatsjov, de laatste Sovjetleider, wil de strijd aanbinden met cor ruptie en negatieve tendensen in Rusland. Tijdens het oprichtings congres van de beweging laakte hij zaterdag onder meer het gebrek aan politiek debat, de druk op mensenrechtenorganisaties en on voldoende scheiding der machten. Gorbatsjov (76) voegde er echter aan toe dat hij zijn hoop vestigt op het beleid van Poetin. Hij roemde de president, omdat die niet toe geeft aan de druk van veel politici om een derde termijn als presi dent te beginnen. De grondwet verbiedt dat hij langer aanblijft. Mensenrechtenorganisaties zien de president juist als hoofdverant woordelijke voor het gebrek aan politieke vrijheid en democratie. Gorbatsjovs Sociaal-Democrati sche Unie is geen politieke partij en bovendien te laat opgericht om mee te doen aan de parlementsver kiezingen van 2 december. Veel steun zou Gorbatsjov vermoe delijk niet hebben gekregen als hij tijdens de stembusgang een come back had gemaakt. Hij is een held in het Westen, maar wordt in Rus land vooral gezien als de man die de Sovjet-Unie om zeep hielp. Zijn beleid van glasnost en perestrojka ging gepaard met politieke chaos en economische crises. In 1996 stelde Gorbatsjov zich ver kiesbaar voor het presidentschap, maar haalde slechts een half pro cent van de stemmen. New Delhi new dehli - De locoburgemeester van de Indiase hoofdstad New Del hi is dit weekeinde overleden als gevolg van een aanval door wilde apen. De rhesus makaken vielen hem aan op het terras van zijn woning. De 52-jarige functionaris viel daar door van zijn balkon en liep zware hoofdwonden op. Hij werd nog naar een ziekenhuis gebracht, maar bezweek uiteindelijk. Apen vormen in de metropool reeds ja ren een ware plaag. De dieren zijn al doorgedrongen tot de parle mentsgebouwen en het presiden tiële kantoor. De aanpak van de overlast is lastig omdat voor hindoes apen, evenals koeien, heilig zijn. Van de rechter kreeg New Delhi vorig jaar nog de opdracht de dreiging van de apen te laten ophouden. JERUZALEM - Fatah-strijders had den plannen voor een aanslag op de Israëlische premier Ehud Ol mert. Dit heeft de directeur van de Shin Bet, Israëls binnenlandse vei ligheidsdienst, gisteren gezegd. Het plan was om Olmert te ver moorden toen hij op 6 augustus naar Jericho kwam voor een onder houd met de Palestijnse president Mahmoud Abbas, aldus Shin Bet-chef Yuval Diskin. De Shin Bet kreeg lucht van de plannen en alarmeerde de Pales tijnse autoriteiten op de West oever, die drie verdachte Fa tah-strijders in de kraag vatten. Diskin deed zijn uitspraken tij dens de kabinetsvergadering die gisteren werd gehouden. De betrokkenen hebben toegege ven Olmert te hebben willen ver moorden, maar ze werden deson danks vorige week vrijgelaten. Olmert heeft bij Abbas protest aan getekend tegen deze gang van za ken, zei een deelnemer aan de ka binetsvergadering. De Palestijnse premier Salam Fayyad zei dat Olmerts leven niet echt in gevaar is geweest. De Pales tijnse veiligheidsdienst heeft drie verdachten opgepakt en drie maan den lang verhoord, maar heeft het drietal uiteindelijk op vrije voeten moeten stellen wegens gebrek aan bewijs, aldus Fayyad. De Israëli sche radio meldde dat twee ver dachten in Israëlische hechtenis zitten. Onder de vijf verdachten zouden leden van de Palestijnse politie zijn. Knesset-voorzitter Dalia Itzik, die gisteren een reeds eerder afgespro ken onderhoud met Fayyad had, zei na afloop van haar gesprek met de Palestijnse premier dat haar was verteld dat twee van de drie vrijgelaten verdachten inmiddels weer zijn opgepakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11